• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Egzaminator prawa jazdy - nie taki diabeł straszny, jak go malują

Michał Jelionek
7 lutego 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 

W naszym materiale prezentujemy m.in. najczęstsze błędy popełniane przez kandydatów na kierowców.

Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego to miejsce budzące skrajne emocje - od nieopisanego stresu do gigantycznej euforii. Jedni na samą myśl o PORD-zie dostają gęsiej skórki, innym kojarzy się bardzo przyjemnie. Odwiedziliśmy gdański ośrodek zobacz na mapie Gdańska z kamerą, żeby przyjrzeć się pracy osób, które decydują o waszych losach. Sprawdziliśmy, jak wygląda egzamin praktyczny na prawo jazdy od kuchni oraz jakie błędy najczęściej popełniają kandydaci.



Jak wspominasz swojego egzaminatora na prawo jazdy?

286 praktycznych i 170 teoretycznych - to średnia liczba egzaminów przeprowadzanych dziennie w Pomorskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Gdańsku. Jak wynika z ubiegłorocznych statystyk, zdawalność egzaminów praktycznych na prawo jazdy kat. B wyniosła 28 proc., a teoretycznych 56 proc. To nie najlepsze wyniki. Pamiętajmy jednak, że egzaminy są coraz bardziej wymagające, a przecież adekwatnie do poziomu trudności rośnie również stres osoby egzaminowanej.

A ten da się odczuć już w poczekalni PORD-u. Panuje tu przerażająca cisza, a w powietrzu czuć nerwy. Kandydaci na kierowców w wielkim skupieniu czekają na swoją kolej. Jedni pierwsze doświadczenia mają już za sobą, dla pozostałych jest to debiut. Każdy na swój sposób radzi sobie ze stresem - jedni wysłuchują ulubionych piosenek, drudzy przeglądają strony internetowe na swoich smartfonach, a jeszcze inni biją rekordy w podrygiwaniu nogą czy liczbie spalonych papierosów na godzinę. Każdy z nich wypatruje swojej kolejki na monitorach zawieszonych w sali oczekujących.

Dla niektórych egzamin praktyczny kończy się jeszcze przed uruchomieniem silnika pojazdu. Dla niektórych egzamin praktyczny kończy się jeszcze przed uruchomieniem silnika pojazdu.
Zanim jednak egzamin praktyczny się rozpocznie - najpierw egzaminator musi wylosować osobę, której umiejętności będzie sprawdzał. Losowanie odbywa się na jednym z dwóch komputerów, które znajdują się w pomieszczeniu egzaminatorów.

- Każdy egzaminator dokonuje losowania samodzielnie. Po wylosowaniu otrzymuje wydruk, na którym widnieje wyłącznie imię i nazwisko oraz numer PESEL kandydata. Ewentualną adnotacją mogą być ograniczenia zdrowotne zgodne z orzeczeniem lekarskim. System teleinformatyczny nie zawiera informacji o liczbie podejść do egzaminu przez kandydata. Taka informacja była widoczna kiedyś, przy dokumentacji papierowej. W momencie wprowadzania wyniku, egzaminator widział, ile tych wyników wcześniej było - wyjaśnia Jerzy Rudziński, egzaminator nadzorujący PORD.
Dodajmy, że system teleinformatyczny wyświetla komunikat o egzaminie sprawdzającym. Egzaminator nie posiada jednak informacji, z jakiego powodu egzamin sprawdzający się odbywa. Nie wie, czy osoba egzaminowana straciła uprawnienia wskutek jazdy pod wpływem alkoholu, przekroczenia dopuszczalnej liczby punktów karnych czy spowodowania wypadku. System musi poinformować egzaminatora, czy przypadkiem okres karencji jeszcze się nie zakończył.


Popularny rękaw to zmora dla wielu osób podchodzących do egzaminu. Popularny rękaw to zmora dla wielu osób podchodzących do egzaminu.
Po wylosowaniu egzaminator i kandydat spotykają się na placu manewrowym. To tutaj zaczyna się jeden z ważniejszych egzaminów w życiu człowieka. Na osobę egzaminowaną czekają trzy zadania.

- Rozpoczynamy od przygotowania samochodu do jazdy, czyli sprawdzenia podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy w ruchu drogowym. Kolejnym zadaniem jest jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu. Trzecim zadaniem w ramach egzaminu praktycznego na prawo jazdy kat. B jest ruszanie na wzniesieniu - dodaje.
Oczywiście najwięcej błędów kandydaci zaliczają na popularnym "rękawie". Trącenie tyczki lub najechanie na linię pasa ruchu skutkuje natychmiastowym oblaniem egzaminu.

- Pamiętajmy, że praca egzaminatora polega na weryfikacji umiejętności kandydata na kierowcę. Jego zadaniem jest ocenienie, czy dana osoba będzie potrafiła samodzielnie i - co najważniejsze - bezpiecznie przemieścić się z punktu A do punktu B. W tej ocenie egzaminatorzy muszą przestrzegać ściśle określonych, ustalonych odgórnie zasad. Przepisy jednoznacznie wskazują, że dwukrotnie nieprawidłowo wykonane to samo zadanie egzaminacyjne skutkuje oceną negatywną. Oczywiście są też błędy, które skutkują przerwaniem egzaminu natychmiast. Wówczas kandydat nie ma już możliwość podjęcia drugiej próby - tłumaczy egzaminator.
I nawet jeśli egzaminator chciałby nieco nagiąć zasady - to nie może pozwolić sobie na własną interpretację, bo przecież cały egzamin jest rejestrowany przez trzy kamery zainstalowane w pojeździe. Jedna skierowana jest na kierowcę, druga prezentuje obraz przed samochodem, a trzecia to, co dzieje się z tyłu auta.

Wyjazd na miasto - to najważniejszy test sprawdzający umiejętności kandydatów. Wyjazd na miasto - to najważniejszy test sprawdzający umiejętności kandydatów.
Pora na najgłębszą wodę egzaminu praktycznego. To oczywiście finałowa część, czyli wyjazd na miasto. Niestety, tutaj każde potknięcie może skutkować zakończeniem egzaminu i powrotem do PORD-u.

- Egzamin na prawo jazdy kat. B w ruchu drogowym musi trwać co najmniej 25 minut. Bardzo często zdarza się tak, że już w 10 minucie, egzaminator wie czy dana osoba nadaje się na kierowcę, czy też nie. I w tym momencie jego zadaniem jest, aby dowieźć ten pozytywny wynik do końca. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że często podczas egzaminu stres bierze górę nad umiejętnościami, i to własnie popełniane błędy wynikają z nerwów, a nie z braku umiejętności. I proszę mi wierzyć, że w wielu przypadkach dowiezienie tego "pozytywa" do końca nie jest takie proste - zdradza Rudziński.
Egzaminator nadzorujący wskazał najczęstsze błędy, które popełniają kandydaci na kierowców. Na tej liście znajdziemy: niezastosowanie się do znaku stop, niezatrzymanie się przed zieloną strzałką, nieustąpienia pierwszeństwa (pieszemu czy pojazdowi) czy też pomylenie drogi jednokierunkowej z dwukierunkową i skręcenie w lewo, od lewej krawędzi jezdni.

- Jazda egzaminacyjna w ruchu drogowym nie musi być perfekcyjna, idealna i bezbłędna. Wystarczy, że będzie ona poprawna i zgodna z kryteriami dla poszczególnych zadań egzaminacyjnych - dodaje.
W rozmowie z egzaminatorem nadzorującym nie mogliśmy pominąć pytania o... korupcję. Byliśmy ciekawi, czy przy kompletnym monitorowaniu egzaminu na prawo jazdy, zdarzają się jeszcze przypadki zdesperowanych kandydatów, którzy starają się wręczyć egzaminatorom korzyści majątkowe.

- Do takich sytuacji dochodzi bardzo sporadycznie. Zdarzało się tak, że kandydaci zaraz po egzaminie, jeszcze w samochodzie, próbowali wręczać egzaminatorom "dowody wdzięczności". Każda taka próba jest przez nas niezwłocznie zgłaszana do odpowiednich organów - zakończył egzaminator.
Sami widzicie, egzaminator nie taki straszny, jak go malują.

Statystyki z roku 2016:
Średnia dzienna liczba egzaminów: 170 teoretycznych i 286 praktycznych
Zdawalność (ogólne): teoria - 56,2 proc., praktyka - 30,7 proc.
Zdawalność (kat.B): teoria - 55,9 proc., praktyka - 28,04 proc.
Zdawalność za pierwszym razem (ogólne): teoria - 65,8 proc., praktyka - 36,2 proc.
Zdawalność za pierwszym razem (kat.B): teoria - 65,5 proc., praktyka - 31,8 proc.

Miejsca

Opinie (101) 2 zablokowane

  • (1)

    Egzaminator prawa jazdy - nie taki diabeł straszny, jak go malują według trójmiasto kropka pl
    A według mnie to aroganckie buce również płci żeńskiej, nie potrafiący, nie chcący weryfikować umiejętności osoby egzaminowanej, za to doskonale spełniają się w wygłaszaniu tez, które nie mają potwierdzenia w zbiorze przepisów o ruchu drogowym.
    Natomiast większy problem jest w szkoleniu, kandydatów i kandydatki na kierowców, krótko mówiąc nie ma szkolenia.
    Jest nauka zdania egzaminu.
    Tak kółko się zamyka, szkoły jazdy i egzaminatorzy zarabiają.

    • 13 0

    • Sam jesteś buc,i nieuk do tego najprawdopodobniej...

      Tak sobię myślę...
      Jest ich pewnie ponad 30stu
      Wszyscy to buce...
      To ile razy zdawałeś, źe WIESZ
      Że to buce??

      • 0 0

  • Chciałabym podejść do egzaminu na prawo jazdy (2)

    Ale obawiam się, że taki kurs da mi tylko mały ułamek umiejętności, które można nabywać dopiero jak się już samemu jeździ...
    Ubolewam tylko nad tym, że nie ma u nas tak jak w Stanach. Czemu nie może uczyć mnie ktoś kogo znam? I mogłabym jeździć i uczyć się tak długo aż poczułabym się pewnie za kierownicą i wtedy podejść do egz.?

    • 10 1

    • masz się nauczyć jak zdać

      a mając dokument będziesz się uczyć jak jeździć

      • 6 1

    • łołołoooo

      tylko nie w Polsce, to troche inny kraj i inni ludzie, niż w USAej.

      • 0 0

  • Podejście egzaminatorów (1)

    Gdyby sami nie wprowadzali nerwowej atmosfery, byłoby zupełnie inaczej. Już na sali czekając na swoje auto, przechodzący egzaminator rzuca takim spojrzeniem, to tylko nakręca stres, a chyba tak nie powinno być...
    Więc chyba raczej egzaminator straszny jak go malują...

    • 15 0

    • A ja muszę przyznać, że większość egzaminatorów jakich miałam okazję poznać w Gdyni przy moich kilku podejściach to naprawdę mili goście. Jeden tylko był bucowaty. Młody a bucowaty. Jak już popełniłam swój dyskwalifikujący błąd to chciał mi pokazać jak się jeździ dynamicznie i prawie przydzwonił na wąskiej jednokierunkowej w jakiś zaparkowany samochód. Też pewnie by oblał :-)

      • 7 0

  • Nie rękaw tylko fajka

    Tak mówiło się na to 10 lat temu

    • 1 7

  • Jest dobrze

    W poprzedni czwartek zdalam za pierwszym razem, wystarczy tylko opanować newry :)

    • 0 9

  • Kolejny tekst propagandowy i na zamówienie!!

    W POlsce jest najbardziej debilny egzamin i rodzaj szkolenia w całej UE!!
    Jest Najnizsza zdawalnosc w całej UE!!
    jest najwieksza liczba wypadków smiertelnych i wogle w całej UE!!!
    PO utrudniło maksymalnie egzaminy i tylko poto by mozliwa była jeszce wieksza korupcja.Dopiero po roku stwierdzili ze jedenk trzeba zlikwidowac debilne pytania z których sie smieli wszyscy!
    Jakie buractwo jest zakierownica mozna sie przekonac codziennie

    Wszyscy co maja problemy ze zdaniem egzaminu bez problemu zdaja zagranica nawet w obcym jezyku!!

    • 9 0

  • Moje prawko

    Ja zdalam za 6razem.Niestety stres robił swoje ale i egzaminatorzy też pewna pani egzaminator z Katowic stwierdziła że jestem za stara żeby zdawać mam 42lata a ona koło 60 lat. Zdałam i jeżdżę juz rok .Egzamitator przy którym zdałam był świetny opanowany bez nerwów taki z prawdziwego zdarzenia. Nie pamiętam nazwiska ale jestem wdzięczna że na niego trafiłam.

    • 7 0

  • Był szorstki...

    ..

    Ale sprawiedliwy. Zdałem, jeżdżę. Jeżdżę dużo jak na razie bez mandatu. W tłusty czwartek rocznica zdania prawka, ósma.

    • 3 0

  • 18 lat temu zdałam za pierwszym razem

    a kolega zdawał po raz 13-ty i niestety wtedy oblał.
    Mój mąż był zdziwiony, przyznał, że uważał, iż nigdy nie będę jeździć autem (że się nie nadaję), miałam wtedy 35 lat.
    Jeżdżę jak dotąd bezkolizyjnie, bezstłuczkowo, a praca wymaga , bym jeździła także " w trasy" po Polsce.

    • 3 2

  • Rękaw/fajka hehehe (2)

    A robił ktoś z was rękaw na wstecznym w normalnym ruchu drogowym? :)
    Bo ta umiejętność to może przydatna dla kierowcy tira co podjeżdża tyłęm do rozładunku, ale nie dla osobówki ;>

    • 11 1

    • oblałam to kilka razy, a teraz

      robię rękaw codziennie od 5 lat-tak parkuję pod domem :D, to najwygodniejszy sposób wjazdu do wąskiej bramki z wąskiej ulicy

      • 1 1

    • Ja robię rękaw na wstecznym codziennie włączając się do ruchu bo tylko tak mam mozliwosc wyjechac z posesji i po jakims czasie robisz to juz tak samo szybko jak do przodu.Parkowanie tyłem też bez problemu codziennie pod pracą. Kobieta też potrafi a egamin zdanny za 3 razem bo nerwy.

      • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Autokosmetyki 2024

10 - 25 zł
Kup bilet
targi

Dni testowe w promotocykle chwaszczyno

dni otwarte

Pomorska Giełda Modeli Samochodów

kiermasz

Sprawdź się

Sprawdź się

Midibus widoczny na zdjęciu przejeżdża przez:

 

Najczęściej czytane