• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Za co stracisz dowód rejestracyjny?

Michał Jelionek
5 maja 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Nawet z pozoru błahe usterki i niedopatrzenia mogą skutkować zabraniem dowodu rejestracyjnego. Nawet z pozoru błahe usterki i niedopatrzenia mogą skutkować zabraniem dowodu rejestracyjnego.

"Dzień dobry, poproszę dokumenty do kontroli" - my, kierowcy, wyjątkowo nie znosimy tych słów. Dla jednych rutynowa kontrola zazwyczaj kończy się jedynie okazaniem dokumentów, drudzy muszą dodatkowo zapłacić mandat za swoje drogowe grzeszki, a jeszcze innym funkcjonariusze mogą odebrać dowód rejestracyjny. Trzecia opcja może skutecznie utrudnić, a nawet zakończyć dalszą podróż. Sprawdź, kiedy i za co możesz stracić dowód.



Czy kiedykolwiek policjanci zarekwirowali dowód rejestracyjny twojego auta?

Rutynowa kontrola drogówki - nawet jeśli nic nie przeskrobaliśmy - nie należy do przyjemności. Policjanci na podstawie dokumentów weryfikują w bazie zgodność naszych danych oraz auta, którym podróżujemy. Nierzadko kierowcy są proszeni o dmuchnięcie w alkomat.

Z pozoru to nic trudnego, a tym bardziej stresującego. Nerwowość może się wkraść w momencie, w którym policjant wykryje nieprawidłowości w naszym samochodzie. Nawet drobne przeoczenie może skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego, a w niektórych przypadkach zakończyć również naszą podróż. Polskie przepisy przewidują kilka sytuacji, w których drogówka może skonfiskować dowód rejestracyjny.

Badanie techniczne
Jeśli nie posiadamy aktualnego przeglądu auta - funkcjonariusz bez skrupułów zabierze nasz dowód. Przeoczenie wyznaczonego terminu badania to częsty błąd. Zapominalstwo jednak kosztuje. Pamiętajmy, że świeżo kupione samochody swoje pierwsze badanie techniczne przechodzą dopiero po trzech latach, a drugie po kolejnych 24 miesiącach. W przypadku aut z minimum 5-letnim stażem, stację kontroli pojazdów należy odwiedzać każdego roku. Policja może zabrać dokument również w sytuacji, w której uzna, że pieczątka została sfałszowana lub przerobiona, a pojazd został zdiagnozowany w nieupoważnionej jednostce. Błędem jest również nieprawidłowo wyznaczony termin kolejnego badania.

Ubezpieczenie OC
Dla zdecydowanej większości kierowców nierozłącznym dodatkiem do dowodu rejestracyjnego pojazdu jest papierkowe potwierdzenie opłacenia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Brak takowego może skutkować mandatem w wysokości 50 zł. Pobłażliwy stróż prawa nie ukarze kierowcy, a ważność polisy OC sprawdzi w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Kara czeka tych, którzy nie wykupili OC albo polisa uległa przedawnieniu. Wówczas dowód samochodu zostanie zabrany, a na kierowcę nałożona wysoka grzywna.

Policjant, oprócz zarekwirowania dowodu rejestracyjnego, może również nakazać odholowanie pojazdu na parking. Policjant, oprócz zarekwirowania dowodu rejestracyjnego, może również nakazać odholowanie pojazdu na parking.
Policjant prawdę ci powie
Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że podczas kontroli policjant osobiście może sprawdzić stan naszego pojazdu. Jeśli po krótkiej przejażdżce funkcjonariusz stwierdzi, że auto nie jest w 100 proc. sprawne i posiada drobne usterki - może zarekwirować dowód. Tester swoją uwagę skupi przede wszystkim na układzie hamulcowym i kierowniczym. Najczęstszymi niedopatrzeniami kierowców są: wyeksploatowane opony, różnego rodzaju wycieki, źle ustawione światła, przepalone żarówki czy stłuczone klosze lamp. Innymi słowy: właścicielowi auta, które zagraża bezpieczeństwu, porządkowi ruchu czy narusza wymagania ochrony środowiska - zostanie zabrany dowód rejestracyjny samochodu.

Drobna stłuczka
Uczestniczyłeś w kraksie? Musisz się liczyć z utratą dowodu rejestracyjnego. Wszystko jednak zależy od skutków stłuczki. W przypadku gdy auto wyraźnie oberwało, dokument zostanie zabrany do momentu zlikwidowania wszelkich szkód w pojeździe oraz przejściu dodatkowego badania technicznego.

Tuning
Nad wyraz zmodyfikowane auto działa na policjantów jak magnes. Właściciele mocno rzucających się w oczy pojazdów mogą być pewni, że zdecydowanie częściej będą spotykać na swojej drodze umundurowanych. Lampy bez atestu, zbyt głośny wydech czy nieprawidłowo przyciemnione szyby to największe bolączki tuningowanych samochodów. Oprócz odebrania dowodu rejestracyjnego właścicielowi pojazdu grozi również mandat w wysokości do 500 zł.

"Udokumentowana" schludność
Wymiętolony, pognieciony, porwany - odnosisz czasami wrażenie, jakby dowód rejestracyjny twojego samochodu właśnie został wyjęty z wirującej pralki? Przepisy mówią jasno: dowód musi być czytelny i zachowany w należytym porządku. Jeżeli nadgorliwy policjant stwierdzi, że dokumenty są zniszczone i ciężko cokolwiek z nich odczytać, również będziemy musieli na jakiś czas pożegnać się z dowodem.

Dowód rejestracyjny został zabrany. Co dalej?
Nasz los leży teraz w rękach funkcjonariuszy. To policjanci zadecydują, czy pojazd zostanie odholowany bezpośrednio na parking, czy też otrzymamy warunkowe pokwitowanie, które zezwoli kierowcy na dojechanie do domu czy warsztatu. Z takowej "przepustki" możemy korzystać maksymalnie do 7 dni. Nie jest ona wydawana w przypadkach: braku ubezpieczenia OC, zagrażaniu bezpieczeństwa czy naruszaniu wymagań ochrony środowiska.

Warunkowy dokument dotyczy przede wszystkim braku aktualnego przeglądu, a wspomniane 7 dni to czas, w którym takowe badanie musimy wykonać. Jeśli przegląd zakończy się sukcesem - wówczas diagnosta wystawi nam specjalne zaświadczenie. Dokument będzie tymczasowo zastępował skonfiskowany dowód. Od tego momentu będziemy mieć 30 dni na odebranie dowodu rejestracyjnego w stosownym wydziale komunikacji.

Opinie (49) 2 zablokowane

  • (1)

    A czy jest paragraf na:
    - kierunkowskazy niewidoczne na tle lamp, z wąskich linii wątłych diódek
    - kierunkowskazy w kolorze świateł stopu

    Ktoś takie auta skonstruował i ktoś dopuścił do ruchu w Polsce...

    • 4 2

    • Oczywiście, że jest na to paragraf. Takie samochody to szroty pościągane z USA (bo taniej). W Polsce dopuszczenie do ruchu zostało uzyskane za flaszkę whisky, bo w normalnych warunkach nikt by nie dopuścił do ruchu pojazdu z czerwonymi kierunkowskazami.

      • 5 1

  • Polisa OC już nie ulega przedawnieniu Panie Redaktorze.

    Polisa jest "automatycznie" przedłużana na kolejny okres. My dostajemy pisma, że musimy zapłacić plus ewentualne odsetki za zwłokę. Jedyny przypadek braku OC to wypowiedzenie polisy czyli jesteśmy tego w 100% świadomi iż nie posiadamy OC.

    • 6 3

  • nieudolność policji, zatrzymywać auto i patrzeć w papiery,
    a CEPIK, komputery?? mamy 2015 rok!
    policjant jadąc za autem powinien wszystko sprawdzić z pozycji fotela, a zatrzymywać obywatela we własnym kraju tylko i wyłącznie gdy dopuścił się złamania prawa.

    • 6 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Premiera MINI Cooper F66

Premiera MINI Cooper F66

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak nazywają się trójmiejscy dealerzy BMW?

 

Najczęściej czytane