• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy można przewozić choinkę na dachu?

mJ
4 grudnia 2023, godz. 14:00 
Opinie (57)
Jak przewozić choinkę na dachu auta, aby nie narazić się na mandat? Jak przewozić choinkę na dachu auta, aby nie narazić się na mandat?

Lada moment w wielu punktach Trójmiasta osoby handlujące choinkami rozbiją swoje stoiska. Bywa, że kupujący nie mają wyjścia i świąteczne drzewko po zakupie muszą jakoś przewieźć autem. Czy transport choinki na dachu pojazdu jest zgodny z przepisami?Czy kiedykolwiek przewoziłe(a)ś choinkę na dachu auta?

Pamiętacie Clarka Griswolda, który w kultowej komedii "W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju" najpierw wyrwał z korzeniami 10-metrową choinkę, a następnie przewoził ją na dachu auta? Po pierwsze, nie wycinajcie drzewek z lasu, a po drugie, nie przewoźcie tak dużych choinek na dachu swojego samochodu. Mniejsze możecie, ale musicie je odpowiednio zabezpieczyć.

Żywe, dorodne choinki mierzą zwykle ponad 2 m wysokości i mogą ważyć nawet 30 kg. Transport takiego drzewka autem osobowym stanowi nie lada wyzwanie, bo przecież do bagażnika się nie zmieści. Trzeba kombinować z dachem. Jak zatem bezpiecznie przewozić choinkę samochodem?

23:23 1 GRUDNIA 23

Sprzedaż choinek (24 opinie)

Dzień dobry, czy ktoś wie gdzie sprzedają juz choinki?
Dzień dobry, czy ktoś wie gdzie sprzedają juz choinki?

Co mówią przepisy?Przepisy wymagają od kierowcy, aby przewożony ładunek - w tym przypadku drzewko świąteczne - był zabezpieczony przed przemieszczaniem się, nie utrudniał kierowania pojazdem, nie ograniczał widoczności drogi, nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych i tablic rejestracyjnych.

Choinkę na dachu można transportować, pod warunkiem że ten doposażony jest w belki bagażnika dachowego, do których można przywiązać drzewko. Co istotne, choinkę powinniśmy zamocować pniem do przodu, zgodnie z kierunkiem jazdy. Dzięki temu drzewko będzie mniej podatne na podmuchy wiatru.Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli drzewko wystaje z tyłu samochodu na długość większą niż pół metra, wówczas czubek musi zostać udekorowany biało-czerwoną chorągiewką. Zaznaczmy, że choinka z tyłu auta nie może wystawać na długość większą niż 2 m. Dodatkowo po zmroku przepisy wymagają zamocowania światełka. Z kolei z przodu pojazdu pień drzewka może wystawać maksymalnie na pół metra. Również w tym przypadku musi być odpowiednio oznakowany chorągiewką koloru pomarańczowego.

Test zderzeniowy auta z choinką na dachu

Jaki mandat?Policja za nieprawidłowo zabezpieczoną choinkę na dachu pojazdu może nałożyć na kierowcę mandat w kwocie do 500 zł. Jeśli drzewko będzie zasłaniać światła pojazdu, mandat może wynieść 200 zł, a gdy przysłoni tablice rejestracyjne - 100 zł.

Oczywiście mniejsze choinki można przewozić wewnątrz samochodu. W większości punktów sprzedaży te świąteczne drzewka owijane są siatkami - co ułatwia zarówno załadunek, jak i sam transport. Pamiętajmy jednak, że przewożenie choinki w kabinie i bagażniku auta wiąże się... ze sprzątaniem. Igły, a przede wszystkim żywica, potrafią napsuć krwi.
mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (57)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Kobiet w Warsztacie Samochodowym

spotkanie, warsztaty

Rozpoczęcie Sezonu Klasycznie 2024

25 zł
zlot

Pomorskie Targi Autokosmetyki 2024

10 - 25 zł
Kup bilet
targi

Sprawdź się

Sprawdź się

Co to jest PHEV?

 

Najczęściej czytane