• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy trzeba "wpuścić" autobus ruszający z przystanku?

mJ
9 maja 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (118)
Czy kierowca ma obowiązek "wpuścić" autobus? Czy kierowca ma obowiązek "wpuścić" autobus?

"Wpuszczanie" ruszającego z przystanku autobusu to obowiązek, a może jedynie dobra wola kierowcy ustępującego pierwszeństwa? Z pozoru błaha sytuacja dla wielu kierowców nie jest do końca oczywista. Wyjaśniamy zatem.



Czy ustępujesz pierwszeństwa autobusom ruszającym z przystanków?

Jak można zauważyć na naszych drogach, większość kierowców bez wahania ustępuje pierwszeństwa autobusom ruszającym z przystanków. Są też osoby, które tego nie robią, bo uważają, że nie ma przepisu wymuszającego na kierującym ustąpienia pierwszeństwa autobusowi.

Przepis "Prawa o ruchu drogowym" oczywiście jest i brzmi następująco (Art. 18):

  1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do oznaczonego przystanku autobusowego (trolejbusowego) na obszarze zabudowanym, jest obowiązany zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu autobusem (trolejbusem) włączenie się do ruchu, jeżeli kierujący takim pojazdem sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na jezdnię.
  2. Kierujący autobusem (trolejbusem), o którym mowa w ust. 1, może wjechać na sąsiedni pas ruchu lub na jezdnię dopiero po upewnieniu się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.



Niby nie ma obowiązku, ale mandat można otrzymać. Niby nie ma obowiązku, ale mandat można otrzymać.

Ustępowanie pierwszeństwa autobusowi - to mus czy uprzejmość?



Z przepisu jasno wynika, że autobus nie jest pojazdem uprzywilejowanym i nie mamy bezwzględnego obowiązku ustąpić pierwszeństwa. Jest jednak pewien haczyk - kierowca pojazdu nie ma obowiązku ustąpić pierwszeństwa, ale obowiązany jest ułatwić zadanie włączenia się do ruchu autobusowi. A w niektórych przypadkach nawet się zatrzymać. Jeśli nie ułatwi manewru kierowcy autobusu, naraża się na mandat. Niby nie musi ustąpić pierwszeństwa, a jednak trochę musi.

Kiedy powinniśmy "wpuścić" przed siebie autobus? Gdy jego kierowca zasygnalizuje kierunkowskazem zamiar opuszczenia zatoki. Kierujący pojazdem komunikacji miejskiej musi jednak upewnić się, że jego manewr nie spowoduje zagrożenia. Gdy kierujący autobusem opuści zatokę bez zasygnalizowania manewru, to z kolei on naraża się na mandat.

Warto zwrócić uwagę, że wyżej wymieniony Art. 18 odnosi się jedynie do obszaru zabudowanego. Co więcej, gdyby kierowca autobus miał pierwszeństwo, to drugi punkt nie miałby racji bytu.

Elektryczne minibusy linii 100 często wożą powietrze, ale są tanie w Elektryczne minibusy linii 100 często wożą powietrze, ale są tanie w "tankowaniu"

Kiedy możemy otrzymać mandat?



Gdy kierowca autobusu zasygnalizuje kierunkowskazem chęć wyjazdu z przystanku, a my go nie wpuścimy. Policja może zinterpretować tę sytuację, jako "utrudnienie lub tamowanie ruchu na drodze publicznej". Mandat karny za to wykroczenie to minimum 500 zł.

Warto "wpuszczać" autobusy



Warto jednak ustępować pierwszeństwa autobusom włączającym się do ruchu. Pamiętajmy, że punktualnie kursująca komunikacja miejska to większa liczba zadowolonych pasażerów. A większa liczba zadowolonych pasażerów autobusów to prawdopodobnie mniejsza liczba aut na drodze, a tym samym mniejsze natężenie ruchu. Pisząc wprost: krótsze korki.

Jeździliśmy rowerem Mevo. Wnioski? Jest nieźle, ale nie idealnie Jeździliśmy rowerem Mevo. Wnioski? Jest nieźle, ale nie idealnie
mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (118)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Premiera MINI Cooper F66

Premiera MINI Cooper F66

Sprawdź się

Sprawdź się

Co to jest CDI?

 

Najczęściej czytane