Czy wymiana opon na zimowe powinna być obowiązkowa?

W wielu europejskich krajach stosowanie opon zimowych jest obowiązkowe.
W wielu europejskich krajach stosowanie opon zimowych jest obowiązkowe. fot. 123rf.com

W naszym kraju nie ma przepisu nakazującego zmiany ogumienia na zimowe. W Polsce to kierowcy decydują o ewentualnej wymianie opon. Czy wprowadzenie obowiązku stosowania opon zimowych ma sens?W zasadzie każda publikacja artykułów na temat wymiany ogumienia na zimowe kończy się burzliwą dyskusją naszych czytelników. Analizując wyniki ankiet oraz komentarze, które pojawiły się pod wcześniejszymi tekstami o zimówkach - na całe szczęście zdecydowana większość kierowców wymienia opony na zimowe. Nie brakuje jednak osób, które bagatelizują dostosowywanie ogumienia do pory roku.

Czy zatem powinniśmy wziąć przykład z innych europejskich krajów i wprowadzić przepis nakazujący zmianę opon? Lista państw, które zdecydowały się na ten krok, jest całkiem spora. To m.in. Litwa, Łotwa, Estonia, Słowenia, Szwecja czy Finlandia.

W Polsce - podobnie jak chociażby w Belgii, Holandii, Danii, Irlandii czy Wielkiej Brytanii - takiego obowiązku nie ma, choć rozmowy i przymiarki wdrożenia podobnych regulacji toczą się od kilku lat. Jakiś czas temu pojawiła się nawet konkretna propozycja wprowadzenia obowiązku stosowania zimowego ogumienia w okresie od 1 listopada do 31 marca. Temat utknął jednak w martwym punkcie.


Większość kierowców zmienia ogumienie na zimę.
Większość kierowców zmienia ogumienie na zimę. fot. Dominik Staniszewski/trojmiasto.pl
Przykładowo, weźmy pod lupę kraje bałtyckie. Okres obowiązkowego stosowania opon zimowych na Litwie rozpoczyna się 10 listopada, a kończy 1 kwietnia. Na Łotwie i w Estonii ten okres jest nieco krótszy - trwa od 1 grudnia do 1 marca. Dla porównania, u naszych południowych sąsiadów obowiązek rozpoczyna się w listopadzie i kończy w marcu. W Czechach od 1 listopada do 31 marca, a na Słowacji od 15 listopada do 15 marca.

Większość krajów wyznaczyło sztywne daty obowiązywania przepisów. Są też państwa, jak chociażby Niemcy, w których stosowanie opon zimowych jest sytuacyjne, czyli zależne od warunków panujących na drogach. Tutaj nie ma określonych terminów, w których należy stosować zimówki, ale jeśli sypnie śniegiem, a samochód nie będzie dostosowany do warunków pogodowych - kierowca otrzyma mandat.

Czytaj także: Kierowco, to dobry czas na zmianę opon

Jazda po śniegu i lodzie.

Podniesienie poziomu bezpieczeństwa na polskich drogach - to główny argument zwolenników wprowadzenia obowiązku zmiany ogumienia na zimowe. Ale tych przesłanek jest więcej, to chociażby jasne zasady wypłacania odszkodowania za wypadki i kolizje w okresie zimowym. Zdarza się, że ubezpieczalnie zaniżają wysokość odszkodowania przez brak opon zimowych. W takich przypadkach towarzystwa ubezpieczeniowe powołują się na zapis o tzw. zaniedbaniu ubezpieczonego, które mogło doprowadzić do incydentu drogowego.

Z kolei przeciwnicy wprowadzenia nowych przepisów zwracają uwagę na zmieniające się warunki klimatyczne w Polsce. Rzeczywiście, zima z roku na rok jest łagodniejsza i krótsza, ale czy to wystarczająco mocny argument na zwolnienie kierowców ze stosowania opon zimowych? Zwolennikami tej teorii są najczęściej osoby, które jeżdżą mało lub na krótkich odcinkach i to głównie w mieście, po dobrze przygotowanych, "czarnych" jezdniach.

W tej grupie są również osoby, które nie stosują zimówek, gdyż uważają, że ich nadzwyczajne właściwości to tylko i wyłącznie wymysł koncernów oponiarskich, które nabijają kierowców w butelkę. Dzięki czemu biznes oponiarski ma się tak dobrze.

A wy, jak uważacie? Czy w Polsce powinno wprowadzić się obowiązek zmiany ogumienia na zimowe? Czekamy na wasze opinie.

Opinie (196) 1 zablokowana

 • lepsza letnia nowa niż stara zimowa kupiona na niemieckim szrocie

  • 86 105

 • raz na rok (w maju) kupuję 5 opon całorocznych

  nie jeżdżę dużo, ale latem w Alpy to norma, zima w bezśnieżnej Hiszpanii a po chwili w Polsce
  i co ? mam tak zmieniać ? tłuc się za każdym razem z kompletem w bagażniku ?

  • 67 30

 • Mogło by być obowiązkowe, ale ciężko mi powiedzieć, na jakich zasadach

  Chyba najlepiej by było to ustalić w oparciu o pogodę: albo wyciągnąć średnią pogodę z ostatnich 15 lat i ustalić daty, albo ustalić zasady pogodowe np. że kiedy temperatura w nocy przez 5 dni z rzędu jest niższa niż -5 stopni (wartość do ustalenia), ma się tydzień, aby wymienić opony, później jest mandat.
  Wydaje mi się, że najgorszy jest początek zimy, która co roku zaskakuje kierowców. Raczej nikt nie jest gorliwy do zmieniania opon, więc na letnie są zmienianie odpowiednio późno - do tego nie trzeba moim zdaniem ustalonej daty.

  • 7 33

 • ...a jak jest lód na drodze a śniegu nie ma

  to jakie ma znaczenie czy opona zimowa czy letnia?

  • 73 33

 • Stać cię na auto, powinno cię być stać na bezpieczeństwo.

  Wielu uważa, że jeśli komplet zimowych opon kosztuje tyle co jego pojazd, to z ekonomicznego punktu widzenia jest to nie uzasadnione. Coś w tym jest. Ale pominąwszy stan techniczny tego złomu , stanowi on zagrożenie dla innych użytkowników dróg.
  Samochód na zimówkach zatrzymuje się wtedy , kiedy drugi na letnich jedzie jeszcze z szybkością 30km/h. I koniec dyskusji na ten temat !! Obowiązek wymiany , a jak nie to kara i odebranie dowodu rejestracyjnego . Dosyć "mądrzenia się" "wszystkowiedzących ", sknerusów, ignorantów. Chcesz się zabić - zrób to sam. Nie narażaj innych !!!.

  • 79 61

 • twój problem .

  • 16 17

 • ani jedna , ani druga opcja

  nie jest do przyjęcia.

  • 56 2

 • odewal sie ten co jezdzi SKM

  • 6 20

 • Ale całoroczne to nie letnie, więc jeśli są dobre, to dla mnie w porządku

  Przy ewentualnej zmianie prawa powinno to być uwzględnione.

  • 36 0

 • Nie powinna. Bo wiadomo w sejmie są sami kompetentni ludzie i zrobią to dobrze.

  Ale już ubezpieczyciel mógłby uzależnić cenę OC od zmiany opon. Bo tu jest przełożenie.

  • 41 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

Mikołaje na Motocyklach
Mikołaje na Motocyklach
zlot
gru 5
niedziela, g. 10:00
Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk
II urodziny SM Poland - Świąteczne spotkanie
II urodziny SM Poland - Świąteczne...
zlot
gru 10
piątek, g. 18:00
Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk

Sprawdź się

Sprawdź się

Toyota Mirai to auto zasilane: