• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czytelniczka: jeździmy wolniej na dwupasmówkach

Najnowszy artykuł na ten temat Drogie paliwo - o co tu chodzi?
Nie da się ukryć, że kierowcy na drogach dwupasmowych jeżdżą wolniej.
Nie da się ukryć, że kierowcy na drogach dwupasmowych jeżdżą wolniej. fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Większość kierowców nie gna już swoimi samochodami na złamanie karku, szczególnie na drogach dwupasmowych np. S7 do Elbląga - zauważyła nasza czytelniczka, pani Aleksandra. Rzeczywiście coś w tym jest. Pytanie, z jakiego powodu zwolniliśmy? Przyczyn może być kilka.Z czego wynika niższa prędkość na drogach dwupasmowych?

Zobacz wyniki (1238)
Poniżej prezentujemy wiadomość od pani Aleksandry, czytelniczki Trojmiasto.pl.

Jestem przedstawicielką handlową i bardzo dużo jeżdżę samochodem między miastami. Ku mojemu zdziwieniu ostatnimi czasy zaobserwowałam, że kierowcy wyraźnie zwolnili na dwupasmówkach.

Jeszcze jakiś czas temu większość kierowców na drogach ekspresowych jechało z prędkością oscylującą w granicach 130-140 km/h. Dziś te same osoby zwolniły o około 20 km/h - jadą z prędkością 110-120 km/h. Faktem jest, że sporadycznie wyprzedzają mnie auta jadące powyżej 160 km/h.

Obawa przed wysokim mandatemKierowcy zwolnili, bo obawiają się zatrzymania przez nieoznakowany radiowóz, a w efekcie wlepienia wysokiego mandatu.
Kierowcy zwolnili, bo obawiają się zatrzymania przez nieoznakowany radiowóz, a w efekcie wlepienia wysokiego mandatu. fot. Trojmiasto.pl
Z czego to wynika? Myślę, że czynników może być kilka. Przede wszystkim strach przed nieoznakowanym radiowozem i surowymi mandatami. Dziś, jeśli przekroczymy dozwoloną prędkość o 41 km/h, policjanci wlepią nam mandat w wysokości 1 tys. zł. A to już boli. I doskonale wiemy, że przekroczenie o tyle dozwolonej prędkości, np. na obwodnicy Trójmiasta, nie jest żadną sztuką. Tym bardziej że są odcinki z ograniczeniem do 100 km/h.

Czytaj także:

Mandaty ostro w górę, ale czy nowe progi są rozsądne?Podwyżka cen paliw6,95 zł za litr oleju napędowego - to cena z początku marca. Dziś ceny dobijają do 7,7 zł za litr. Wysokie ceny na stacjach z pewnością wpłynęły na jazdę kierowców.
6,95 zł za litr oleju napędowego - to cena z początku marca. Dziś ceny dobijają do 7,7 zł za litr. Wysokie ceny na stacjach z pewnością wpłynęły na jazdę kierowców. fot. Trojmiasto.pl
Wolniejsza jazda na dwupasmówkach może być także spowodowana wysokimi cenami paliw na stacjach. Jedziemy wolniej - auto spala mniej, a my mniej płacimy za paliwo. Proste. Zresztą jeżdżąc bardzo dużo, wiem, że jest spora różnica w średnim spalaniu samochodu przy prędkości 100-110 km/h a 130-140 km/h. Dziś za litr oleju napędowego płacę około 7,7 zł. Mój samochód spala średnio 8 l paliwa na 100 km, zatem przejechanie takiego odcinka kosztuje ponad 60 zł.


Zmiana stylu jazdyA może po prostu kierowcy zmienili styl jazdy? Jeżdżą bardziej ekonomicznie, a przy tym bezpieczniej? Pamiętajmy również o tym, że rokrocznie na drogach rośnie liczba hybryd i aut elektrycznych. A żeby te samochody spełniały swoją funkcję - trzeba się nauczyć nimi jeździć. Być może to również ma wpływ na niższe prędkości.

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (115)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

Baltic Truck Festival 2022

spotkanie, zlot, pokaz

Motocross - Finały Mistrzostw Europy

zawody / wyścigi

Rozpoczęcie Wakacji Klasycznie 2022

zlot

Sprawdź się

Sprawdź się

Literka M to symbol sportowych aut marki: