• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czytelniczka: piesi, noście odblaski, bo was nie widać

Piesi w większości nie pamiętają o odblaskowych elementach ubioru. Bywa, że zapominają o nich także rowerzyści. Na zdjęciu przejście dla pieszych przez al. Zwycięstwa.
Piesi w większości nie pamiętają o odblaskowych elementach ubioru. Bywa, że zapominają o nich także rowerzyści. Na zdjęciu przejście dla pieszych przez al. Zwycięstwa. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

- Większość kierowców chce poruszać się po drogach bezpiecznie. Jednak nawet jadąc 20 km/h, przy pełnym skupieniu na drodze, naprawdę nie widzimy pieszych, gdy jest ciemno, a oni są ubrani w ciemne kolory i nie noszą odblasków - pisze pani Joanna.Twój ubiór zawiera odblaskowe elementy?

Zobacz wyniki (1182)
W okresie jesienno-zimowym jak bumerang powraca temat widoczności pieszych na drodze, która bywa zarzewiem wielu dyskusji uczestników ruchu drogowego.

Noszenie odblasków po zmroku nie jest obowiązkowe, ale o ich stosowanie coraz częściej apelują kierowcy. Jak piszą, w dobrej wierze, bez złośliwości, by wszyscy uczestnicy ruchu drogowego czuli się na drodze bezpiecznie.

Poniżej apel, który dotarł do naszej redakcji od pani Joanny.

Piszę zarówno jako kierowca, jak i pieszy, bez złośliwości. I apeluję: korzystajmy z odblasków na drodze! We wtorek rano miałam taką sytuację: godzina 6, na drodze sznur samochodów w obie strony.

Piesi byli niewidoczniSamochody z naprzeciwka zatrzymują się przed przejściem, aby przepuścić pieszych, natomiast samochód przede mną nie zdążył zareagować i przejechał przez przejście tuż przed przechodzącymi pieszymi.

Jednak słowo daję, że ci piesi byli absolutnie niewidoczni! Było ciemno, mżawka, światła samochodów z przeciwka oślepiały, a piesi byli ubrani od stóp do głów w ciemne kolory. Podkreślam: jechaliśmy z prędkością ok. 50 km/h.

Test odblasków na drodze. Film z 2017 roku


Piesi na jezdni nie rozglądają sięAle naprawdę zauważenie takiego pieszego w tych warunkach graniczyło z cudem. Przez całą dalszą podróż było jeszcze kilka takich sytuacji, gdy ubrani w ciemne kolory piesi wchodzili na przejścia nawet bez rozglądania się.

Sprawdzony rozwiązaniem jest doświetlanie przejść dla pieszych, jednak nie wszędzie - tak jak na al. Niepodległości w Sopocie - jest ono możliwe.
Sprawdzony rozwiązaniem jest doświetlanie przejść dla pieszych, jednak nie wszędzie - tak jak na al. Niepodległości w Sopocie - jest ono możliwe. fot. Anna Rezulak/KFP
Przy okazji powstaje pytanie, dlaczego kierowcy dostają mandaty za brak włączonych świateł nawet w środku słonecznego dnia, a piesi mogą być całkowicie nieoznakowanymi uczestnikami ruchu drogowego?

W mediach jesteśmy bombardowani materiałami, w których widzimy patologiczne zachowania kierowców pędzących przez przejścia dla pieszych i przejeżdżających ludziom po stopach. To są jednak zachowania skrajne. Większość kierowców chce poruszać się po drogach bezpiecznie.

Nawet pełne skupienie może nie wystarczyćJednak nawet jadąc 20 km/h, przy pełnym skupieniu na drodze, naprawdę nie widzimy pieszych, gdy jest ciemno, a oni są ubrani w ciemne kolory i nie noszą odblasków. A do tego przejścia dla pieszych są często nieoświetlone albo piesi poruszają się poboczami.

Słabo widoczny pieszy na przejściu


Powtórzę raz jeszcze: piesi, noście odblaski i rozglądajcie się na przejściach, pomimo że macie pierwszeństwo, bo czasem kierowca nie chce wjechać na przejście celowo, tylko po prostu was nie zauważa.

Quiz Moto Trójmiasto Średni wynik 55%

Moto Trójmiasto

Rozpocznij quiz
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (505)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Ogłoszenia polecane