• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Czytelnik: dlaczego tak mocno zwalniamy na widok policji?

Marek
21 marca 2022, godz. 16:00 
Opinie (100)
Kierowcy wyraźnie zwalniają na widok policji. Kierowcy wyraźnie zwalniają na widok policji.

Nasz czytelnik, pan Marek z Gdyni, zastanawia się, dlaczego kierowcy na widok kontroli policji wręcz panikują i zwalniają podejrzanie mocno. Zdaje się, że to syndrom odblaskowej kamizelki czy też policyjnego munduru.Gdy zauważysz w mieście policjanta z radarem:

Poniżej prezentujemy wiadomość od naszego czytelnika.

Jeśli cię nie złapali, to już cię nie złapiąOd lat obserwuję przeróżne zachowania kierowców na drogach. Wciąż nurtuje mnie jedno pytanie: dlaczego kierowcy na widok kontroli drogowej tak mocno zwalniają?

Załóżmy, że kontrola policji odbywa się na drodze z ograniczeniem prędkości do 50 km/h. Większość kierowców jedzie z prędkością 60-70 km/h. Jednak gdy w zasięgu ich wzroku pojawi się radiowóz i charakterystyczna, jaskrawa kamizelka policjanta, wyraźnie wyhamowują swoje auta, do około 40 km/h. I tak mijają patrol policji, a następnie jeszcze kilkaset metrów. Tak dla pewności.

Pytanie brzmi: dlaczego tak robią? Zapewne to strach przed wysokimi mandatami. Pamiętajcie jednak, że policjant zazwyczaj jest szybszy od kierowcy i o tym, że auto jedzie ze zbyt dużą prędkością, wie, zanim tak naprawdę je zobaczy. Więc jeśli "ustrzeliłby" radarem właśnie nas - zatrzymanie nastąpiłoby w stosownym czasie. I kierowca odpowiadałby za przekroczenie prędkości w momencie pomiaru, czyli za te wspomniane 60-70 km/h.

Jeśli jedziecie nieco szybciej niż dozwolona prędkość, a kontrolująca policja was oszczędziła, bo uznała, że wasza prędkość mieści się w granicach błędu - nie musicie zwalniać do 40 km/h. Możecie spokojnie jechać 50-55 km/h.

Czytaj także:

Czy podczas kontroli drogowej radiowóz powinien być widoczny?Kierowcy zwalniają nawet wtedy, gdy widzą na poboczu policjantów przeprowadzających kontrolę innego kierowcy. Kierowcy zwalniają nawet wtedy, gdy widzą na poboczu policjantów przeprowadzających kontrolę innego kierowcy.

Syndrom odblaskowej kamizelkiNie mam pojęcia, dlaczego widok policji tak bardzo paraliżuje wielu kierowców, choć ci przecież mają świadomość, że nie zostaną zatrzymani do kontroli. Mało tego, wielu kierujących mocno zwalnia nawet wtedy, gdy funkcjonariusze akurat na poboczu "kogoś mają".

Kontrola policji to tylko jeden z przypadków. Wielokrotnie zauważyłem, że kierowcy zwalniają na widok jadącego radiowozu, ale także gdy widzą pojazd Inspekcji Transportu Drogowego czy nawet straży miejskiej.

No ale może to dobrze, że na widok funkcjonariuszy jedziemy nieco bezpieczniej. Znamy doskonale syndrom białego fartucha podczas wizyty u lekarza. Może kierowcy mają syndrom odblaskowej kamizelki?

Czytaj także:

Policjant: Nie mam problemu z wlepieniem piratowi 2,5 tys. zł mandatuCzytaj także:

Taryfikator mandatów na 2022 rok ma luki

Marek

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (100)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

25. Grand Prix Sopot - Gdynia

zawody / wyścigi

OVERGROUND - JDM spot

zlot

Street Meeting Poland 2022

zlot

Sprawdź się

Sprawdź się

Co roku na terenie Trójmiasta odbywają się Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski. Jak nazywa się to wydarzenie?