• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czytelnik: lód spadający z tirów może doprowadzić do tragedii

Andrzej
9 grudnia 2023, godz. 06:00 
Opinie (106)

Lód spadający z dachu naczepy ciężarówki to bardzo duże zagrożenie dla kierowców osobówek - napisał w liście do redakcji nasz czytelnik, pan Andrzej. Trudno się z tym nie zgodzić. Podobny artykuł opublikowaliśmy rok temu, ale w tym temacie niewiele się zmienia, bo usuwanie lodu z dachu naczepy tira to nie taka prosta sprawa.Czy kiedykolwiek spadający z innego pojazdu przedmiot (np. towar, deska, lód) uszkodził twoje auto?

Jak niebezpieczny jest spadający z ciężarówek lód, świetnie obrazuje powyższy film jednego z czytelników, który został opublikowany na naszym portalu kilka lat temu. Niewielki kawałek lodu roztrzaskał szybę w aucie osobowym.

Poniżej prezentujemy treść listu czytelnika, pana Andrzeja, w tej sprawie.

Chciałbym po raz kolejny na łamach portalu Trojmiasto.pl poruszyć temat lodu spadającego z dachu ciężarówek wprost na jadące samochody osobowe. Kiedyś, prowadząc auto, również "oberwałem" kawałkiem spadającego lodu. Na szczęście był dość cienki i nic się nie wydarzyło. Nie było żadnych strat. Roztrzaskanie bryły lodu o karoserię samochodu to najbardziej optymistyczny ze scenariuszy.Ale są też te mniej przyjemne. Gdy kawał lodu jest gruby i ciężki, może narobić kłopotów. Może dojść do uszkodzenia pojazdu, zazwyczaj szyby czołowej. Twarda tafla może przebić szybę i dostać się do wnętrza auta. Resztę proszę sobie dopowiedzieć.

I w końcu uderzająca o auto osobowe bryła lodu może doprowadzić do kolizji albo wypadku.


Śnieg i lód spadające z dachu naczepy mogą być niebezpieczne. Śnieg i lód spadające z dachu naczepy mogą być niebezpieczne.

Kierowcy tirów: jak mamy usuwać lód z dachu?To jest spory problem, który ciężko rozwiązać. Rozumiem oburzonych kierowców aut osobowych, którzy mówią: niech kierowcy ciężarówek przed wyruszeniem w trasę usuwają lód ze swoich pojazdów. Rozumiem też kierowców tirów, którzy z kolei odpowiadają: chętnie usuniemy lód z naczep, ale za bardzo nie mamy jak.

I to błędne koło nabiera rozpędu.Rzeczywiście, postawmy się na miejscu kierowcy ciężarówki. Załóżmy, że budzi się po nocnej pauzie, gdzieś na parkingu przy stacji benzynowej na autostradzie. W nocy przymroziło i sypnęło śniegiem. I cóż ten biedny kierowca ma teraz zrobić? Nie ma możliwości odsnieżyć dachu szczotką. A żeby wejść na dach naczepy, to po pierwsze trzeba mieć drabinę, a po drugie - ponoć - badania wysokościowe.

Można próbować metodą szybkiego ruszania i hamowania, ale mam pewne wątpliwości, co do skuteczności tego sposobu.


Rampa to najlepsze rozwiązanieRozwiązaniem byłaby rampa, którą stosuje się na zachodzie. To swego rodzaju rusztowanie, na które po drabince wchodzą kierowcy i z którego mają świetny dostęp do dachu naczepy. Nie wiem, czy gdziekolwiek w Polsce takie rampy stoją. Stawianie takich ramp na każdym parkingu dla tirów wiązałoby się z ogromnymi kosztami. I kto miały je pokryć?

Ostatnio w sieci natrafiłem na stary już film z ciekawym urządzeniem, stosowanym prawdopodobnie w Stanach Zjednoczonych, do ściągania śniegu i lodu z dachu naczep. To taka konstrukcja wyglądająca trochę jak suwnica, z regulowaną belką zakończoną gumą, którą ustawia się do wysokości naczepy. Następnie ciężarówka przejeżdża pod tą konstrukcją, a belka ściąga zalegający śnieg i lód. Proste i bardzo skuteczne.

Byłoby to świetne, ale zapewne bardzo drogie rozwiązanie.

Andrzej

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (106)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Kobiet w Warsztacie Samochodowym

spotkanie, warsztaty

Rozpoczęcie Sezonu Klasycznie 2024

25 zł
zlot

Pomorskie Targi Autokosmetyki 2024

10 - 25 zł
Kup bilet
targi

Sprawdź się

Sprawdź się

W Polsce limit prędkości na autostradzie wynosi:

 

Najczęściej czytane