• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Czytelnik: rowerzyści nigdy nie mieli pierwszeństwa przed wjazdem na przejście

Rafał
22 września 2022, godz. 06:00 
Opinie (455)
Nie milkną echa zamieszania dotyczącego pierwszeństwa rowerzystów. Nie milkną echa zamieszania dotyczącego pierwszeństwa rowerzystów.

Pierwszeństwo rowerzystów na przejazdach, które rzekomo miało zostać odebrane rowerzystom przez resort infrastruktury - to temat, który sprawił, że całkiem niedawno w sieci zawrzało. Okazuje się jednak, że nic nie zostało rowerzystom odebrane, bo nigdy tego pierwszeństwa nie mieli - w tej sprawie napisał do nas czytelnik.Czy zachowujesz ostrożność, wjeżdżając rowerem na oznaczone przejazdy rowerowe?

Poniżej prezentujemy artykuł czytelnika - pana Rafała z Gdańska.

Kto ma pierwszeństwo na przejeździe rowerowym - samochód czy rower?Przypomnijmy, że przed zmianą rozporządzenia w kwestii znaków i sygnałów drogowych kierowca pojazdu, zbliżając się do przejazdu rowerowego, był obowiązany zmniejszyć prędkość tak, żeby nie narazić na niebezpieczeństwo rowerzysty czy grupy rowerzystów znajdujących się na przejeździe bądź na niego wjeżdżających.

W myśl przepisów ustawowych kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu rowerowego, obowiązany jest zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rower, hulajnogę elektryczną czy urządzenie transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, znajdującym się na przejeździe.

Pierwszeństwo na przejeździe rowerowym - co mówią przepisy?Pierwszeństwo rowerzystów. Spór o przepisy

Dziennik Ustaw z 11 maja 2022:

Art. 26. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście (...) Art. 27. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, znajdującym się na przejeździe.

Dla porównania - Dziennik Ustaw z 12 marca 2021:

Art. 26. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Art. 27. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.


Zdaje się, że nawet rzecznik Ministerstwa Infrastruktury wyjaśnił, że zarówno obecnie, jak i przed zmianą przepisów, rowerzyści nie mieli pierwszeństwa podczas wjeżdżania na przejazd rowerowy. Zatem do żadnej zmiany w tej kwestii dojść nie mogło.

Samochód kontra rower na przejeździe rowerowymJa, jako kierowca samochodu, chciałbym tylko skierować pewną prośbę do rowerzystów. Pamiętajcie, że kierujący samochodem nie zawsze jest w stanie was zauważyć, ma pewne ograniczenia w postaci słupków karoserii. Dlatego zanim "na pewniaka" wjedziecie na przejazd rowerowy - zwolnijcie i zachowajcie ostrożność. W starciu z samochodem rower ma niewielkie szanse. Jazda w ciemno, bez patrzenia, bo w końcu "mam pierwszeństwo", to duży błąd.

Oczywiście zachowanie ostrożności przed przejazdem rowerowym tyczy się również kierowców. Nie jesteśmy świętymi krowami. Wszyscy uczestnicy ruchu powinni podchodzić do siebie z szacunkiem, a może wypadków byłoby mniej.
Rafał

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (455)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

Spotkanie High Progress w Audi City

spotkanie, dni otwarte

Premiera nowego Lexusa RX

dni otwarte

Street Meeting Poland 2022

zlot

Sprawdź się

Sprawdź się

4MOTION to napęd na wszystkie koła stosowany przez którego producenta?

 

Najczęściej czytane