W Gdańsku odbyły się motocrossowe Mistrzostwa Europy

mJ
7 czerwca 2021 (artykuł sprzed 2 lat)
W ten weekend na gdańskim torze motocrossowym nie brakowało emocji. W ten weekend na gdańskim torze motocrossowym nie brakowało emocji.

Za nami weekend pełen motocrossowych emocji. Na gdańskim torze przy ul. StarogardzkiejMapka odbyły się zawody rangi Mistrzostw Europy strefy północno-wschodniej, kolejna runda Mistrzostw Polski Orlen MX MP, a także rywalizacja amatorów o puchar prezesa PZM ZO Gdańsk. Na torze zaprezentowało się 84 zawodników z kilku krajów.

Imprezę zapowiadaliśmy w oddzielnym artykule oraz w kalendarzu imprez.

Zacznijmy od najważniejszego weekendowego ścigania, czyli od drugiej rundy Mistrzostw Europy NE Zone, w której wystartowało 43 zawodników w dwóch klasach: EMX 65 i EMX 85. O tytuł walczą zawodnicy z Polski, Estonii, Łotwy, Litwy, Białorusi, Ukrainy i Rosji. Przypomnijmy, że podczas pierwszej rundy, która odbyła się w Kovel na Ukrainie, Polak Michał Psiuk zwyciężył w klasie EMX 65.

Mistrzostwa Europy NE Zone

W Gdańsku sukcesu nie udało się niestety powtórzyć. Psiuk w obu swoich startach zajął czwarte miejsce, co dało mu tę samą lokatę na koniec zawodów. Polak zainkasował do swojego dorobku 36 punktów. Zwycięstwo padło łupem Estończyka Lucasa Leoka, który wygrał oba starty, a tym samym zgarnął pełną pulę 50 punktów. Za plecami Leoka uplasował się jego rodak - Enriko Peilman, natomiast trzecie miejsce zajął Białorusin Aliaksandr Frydlender.

W klasie EMX 85 wygrał Semen Rybakov z Rosji, który pierwszą rundę ukończył na drugim miejscu. Na drugim stopniu podium uplasował się Łotysz Markuss Ozolins. Trzecie miejsce zajął Polak Bartosz Jaworski, który poprawił swój wynik z pierwszej rundy. Przypomnijmy, że podczas ukraińskiej rundy Jaworski był piąty.

W zawodach zobaczyliśmy ponad 80 zawodników. W zawodach zobaczyliśmy ponad 80 zawodników.

Mistrzostwa Polski i zawody amatorów

W niedzielę oprócz finałowych biegów ME NE Zone zobaczyliśmy rywalizację w ramach IV rundy Mistrzostw Polski Orlen MX MP w klasie MX Open. W Gdańsku pojawił się wielokrotny i czołowy uczestnik MXGP - Tanel Leok. Estończyk zrobił niespodziankę gdańskiej publiczności i wystartował w otwartej rundzie MP. Leok był najszybszy w obu swoich startach i pewnie wygrał gdańskie zawody. Dodajmy, że zwycięzca rundy ME NE Zone w klasie EMX 65, Lucas Leok to syn Tanela. Drugie miejsce podium przypadło Tomaszowi Wysockiemu z klubu MX Lipno, który z kolei w obu startach przegrał jedynie z Leokiem. Na najniższym stopniu podium stanął Artsiom Sazanovets, reprezentujący człuchowski CAMK.

W weekend nie zabrakło rywalizacji amatorów. Do rywalizacji o puchar prezesa PZM ZO Gdańsk przystąpiło 13 zawodników. Wygrał Jakub Jaruga, drugie miejsce zajął Marcin Tunkiewicz, natomiast trzeci był Rafał Filipkowski.