• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Gorsza jakość paliwa przy hipermarketach? Bzdura

mJ
17 sierpnia 2022, godz. 18:00 
Opinie (135)
To zdjęcie archiwalne, z czasów pandemicznych, kiedy ceny paliw były bardzo atrakcyjne. Dziś - mimo że płacimy za paliwo zdecydowanie więcej - chętnych na tankowanie przy hipermarketach nie brakuje. To zdjęcie archiwalne, z czasów pandemicznych, kiedy ceny paliw były bardzo atrakcyjne. Dziś - mimo że płacimy za paliwo zdecydowanie więcej - chętnych na tankowanie przy hipermarketach nie brakuje.

Gdzie można zatankować najtańsze paliwo? Zdecydowana większość kierowców zna odpowiedź na to pytanie. Przy hipermarketach - to oczywiste. Tankując na tego typu stacjach, można zaoszczędzić, bo z reguły ceny za litr są niższe niż w popularnych sieciach. Skąd jednak obawy, że paliwo przy marketach jest gorszego sortu? Rozwiewamy wątpliwości.Czy tankujesz swoje auto na stacjach paliw przy marketach?

CENY PALIW W TRÓJMIEŚCIENie jest tajemnicą, że na stacjach paliw przy hipermarketach można zatankować taniej. Problem w tym, że wielu kierowców nie ufa tego typu obiektom. Powodem ma być rzekomo gorszej jakości paliwo. Ekspert, który udzielił wypowiedzi naszemu portalowi, nie ma jednak wątpliwości - jakość paliw na stacjach przy marketach nie odbiega od normy. Nie ma się czego obawiać.

Jakość paliwa w normieW Trójmieście trzy hipermarkety posiadają swoje stacje paliw. To Leclerc przy ul. Obrońców Wybrzeża 1Mapka, Carrefour przy ul. Schuberta 102AMapka, a także dwie stacje Auchan przy ul. Szczęśliwej 3Mapka i przy ul. Grunwaldzkiej 108Mapka. Trzy pierwsze znajdują się w Gdańsku, a ostatnia w Rumi.

Niektórzy kierowcy nie korzystają z tych stacji, bo uważają, że paliwo jest... "chrzczone". Ta teoria nie ma jednak większego sensu. Duże sieci nie pozwoliłyby sobie na zszarganie opinii sklepu przez kiepskiej jakości paliwo, które jest tylko dodatkiem w ofercie. Poza tym "chrzczenie" paliwa to raczej proceder przeszłości. Dziś kontroli jakości jest dużo i są bardzo drobiazgowe. Niewielkie przekroczenie dozwolonych limitów może skutkować nałożeniem wysokich kar. Nikt nie chce ryzykować. To po pierwsze.

A po drugie, gdyby faktycznie paliwo było podejrzanej jakości, nie byłoby kolejek aut ustawiających się do dystrybutorów. A to jednak dość częsty widok na stacjach przy marketach.

Niektórzy kierowcy myślą, że skoro "tanie", to automatycznie jest "podejrzane", ale nie ma to potwierdzenia w faktach, bo paliwa te dostarczane są w taki sam sposób jak na "typowe" stacje, a więc obawy są właściwie na wyrost - wyjaśnia dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw w portalu e-petrol.pl.
W ubiegłym roku na trzech powyższych stacjach (z wyjątkiem Carrefoura) UOKiK przeprowadził kontrolę oleju napędowego. Badane próbki na wspomnianych stacjach spełniły wymagania określone w rozporządzeniu. Rok wcześniej kontrolerzy zbadali także jakość benzyny na stacji Auchan w Gdańsku. Ocena badania - pozytywna.

Paliwo z jednej cysternyCo więcej, z reguły ta sama cysterna, która dostarcza paliwo do stacji znanych sieci, transportuje je także do stacji przy hipermarketach.

Tak, to często jest ta sama cysterna - oczywiście w zależności od lokalizacji i specyfiki danego obiektu. Jednak raz jeszcze wypada uspokoić czytelników, że obiekty marketowe mają paliwo podlegające kontroli analogicznie jak na zwykłych stacjach, a obawa o jego jakość w powiązaniu z okazyjną ceną nie jest uzasadniona - dodaje.

Czytelnik: 10 zł za litr paliwa? I tak będziemy tankowaćStacje paliw przy hipermarketach cieszą się dużą popularnością. Kierowcy często z nich korzystają. Stacje paliw przy hipermarketach cieszą się dużą popularnością. Kierowcy często z nich korzystają.

Dlaczego jest taniej?Zmotoryzowani zastanawiają się, dlaczego więc paliwo przy hipermarketach jest tańsze? Odpowiedź zdaje się być prosta. Pamiętajmy, że stacja paliw to jedynie dodatkowy dochód wielkiego marketu. Pełni rolę raczej wabika, który ma przyciągnąć klienta do sklepu. Dlatego też sieć nie musi zarabiać na paliwie. A jeśli już, to jest to raczej zarobek symboliczny. Stąd tak atrakcyjne ceny na pylonach przy stacjach hipermarketów.

Niższa cena wynika z szeregu czynników, takich jak chociażby specyfika zakupów paliw przez takie sieci, która pozwala na utrzymywanie korzystnych cen w sprzedaży. Dodatkowo paliwa mają stanowić "magnes" dla zakupowej wizyty w sklepie. I to jest powodem utrzymywania się stosunkowo niskich cen w marketowych obiektach - stwierdza ekspert.

1 litr paliwa - z czego składa się jego cena?

mJ

Miejsca

  • Leclerc Gdańsk, Obrońców Wybrzeża 1 Mapa
  • Auchan Gdańsk, Szczęśliwa 3 Mapa
  • Auchan Rumia, Grunwaldzka 108 Mapa

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (135)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

Spotkanie High Progress w Audi City

spotkanie, dni otwarte

Premiera nowego Lexusa RX

dni otwarte

Street Meeting Poland 2022

zlot

Sprawdź się

Sprawdź się

Tivoli to model z oferty którego producenta?

 

Najczęściej czytane