Hybrydowy radiowóz w gdańskiej drogówce. Pojedzie bezszelestnie i na samym prądzie

Flota gdańskiej drogówki powiększyła się o kolejny radiowóz, tym razem z napędem hybrydowym typu plug-in, który jest w stanie jechać wyłącznie na prądzie. Funkcjonariusze korzystają z ponad 200-konnej Skody Octavii od kilku tygodni.Czy kiedykolwiek prowadziłe(a)ś auto z napędem hybrydowym typu plug-in?

Zobacz wyniki (467)
Skoda Octavia czwartej generacji to hybryda typu plug-in, czyli ładowana z gniazdka. Oprócz jazdy w trybie spalinowym może zupełnie bezszelestnie przemieszczać się wyłącznie przy wykorzystaniu prądu. Według producenta hybrydowa Octavia przy wykorzystaniu silnika elektrycznego jest w stanie przejechać nawet 60 km. A to - jak na hybrydę plug-in - bardzo dobry wynik.

- Według naszych doświadczeń radiowóz na samym prądzie jest w stanie przejechać 40-50 km. Wszystko zależy jednak od techniki jazdy i warunków atmosferycznych - wyjaśnia asp. szt. Mariusz Chrzanowski z KMP w Gdańsku.
Policjanci ładują auto przy wykorzystaniu tradycyjnego gniazdka 230 V. Pełne ładowanie zajmuje około 9 godzin.

Bez wątpienia cicha jazda to duża zaleta nowego radiowozu. Może się przydać podczas interwencji na gorącym uczynku czy chociażby bezszelestnym patrolowaniu deptaków.

Tak prezentuje się najnowszy nabytek gdańskiej drogówki.
Tak prezentuje się najnowszy nabytek gdańskiej drogówki. fot. KWP w Gdańsku
- Radiowóz używany jest do codziennej służby policjantów ruchu drogowego, a przemieszczanie się nim po zakorkowanych ulicach miasta w godzinach szczytu - gdy nie jest wymagane używanie sygnałów świetlnych i dźwiękowych - sprawia, że jest też ekonomiczny oraz mniej uciążliwy dla środowiska. Jednak praca policjantów ruchu drogowego to też obsługa zdarzeń drogowych, takich jak kolizje czy wypadki, często także interwencje, i wtedy wspomniane osiągi bywają nieocenione - dodaje.
Policyjna Skoda z domieszką prądu wchodzi także w skład grupy Speed, której celem jest wyłapywanie piratów drogowych i eliminowanie z dróg kierujących po alkoholu i narkotykach.

Przypomnijmy, że za niezatrzymanie się do kontroli drogowej grozi kara pięciu lat więzienia i sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Uciekający pirat drogowy odpowie także za popełnione wykroczenia, które zapisze wideorejestrator pracujący na pokładzie radiowozu.

Czytaj także:

Więcej artykułów na temat hybryd typu plug-in

Opinie wybrane


wszystkie opinie (79)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

Urodziny Peugeot Zdunek
Urodziny Peugeot Zdunek
dni otwarte
gru 2-31
g. 9.00
Gdańsk, Peugeot Zdunek serwis
Mikołaje na Motocyklach
Mikołaje na Motocyklach
zlot
gru 5
niedziela, g. 10:00
Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk
II urodziny SM Poland - Świąteczne spotkanie
II urodziny SM Poland - Świąteczne...
zlot
gru 10
piątek, g. 18:00
Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku odbył się pierwszy przejazd przez Trójmiasto Mikołajów na motocyklach?