• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ile litrów paliwa za minimalną krajową kupi Polak, a ile Niemiec?

mJ
11 lipca 2022, godz. 06:00 
Ile litrów paliwa może kupić za minimalną krajową Polak, a ile Niemiec? Dowiecie się w tym artykule. Ile litrów paliwa może kupić za minimalną krajową Polak, a ile Niemiec? Dowiecie się w tym artykule.

W Polsce mamy aktualnie jedne z najniższych cen paliw w Unii Europejskiej - chwalą się przedstawiciele Orlenu. Brzmi bardzo optymistycznie, ale optymistycznie wcale nie jest, bo wystarczy realistycznie spojrzeć na płace minimalne w innych krajach i porównać, ile litrów paliwa za minimalną krajową kupi Polak i np. Niemiec.CENY PALIW W TRÓJMIEŚCIEIle średnio litrów paliwa tankujesz w miesiącu?

Na samym wstępie warto zauważyć, że ceny paliw w Polsce nieznacznie spadają. To akurat jest powód do umiarkowanej radości, bo przecież do cen, do których przywykliśmy (czytaj: 4-5 zł za litr Pb 95 czy ON) jeszcze bardzo, bardzo daleko.

Aktualnie za litr Pb 95 kierowcy płacą około 7,4 zł, a za olej napędowy 7,5 zł. W międzyczasie Orlen wprowadził wakacyjną promocję na paliwa (zniżka 30-40 gr na litrze), a w jego ślady poszły inne koncerny - Lotos i BP.

Jednak włodarze Orlenu nieco mydlą oczy kierowcom, mówiąc, że mamy jedne z tańszych paliw w całej Unii Europejskiej. To zapewne jest zgodne z prawdą, ale nie zapominajmy, że minimalna pensja w Polsce też jest jedną z niższych w UE.

Niemiec za paliwo płaci więcej niż Polak, ale też dużo więcej zarabia. Niemiec za paliwo płaci więcej niż Polak, ale też dużo więcej zarabia.
Skoro jest tak dobrze z polskimi cenami paliw, to warto porównać się z Zachodem.

Minimalna płaca w Polsce w 2022 r. wynosi 3010 zł brutto (2363,56 zł netto). U naszych zachodnich sąsiadów od 1 lipca 2022 r. minimalna krajowa wzrosła do 1725 euro, a to w przeliczeniu na złotówki (po kursie 4,77) kwota 8228 zł (ok. 6,5 tys. zł netto przy III klasie podatkowej).

I faktycznie, Polak tankuje taniej od Niemca. Aktualnie benzyna u naszych zachodnich sąsiadów kosztuje około 1,92 euro za litr, a olej napędowy 1,96 euro. W przeliczeniu na PLN to odpowiednio: 9,15 zł i 9,34 zł. Zatem Niemcy płacą o około 23 proc. więcej za litr benzyny. Niby dużo, ale jednocześnie jego pensja minimalna jest o 170 proc. większa od naszej.

Zatem statystyczny Muller za swoją minimalną pensję netto może kupić 710 litrów benzyny Pb 95. Jak na jego tle wypada statystyczny Kowalski? Otrzymując na konto bankowe wypłatę w wysokości 2363,56 zł, może ją w całości przeznaczyć na benzynę i nabyć 319 litrów. Różnica jest kolosalna, wynosi 391 litrów.

Nie tylko na Orlenie promocja na paliwo. Tańsze tankowanie także na Lotosie i BP

mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (168)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dni Otwarte w Citroen Zdunek

dni otwarte

1/8 mili - Street Meeting Race v1

29 zł
zlot, zawody / wyścigi

Street Meeting Show

39 zł
pokaz

Sprawdź się

Sprawdź się

Levante to pierwszy SUV w historii marki:

 

Najczęściej czytane