Wiadomości

stat

Ile wypadków spowodowali pijani kierowcy?

W ubiegłym roku pijani kierowcy spowodowali ponad 2 tys. wypadków. Wiele wskazuje na to, że tegoroczne statystyki będą gorsze.
W ubiegłym roku pijani kierowcy spowodowali ponad 2 tys. wypadków. Wiele wskazuje na to, że tegoroczne statystyki będą gorsze. fot. Wavebreak Media Ltd / 123rf.com

W ubiegłym roku na terenie całego kraju policja zatrzymała prawie 105 tys. nietrzeźwych kierowców. 176 z nich spowodowało wypadki na Pomorzu - zginęło w nich 16 osób. Jak będą wyglądać te niechlubne statystki na koniec 2019 roku? Do tej pory funkcjonariusze zatrzymali 60 tys. pijanych kierowców.W tym roku jeszcze więcej kierowców na "podwójnym gazie"?Czy zdarzyło ci się kiedykolwiek prowadzić auto pod wpływem alkoholu?

tak, wielokrotnie 18%
tak, raz w życiu 10%
być może, bo prowadziłe(a)m samochód na kacu 24%
nie, nigdy nie wsiadam do auta po alkoholu, nawet po lampce wina 48%
zakończona Łącznie głosów: 395
W 2018 roku na polskich drogach kierowcy pod wpływem alkoholu doprowadzili do 2,1 tys. wypadków, a to około 7 proc. wszystkich tego rodzaju zdarzeń drogowych. W 65 proc. przypadków nietrzeźwi sprawcy prowadzili samochód osobowy. Tak wynika z raportu przedstawionego przez policjantów z Komendy Głównej Policji.

W województwie pomorskim pijani kierowcy spowodowali 176 wypadków, w których zginęło 16 osób, a 207 zostało rannych. Najwięcej zdarzeń odnotowano w województwach łódzkim i śląskim - po 318 (liczba zabitych to odpowiednio - 30 i 26).

Niestety, ale wiele wskazuje na to, że statystyki na koniec 2019 roku mogą być gorsze niż w roku ubiegłym. Policja informuje, że do tej pory zatrzymała ok. 60 tys. kierowców "na podwójnym gazie". A to oznacza, że trend spadkowy z ostatnich lat mocno zahamował. W całym 2018 roku funkcjonariusze zatrzymali 104,6 tys. osób - prowadzących w stanie po użyciu (od 0,2 do 0,5 promila) i nietrzeźwych kierowców (powyżej 0,5 promila).

Za wyrządzone szkody zapłacą pijani kierowcy- Rocznie trafia do nas kilkaset zgłoszeń dotyczących kolizji i wypadków, których sprawca nie był trzeźwy. Jeśli kierowcy wsiadają za kierownicę po alkoholu, muszą liczyć się z tym, iż będą płacili ze swoich pieniędzy za szkody wyrządzone na zdrowiu i mieniu poszkodowanych. Niezależnie od tego, czy mieli wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC, czy nie - wyjaśnia Damian Andruszkiewicz z Compensa TU S.A.
Jak duży rachunek za szkodę spowodowaną pod wpływem alkoholu może otrzymać sprawca? Tak naprawdę wszystko zależy od rodzaju szkody i okoliczności, ale niekiedy są to zawrotne sumy. Jeśli nie zapłaci, ubezpieczyciel skieruje sprawę do sądu albo podejmie inne działania egzekucyjne, prowadzące do odzyskania należnych mu pieniędzy.

- Na całkowitą sumę odszkodowania, a więc i roszczenia wobec pijanego sprawcy, składa się wiele czynników. Kwota należna poszkodowanemu za uszkodzone mienie może zostać powiększona o wartość szkód osobowych, zadośćuczynienie za doznane cierpienie, zwroty kosztów leczenia i rehabilitacji, jak również przyznane i wypłacone w związku z wypadkiem renty - i to zarówno poszkodowanym, jak i ich rodzinom. W skrajnych przypadkach sumy roszczeń mogą sięgnąć dosłownie milionowych kwot - zakończył.

Opinie (64) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

XC90 to model z gamy którego producenta?