• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak zmieniały się ceny paliw w 2022 r.? To był prawdziwy rollercoaster dla tankujących

mJ
6 stycznia 2023, godz. 06:00 
Opinie (265)

Gigantyczna kolejka do tankowania, 24.02.22

Tak wyglądało wiele trójmiejskich stacji 24 lutego 2022 r.

Rok 2022 to prawdziwy rollercoaster dla tankujących swoje pojazdy. Ceny na stacjach paliw zmieniały się jak w kalejdoskopie, a samo podróżowanie było o wiele droższe niż w latach poprzednich. Zobaczcie sami, jak zmieniały się ceny na stacjach w 2022 r. Przeżyjmy to jeszcze raz, choć nie są to z pewnością dobre wspomnienia. Przygotowujemy dla was także bardziej lokalne zestawienie zmieniających się cen paliw na trójmiejskich stacjach.AKTUALNE CENY PALIW W TRÓJMIEŚCIECzy spodziewasz się podwyżek cen paliw w 2023 r.?

Początek roku i tarcza antyinflacyjnaW rok 2022 r. wjechaliśmy z cenami poniżej 6 zł. Jak wynika z danych przedstawionych przez Yanosika, za litr benzyny Pb 95 kierowcy w Polsce płacili średnio 5,72 zł, a oleju napędowego - 5,76 zł. Litr autogazu kosztował wówczas 3,14 zł. Były to korzystniejsze ceny niż w grudniu 2021 r.

W lutym ubiegłego roku, dzięki wprowadzeniu drugiej tarczy antyinflacyjnej, zmniejszono podatek VAT na paliwo z 23 proc. na 8 proc. Efekt? Ceny Pb 95 i ON spadły o 50 gr. To spora różnica. Niepokojąco wysoko wzrosła za to cena gazu - do 3,7 zł za litr.

"Duży" VAT został przywrócony 1 stycznia 2023 r., który o dziwo nic nie zmienił. Wiele osób wciąż dziwi się, dlaczego ceny na pylonach nie wzrosły...


Zwrot akcji po 24.02.2022 r.Pod koniec lutego nastąpił zwrot akcji i narodowa panika na stacjach. Przypomnijmy, że 24 lutego rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Polacy w obawie przed drastycznym wzrostem cen paliw - albo jego brakiem - rzucili się na stacje i tankowali pod korek.

Zmierzyliśmy ruch na stacjach benzynowych w dniach 23 i 24 lutego, podczas których trwała panika. Zgodnie z naszymi danymi w czwartek, 24 lutego, ruch znacznie wzrósł, a jego największy skok odnotowaliśmy o godz. 22, w której wzmożona aktywność na stacjach benzynowych wydłużyła czas oczekiwania na tankowanie o 60 proc. w stosunku do tej samej pory dnia poprzedniego. Co ciekawe, wzrost zainteresowania tankowaniem paliwa nastąpił dopiero po godz. 17 i od tej chwili czas oczekiwania znacznie się wydłużał, aż do godz. 23 - tłumaczy Małgorzata Dąbrowska z Yanosika.
Efektem niesłusznej narodowej paniki na stacjach benzynowych było nic innego, jak kolejne podwyżki cen paliw.

Tego dnia Raport z Trójmiasta został kompletnie zdominowany przez wiadomości z trójmiejskich stacji paliw.


Na niektórych stacjach na dystrybutorach pojawiły się karteczki z informacją o limitach tankowania - maksymalnie 50 litrów na auto (i to wyłącznie do baku paliwa, bez możliwości uzupełniania np. kanistrów).

Kartka z informacją o limicie tankowania na jednej z trójmiejskich stacji. Kartka z informacją o limicie tankowania na jednej z trójmiejskich stacji.

Marzec 2022 - ON droższe o blisko 2 złW lutym olej napędowy kosztował 5,26 zł za litr, a w marcu właściciele aut z silnikami diesla płacili już 7 zł za litr. To właśnie posiadacze samochodów z jednostkami wysokoprężnymi najbardziej odczuli w swoich portfelach radykalne podwyżki. Choć niewiele mniej płacili właściciele aut zasilanych benzyną. Cena Pb 95 wzrosła średnio do 6,67 zł za litr. Podrożał również autogaz, za tankowanie którego średnio płaciliśmy 3,8 zł za litr.

Okres od marca do maja nie był dobry dla właścicieli diesla. W tym czasie olej napędowy podrożał o kolejne kilkadziesiąt groszy za litr, tym samym nie oszczędzając budżetu kierowców. Niestety nie były to ostatnie podwyżki, które czekały ich w 2022 r. Ceny ropy na rynku globalnym były w tym czasie najwyższe od wielu lat. Dodatkowo nałożone na Rosję sankcje spowodowały kolejne utrudnienia w łańcuchu dostaw - komentuje Małgorzata Dąbrowska.
W kwietniu odnotowaliśmy delikatne spadki Pb 95 i LPG. W górę za to poszybowały ceny ON - do 7,23 zł za litr. A był to dopiero początek.

Ile litrów paliwa za minimalną krajową kupi Polak, a ile Niemiec? Ile litrów paliwa za minimalną krajową kupi Polak, a ile Niemiec?

Wakacyjny horror kierowców - benzyna za blisko 8 zł za litrPodczas gdy ceny diesla nieco wyhamowały, w górę przed okresem wakacyjnym wystrzeliły ceny benzyny. Oba paliwa zrównały się cenami, które w czerwcu oscylowały w granicach 7,5 zł za litr. Tanieć za to zaczął gaz (3,39 zł za litr) - i ta tendencja utrzymała się do końca roku. W lipcu na polskich stacjach Pb 95 oraz ON kosztowały średnio 7,74 zł za litr.

Benzyna już tak samo droga jak olej napędowy. Oba paliwa za ponad 7 zł za litr Benzyna już tak samo droga jak olej napędowy. Oba paliwa za ponad 7 zł za litr

Powrót do szkół z tańszą benzyną, ale nie dieslemW okres powrotu do szkół i przedszkoli polscy kierowcy wjechali z niższą ceną Pb 95 - 6,53 zł (sporą obniżkę o ponad złotówkę odnotowano już w sierpniu). W wakacje uruchomiono także promocje na stacjach paliw, dzięki którym paliwa były tańsze o kilkadziesiąt groszy. Niestety, podczas gdy benzyna i autogaz taniały, olej napędowy drożał, osiągając średnią cenę 7,56 zł za litr.

W październiku padł niechlubny rekord - za litr oleju napędowego kierowcy w Polsce płacili średnio 8,08 zł (benzyna - 6,94 zł). W środowisku zmotoryzowanych zaczęto otwarcie mówić, że zbliżamy się do europejskiego poziomu cen za paliwo.

Koniec 2022 r. przyniósł stabilizację?Ostatnie dwa miesiące 2022 r. przyniosły obniżki cen na stacjach benzynowych. Średni koszt zakupu litra benzyny Pb 95 wyniósł 6,64 zł w listopadzie oraz 6,56 zł w grudniu. Olej napędowy również zaczął tanieć, w listopadzie kosztował średnio 7,96 zł za litr, a w grudniu już 7,70 zł za litr. Mniej kosztował również autogaz - w listopadzie trzymając się jeszcze progu 3 zł, a w grudniu wreszcie jego cena za litr spadła do 2,99 zł.

LPG drogie, ale wciąż najkorzystniejsze. Założenie instalacji opłacalne jak nigdy LPG drogie, ale wciąż najkorzystniejsze. Założenie instalacji opłacalne jak nigdy

Stacja Orlen w Gdańsku. Ceny paliw z dnia 5.01.2023. Stacja Orlen w Gdańsku. Ceny paliw z dnia 5.01.2023.
mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (265)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dni Otwarte MAXUSA w Plichta Electric

dni otwarte

Street Meeting Show

pokaz

Sprawdź się

Sprawdź się

Ile maksymalnie punktów karnych za jedno wykroczenie może otrzymać kierowca?

 

Najczęściej czytane