• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jaka kara za jazdę po alkoholu?

mJ
20 maja 2023, godz. 06:00 
Opinie (74)
Co grozi kierowcy, który prowadzi auto po alkoholu? Co grozi kierowcy, który prowadzi auto po alkoholu?

Jaka kara grozi kierowcy, który wsiadł za "kółko" na podwójnym gazie? Wszystko zależy od wydmuchanego wyniku. Kara może być jednak bardzo dotkliwa i kierujący może skończyć w więzieniu.Czy prowadziłe(a)ś kiedykolwiek samochód po alkoholu?

Nietrzeźwy czy po spożyciu?Przypomnijmy, że aktualny limit alkoholu dla kierowcy w Polsce wynosi maksymalnie 0,2 promila. Z takim stężeniem kierujący może prowadzić auto. Kary zaczynają się po przekroczeniu tego progu i zależą tak naprawdę od poziomu upojenia. W świetle prawa wyróżniamy dwa stany:

  • w sytuacji, w której kierowca wydmucha od 0,2 do 0,5 promila (obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm sześć. wydychanego powietrza - jego stan określa się jako "wskazujący na spożycie alkoholu",
  • ze "stanem nietrzeźwości" mamy do czynienia w przypadku stężenia wyższego niż 0,5 promila alkoholu we krwi (zawartość alkoholu w 1 dm sześć. wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość).


Jazda w stanie po spożyciu alkoholu jest wykroczeniem. Natomiast w przypadku stanu nietrzeźwości to już przestępstwo.

W tych sklepach kupisz alkomat


Jaka kara?W przypadku mniejszego upojenia, czyli po spożyciu alkoholu, kierowca w pierwszej kolejności otrzyma 15 punktów karnych. Policjanci nie nałożą na kierowcę grzywny, bo o wysokości kary zdecyduje sąd. Rachunek do zapłaty może być jednak dotkliwy - nawet 30 tys. zł (nie mniej niż 2,5 tys. zł). Sąd może jednak zamiast kary finansowej zastosować areszt domowy do 30 dni. Kierowca na podwójnym gazie straci także prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat.

Czytelnik: dlaczego w Polsce limit alkoholu dla kierowcy jest taki niski? Czytelnik: dlaczego w Polsce limit alkoholu dla kierowcy jest taki niski?

Jeśli kierowca był nietrzeźwy (powyżej 0,5 promila), to kara oczywiście będzie jeszcze bardziej surowa. Sprawa automatycznie kierowana jest do sądu, a kierującemu grozi: kara grzywny, którą nalicza sąd w zależności o sytuacji majątkowej sprawcy, kara pieniężna od 5 tys. zł do 60 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej, ograniczenie wolności do maksymalnie 2 lat (polega na obowiązku wykonywania prac społecznych), kara bezwzględnego więzienia, zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi od roku do 15 lat i oczywiście 15 punktów karnych.

Czytelniczka: policja sprawdzała trzeźwość i zakorkowała drogę Czytelniczka: policja sprawdzała trzeźwość i zakorkowała drogę
mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (74)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Przejazd historycznego pociągu z lat 70-tych

30 - 260 zł
spotkanie

Sprawdź się

Sprawdź się

Co to jest TPMS?

 

Najczęściej czytane