• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jakich cen paliw spodziewać się 2 stycznia?

mJ
1 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (153)
Czy w najbliższym czasie powinniśmy spodziewać się wzrostu cen paliw? Czy w najbliższym czasie powinniśmy spodziewać się wzrostu cen paliw?

Wielu kierowców zastanawia się, czy od nowego roku w związku z przywróceniem "dużego" VAT-u na paliwa wzrosną ceny na stacjach? Ekspert uspokaja: ceny będą podobne, jak pod koniec 2022 roku.AKTUALNE CENY PALIW W TRÓJMIEŚCIE

Na jak długo wystarczy ci zatankowany do pełna bak?

Niewielkie zmiany od początku roku?Przypomnijmy, że w ramach tarcz antyinflacyjnych rząd wprowadził obniżony VAT na wybrane produkty, w tym m.in. na paliwo. VAT w przypadku benzyny, diesla i autogazu został obniżony z 23 do 8 proc. Od 1 stycznia 2023 roku zostanie jednak przywrócony "duży" VAT na paliwa. Jak ta zmiana odbije się na cenach na stacjach benzynowych?

Nie spodziewamy się, że przywrócenie 23-procentowej stawki VAT mocno uderzy w tankujących. Już padały zapowiedzi ze strony operatorów rynku paliwowego, że nie będą to zmiany odczuwalne dla indywidualnych tankujących. Możemy to interpretować zapewne w ten sposób, że dokonana zostanie jakaś korekta marż tychże operatorów, żeby nie przenosić znaczących podwyżek na stacjach. I zapewne w nowy rok wejdziemy na poziomach podobnych do tych obecnych. Czyli około 6,5-6,6 za litr benzyny Pb 95 i mniej więcej 7,6 zł za litr w przypadku oleju napędowego. I to chyba najbardziej pożądane podsumowanie ostatnich dni. Będzie zapewne podobnie jak w końcówce roku 2022. Gdyby stawki VAT-owskie zostały przeniesione bezpośrednio, to zapewne ceny benzyny i oleju napędowego poszybowałyby o około 1 zł w górę - wyjaśnia dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw w e-petrol.pl.
Pierwsza stacja MOL już w styczniu 2023 r. Zniknie logo Lotosu Pierwsza stacja MOL już w styczniu 2023 r. Zniknie logo Lotosu

Podwyżki od lutego?Pytanie, jak długo potrwa spokój na stacjach paliw? Przecież niebawem, bo 5 lutego 2023 roku wprowadzone zostanie embargo na import ropy naftowej i produktów ropopochodnych z Rosji. A dodajmy, że już teraz aktywnie importujemy paliwo z zachodu, aby załatać braki po rosyjskim dieslu.

Embargo może skutkować lokalnymi problemami z podażą oleju napędowego. Co w efekcie wymusi uruchomienie zapasów paliw. Jak nietrudno się domyślić, niska podaż będzie zapewne skutkowała podwyżkami cen oleju napędowego na stacjach w Polsce.

Saudyjczycy w zarządzie Rafinerii Gdańskiej Saudyjczycy w zarządzie Rafinerii Gdańskiej
mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (153)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Gdańska Liga Rallycross Modeli RC

30 zł
zawody / wyścigi

Distinguished Gentleman's Ride (1 opinia)

(1 opinia)
w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Event w Audi City Gdańsk

warsztaty, dni otwarte

Sprawdź się

Sprawdź się

Phantom to flagowa limuzyna:

 

Najczęściej czytane