• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Jodełki" na obwodnicy poprawiłyby bezpieczeństwo?

mJ
4 lutego 2024, godz. 06:00 
Opinie (135)
Niezachowanie bezpiecznego odstępu to zmora trójmiejskiej obwodnicy. Niezachowanie bezpiecznego odstępu to zmora trójmiejskiej obwodnicy.

Jazda na zderzaku, czyli niezachowanie bezpiecznego odstępu od kolejnego auta, to bolączka wielu kierowców i niestety codzienność na naszych drogach. Jak można wpłynąć na utrzymywanie większego odstępu? Jest pewien pomysł.Czy namalowane na jezdniach "jodełki" poprawiłyby bezpieczeństwo na np. obwodnicy Trójmiasta?

Podstawowa zasada na drogach szybkiego ruchu brzmi: utrzymuj bezpieczny odstęp od auta przed sobą. Bezpieczny, czyli jaki? Nie mniejszy niż połowa prędkości pojazdu: przy prędkości 100 km/h to minimum 50 m, przy 140 km/h - 70 m etc. Jadąc z taką prędkością, niełatwo jest jednak ocenić, ile metrów przed nami znajduje się kolejne auto. Dlatego warto robić większe odstępy.

"Jodełki" na pomocPewnym ułatwieniem dla kierowców w ocenie odległości mogłyby być... "jodełki" namalowane na jezdni. Takie rozwiązanie można spotkać chociażby w Wielkiej Brytanii. Przy niektórych drogach postawiono znaki z napisem "Keep apart 2 chevrons", co oznacza: zachowaj odstęp dwóch jodełek.

Jodełki wymalowane są na jezdniach w odległości co 40 m. Zatem zgodnie ze znakami zaleca się trzymanie odległości 80 m od kolejnego auta.Nie wiadomo, na ile to rozwiązanie jest skuteczne i przynosi zamierzone efekty. Na pewno jest ułatwieniem dla kierowców, którzy w łatwy sposób byliby w stanie ocenić, jak daleko są od samochodu, który jedzie przed nimi.

Czy wymalowane "jodełki" poprawiłyby sytuację na naszych drogach ekspresowych i autostradach?mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (135)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Otwarcie salonu British Auto Zdunek

dni otwarte

Pomorskie Targi Autokosmetyki 2024

10 - 25 zł
Kup bilet
targi

Gdańska Liga Rallycross Modeli RC

30 zł
zawody / wyścigi

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku odbyła się pierwsza edycja Monster X Tour w Polsce?

 

Najczęściej czytane