Wiadomości

stat

Kiedy policjant może odstąpić od mandatu?

Kierowca może zostać pouczony przez policjanta wyłącznie w przypadku popełnienia niegroźnego wykroczenia.
Kierowca może zostać pouczony przez policjanta wyłącznie w przypadku popełnienia niegroźnego wykroczenia. fot. Agnieszka Potocka / Trojmiasto.pl

Wykroczenia drogowe mają różne ciężary gatunkowe. I o ile kierowca popełniając jedno z cięższych przewinień musi liczyć się z surową karą - to w przypadku tych lżejszych wagowo grzeszków, może poznać łaskawą naturę kontrolującego policjanta. Zatem w jakich sytuacjach funkcjonariusz może przymknąć oko i zamienić mandat karny na pouczenie?



Czy kiedykolwiek zamiast mandatu karnego otrzymałe(a)ś pouczenie?

tak, kilkukrotnie

31%

tak, raz w życiu

26%

nie, nigdy

43%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 641
"Nieznacznie przekroczyłem prędkość w terenie zabudowanym. Zostałem zatrzymany przez patrol drogówki, który nałożył na mnie mandat w wysokości 100 zł i 2 pkt karnych. Poprosiłem funkcjonariuszy o odstąpienie od mandatu i poprzestaniu na pouczeniu. Policjanci jak jeden mąż odpowiedzieli: nie możemy tego zrobić, nie mamy takich uprawnień" - relacjonuje jeden z czytelników. To klasyka gatunku, ale czy rzeczywiście policjanci mówili prawdę?

Oczywiście, że nie. Funkcjonariusze kontrolujący ruch drogowy mają prawo zrezygnować z wymierzenia kary za wykroczenie. Wszystko jednak zależy od ich uznania i oceny sytuacji, bo sam kodeks wprost nie wskazuje takich przypadków. Policjanci mają jednak spore pole do interpretacji. Wiele zależy od ich dobrej woli.

- Art. 41 kodeksu wykroczeń przewiduje, że w stosunku do sprawcy policjant może poprzestać na zastosowaniu środków oddziaływania wychowawczego. Są nimi przede wszystkim: pouczenie, zwrócenie uwagi i ostrzeżenie. Oznacza to, że policjant niemal w każdym przypadku - jeśli uzna to za stosowne - może zrezygnować z ukarania mandatem karnym - tłumaczy kom. Magdalena Michalewska z KMP w Gdańsku.
W praktyce istnieje całkiem sporo przesłanek mogących wpłynąć na wymiar kary nałożonej przez policjanta. Wszystko jednak zależy od wspomnianej już wagi przewinienia.

- Ogromny wpływ na ocenę wykroczenia popełnionego przez kierowcę mają okoliczności zdarzenia. Kluczowym warunkiem pozwalającym na zastosowanie pouczenia jest tzw. niska szkodliwość społeczna czynu, ale również wszelkie okoliczności łagodzące wynikające z art. 33 kodeksu wykroczeń - dodaje.
Policjant nie zawsze jest zmuszony do wlepienia kierowcy mandatu. Tak naprawdę funkcjonariusze mają spore pole do interpretacji wykroczenia.
Policjant nie zawsze jest zmuszony do wlepienia kierowcy mandatu. Tak naprawdę funkcjonariusze mają spore pole do interpretacji wykroczenia. fot. Agnieszka Potocka / Trojmiasto.pl
Pouczenie to przywilej polegający na wyjaśnieniu sprawcy wykroczenia, że dopuścił się błędu, który klasyfikuje się do ukarania mandatem. Takie spotkanie z funkcjonariuszami kończy się jedynie ostrzeżeniem, jednak ponowne popełnienie takiego wykroczenia będzie już skutkowało odpowiedzialnością.

- Funkcjonariusz, który decyduje się na odstąpienie od wymierzenia kary stwierdza, że pouczenie jest wystarczającą reakcją na wykroczenie. Przesłanką takiej decyzji może być np. brak mandatów czy punktów karnych na koncie kierowcy. Pamiętajmy, że policjanci zatrzymując sprawcę wykroczenia drogowego zawsze sprawdzają w systemie, czy wcześniej popełniał on wykroczenia, czy był karany. To na pewno ma niemały wpływ na ocenę danej osoby oraz sytuacji - wyjaśnia Michalewska.
Zaznaczmy, że odstąpienie od ukarania mandatem i poprzestanie na pouczeniu tyczy się wyłącznie niegroźnych wykroczeń.

- Dokładnie tak. Policjant może pouczyć kierowcę jedynie w wyjątkowych sytuacjach, kiedy ten okazał skruchę i nie jest agresywny wobec funkcjonariusza. Na pewno pouczenie, zwrócenie uwagi czy ostrzeżenie nie zostaną zastosowane w przypadku sprawców wykroczeń, za które obligatoryjnie orzeka się środek karny, np. nieudzielenie pomocy ofierze wypadku. Ponadto nie stosuje się pouczeń wobec sprawców wykroczeń o charakterze chuligańskim czy stwarzających zagrożenie bezpieczeństwa, np. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu czy też wyprzedzanie na przejściach dla pieszych bądź bezpośrednio przed nimi - zakończyła.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (73)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wydarzenia