• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Kiedy wymienić opony na zimowe?

mJ
15 listopada 2022, godz. 14:00 
Opinie (147)

Kiedy wymienić opony na zimowe? Zdarzało się, że w poprzednich latach artykuły o wymianie opon publikowaliśmy już w październiku. Wszystko przez bardzo kapryśną pogodę. W tym roku aura nas rozpieszcza, a listopad jest wyjątkowo przyjemny. Trzeba być jednak czujnym, bo pogoda może się zmienić z dnia na dzień. Czy to zatem odpowiednia pora, żeby odkurzyć i wyjąć ze schowka opony zimowe?Kiedy wymieniasz opony na zimowe?

Wulkanizacja w Trójmieście


Według prognoz długoterminowych, które mają to do siebie, że lubią się nie sprawdzać, ciepły listopad lada moment się skończy i powinniśmy przygotować się na temperatury bliższe zeru. Czy rzeczywiście tak będzie - nie wiemy, ale warto zawczasu przygotować do zimy swój samochód. Podstawą jest wymiana ogumienia. Oczywiście każdy kierowca sam oceni, czy to już odpowiedni moment na odwiedziny wulkanizatora.

Kiedy wymienić opoy na zimowe? Jedni już w październiku, drudzy... po pierwszym śnieguPrzezorni kierowcy - bez względu na pogodę za oknem - opony w aucie wymieniają już w październiku. Większość jednak czeka na zdecydowane ochłodzenie i pierwsze poranne przymrozki. Są też spóźnialscy, którzy lubią być zaskakiwani przez... zimę. A gdy już pierwszy śnieg zaskoczy, czym prędzej ustawiają się w długich kolejkach u wulkanizatora. Jest też grupa kierowców, którzy wymianie opon mówią "nie", bo korzystają z całorocznego ogumienia. Znajdą się też tacy, którzy przez 12 miesięcy jeżdżą na oponach... letnich lub zimowych.

Tak naprawdę najważniejsze jest wyczucie. Wymiana opon w odpowiednim momencie niesie za sobą dwie podstawowe korzyści. Po pierwsze - bezpieczeństwo na wypadek wspomnianych wyżej niespodziewanych opadów śniegu, a po drugie - uniknięcie długich kolejek u wulkanizatorów, które tworzą się, gdy śnieg już się pojawi.


Wymiana opon na zimowe: niskie temperatury to wyznacznikIdzie ochłodzenie. Lada dzień temperatury mają już systematycznie utrzymywać się poniżej 7 stopni Celsjusza. A to według wielu ekspertów odpowiedni moment na wymianę opon. Przypomnijmy tylko, że mieszanka gumowa, z której zbudowana jest opona letnia, twardnieje przy niskich temperaturach, przez co traci swoje właściwości. Poza tym opona zimowa ma inną rzeźbę i głębokość bieżnika, a także większą liczbę lameli. Kierowców nieprzekonanych do zasady "7 stopni Celsjusza" do wymiany opon powinny zachęcić chociażby pierwsze poranne przymrozki i skrobanie szyb.

Czy w tym roku zima zaskoczy kierowców? Czy w tym roku zima zaskoczy kierowców?
Warto przy tym pamiętać o kontrolowaniu stanu ogumienia. Jak nietrudno się domyślić, mniejszy bieżnik to słabsza efektywność. Gdy głębokość bieżnika w waszych oponach zimowych będzie liczyła 4-5 mm (2-3 mm w przypadku opon letnich), to należy pomyśleć o kupnie nowego kompletu. Nie zapominajmy także o wieku "gum". Te, które mają już ok. 10 lat, powinny - pisząc wprost - trafić na śmietnik. Po tylu latach guma traci swoje właściwości.

Ile kosztuje wymiana opon?Koszt wymiany ogumienia zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od rozmiaru oraz rodzaju felgi i opony. Nie bez znaczenia jest także typ pojazdu oraz lokalizacja. Można napisać, że tanio już było.

Przykładowo, za wymianę 14-calowej opony na feldze stalowej trzeba zapłacić około 30 zł (komplet to już wydatek 120 zł). Dla porównania, za 17-calową oponę również na stalowej feldze zapłacimy około 40 zł (komplet - 160 zł).

Nieco drożej jest w przypadku felg aluminiowych. Za popularny rozmiar 17-cali trzeba zapłacić około 55 zł za wymianę jednej opony. Za komplet zapłacimy zatem ponad 200 zł.

Zestaw naprawczy zamiast koła zapasowego - czy to ma sens? Zestaw naprawczy zamiast koła zapasowego - czy to ma sens?
Opony drożeją i ponoć będą drożeć Opony drożeją i ponoć będą drożeć
mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (147)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Sprawdź się

Jakiej kolorystyki są autobusy nr 171?

 

Najczęściej czytane