Wiadomości

stat

Kierowcy pytają o utrudnienia na obwodnicy

Nikt nie pracuje, korek na kilka kilometrów


Od środy kierowcy borykają się ze zwężeniem na obwodnicy w kierunku Gdańska na zjeździe w Chwarznie. Trwa tam ustawianie ekranów akustycznych. Sprawdzamy, dlaczego drogowcy nie zlecili prowadzenia tych prac w nocy i dlaczego muszą one trwać bez przerwy przez najbliższych pięć tygodni.Jak często korzystasz z Obwodnicy Trójmiasta?

codziennie 55%
kilka razy w tygodniu 25%
bardzo rzadko, kilka razy w miesiącu 16%
w ogóle się tam nie zapuszczam samochodem 4%
zakończona Łącznie głosów: 1070
W środę po południu rozpoczęły się prace przy budowie ekranów akustycznych w okolicy Węzła Chwarzno na Obwodnicy Trójmiasta (nad ulicą Chwarznieńską). zobacz na mapie Gdańska Drogowcy wprowadzili tam zwężenie jezdni prowadzącej w kierunku Gdańska do jednego pasa ruchu.

Zmiany w ruchu niemal natychmiast wywołały ogromne korki. Kierowcy jadący od strony portu w Gdyni i Chyloni tracili w nich nawet 40 minut. To wywołało falę pytań do drogowców.

- Dlaczego prace nie są prowadzone poza godzinami szczytu? Przecież zdarzało się drogowcom wykonywać prace na obwodnicy po zmroku. Dlaczego tego nie powtórzono tym razem? - zastanawia się pan Tomasz, czytelnik i mieszkaniec Chyloni.
- Zamknięcie pasa ruchu było niezbędne do tego, by wykonawca ekranów akustycznych mógł tam ustawić palownicę, która będzie wykonywać pale pod montaż bariery. W rejonie Węzła Chwarzno jest wąsko, nie ma pasa awaryjnego postoju ani pobocza i nie można było maszyny usytuować w innym miejscu niż na pasie jezdni - wyjaśnia Piotr Michalski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Drogowcy podkreślają, ze same rozstawienie takiej maszyny i oznakowania na drodze jest kłopotliwe, ponieważ trwa około dwóch godzin. Nie ma więc szans, by w godzinach szczytu znikała ona z głównej jezdni Obwodnicy Trójmiasta. Palownica nie będzie pracowała w nocy, by nie zakłócać spokoju mieszkańcom.

Korek na obwodnicyWarto zwrócić uwagę, że montaż ekranów akustycznych wymusiły na drogowcach władze samorządu województwa. Marszałek województwa wydał decyzję nakazującą ich ustawienie po licznych prośbach mieszkańców Chwarzna, którym przeszkadzał hałas pochodzący z obwodnicy.

Pięć tygodni utrudnień

Za trzy tygodnie drogowcy mają zakończyć budowę ekranu po zachodniej stronie obwodnicy. Wtedy przeniosą się na przeciwną stronę, gdzie będą pracować jeszcze przez dwa tygodnie.

Łącznie powstanie 198 metrów bieżących ekranów po obu stronach drogi ekspresowej. Wszystkie prace budowlano-montażowe powinny zakończyć się do końca października. Ich koszt wyniesie 473 tys. zł.

Drogowcy zauważają też inną kwestię związaną z rozbudową samej Obwodnicy Trójmiasta.

- Prace w Chwarznie pokazują, że nie możemy obecnie rozbudowywać obwodnicy o trzeci pas, kiedy nie mamy alternatywy w postaci Obwodnicy Metropolitalnej - to wiązałoby się z gigantycznymi korkami. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy zbudować Obwodnicę Metropolitalną, a dopiero wtedy można będzie zabrać się za rozbudowę o trzeci pas na Obwodnicy Trójmiasta - podkreśla Michalski.

Korek na obwodnicy z lotu ptaka

Opinie (98)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Liftback to: