• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kocha stare motocykle. Ma ich 50

Jakub Gilewicz
27 sierpnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 

Ma niemieckie emzety, polskie wueski i wuefemki, a jego ulubienicą jest węgierska Panonia. W kolejnym odcinku cyklu Pasjonaci prezentujemy Marka Wanglera z Gdańska, który kolekcjonuje stare motocykle.



Czy masz motocykl?

Najpierw złomiarze zabrali wózek boczny, potem tylne koło i błotnik. Przed kompletnym rozebraniem uratował ją Marek.

- To było jakieś dziesięć lat temu. Pojechałem do Wolsztyna czy też w jego okolice po MZ-tę ES 300, jeden z unikatowych motocykli w Polsce. Był już w bardzo niekompletnym stanie. Trafił w moje ręce - opowiada pasjonat.
Pojemność 300 centymetrów sześciennych, 18,5 konia mechanicznego mocy. Marek ocenia:

- Na początku lat 60. to było bardzo dużo. Takie MZ-ty jeździły głównie z wózkiem bocznym i w takim celu były właśnie produkowane. Motocykl ma czterobiegową skrzynię biegów i koła 16-tki. Być może nie jest to zbyt udana konstrukcja na 16-tkach, ale za to ma bardzo miękkie zawieszenie. Przednie i tylne na wahaczu. Tą MZ-tą można płynąć po ulicy.
Marek dał jej drugie życie. Dziś do MZ-ty wystarczy wlać paliwo, zamontować akumulator i można śmigać. Bo poza kolekcjonowaniem, jego pasją jest też naprawienie motocykli. Za cel stawia sobie, aby każda z maszyn miała wyłącznie oryginalne części.

- I tak też jest z MZ-tą ES 300. Wyjątkiem jest tylko jej kolor, bo kiedy ją kupowałem miała kolor rdzy i trudno było określić, jaki był fabryczny. Teraz jest ciemny błękit.
MZ-ta jest jednym z 50 starych motocykli, które Marek ma w kolekcji. Pierwszy mechaniczny jednoślad kupił jeszcze na początku lat 90. ubiegłego wieku. Jeździł nim lokalny listonosz.

Węgierska maszyna, na której zapomina o całym świecie

- Listonosz kupił sobie hit sezonu - Charta, a ja odkupiłem od niego Rometa 760. W kolejnym roku chciałem już jednak coś lepszego. W 1993 za 303 tysiące złotych dostałem w wiosce pod Gdańskiem Panonię - opowiada Marek.
Motocykl rodem z Węgier to jedna z jego ulubionych maszyn. Dwusuwowy silnik, 14 koni mechanicznych mocy, dwa wydechy.

- Licznik kręci się w drugą stronę, stópka boczna jest z prawej strony, a nie z lewej. Do tego wszystkie biegi są włączane w górę, a nie jedynka w dół. I ma jeszcze ciekawostkę - wskaźnik biegów wskazówkowy. Ogólnie jest fajny. I czerwony. To mi się bardzo podoba.
Kiedy Marek jedzie na Panonii, podobno zapomina o całym świecie. O motocyklu mówi: piękny, wygodny, elastyczny. Ma do niego wielki sentyment.

Po Panonii w latach 90. kupił czechosłowacką Jawę 250, ale życie zmusiło go do jej sprzedania. Następne były polskie maszyny: WSK-a 125 i 175. I tak z roku na rok przybywało motocykli w kolekcji. Głównie zbiera te, które wyprodukowano w latach 1955-1979.

- Tu mamy CZ 250 z 1962 roku, unikat w Polsce. Kolejny to MZ-ta ES 150, nie mylić z 250-tką. Następna MZ TS wersja Lux, długo zbierałem do niej części - opowiada idąc wzdłuż rzędu motocykli.
W garażu, gdzie stoją maszyny, Marek ma też swój swój warsztat. Jak mówi, dla siebie dłubał jakieś 10 czy 15 lat, a potem stwierdził, że będzie także wspierać innych.

- Jest trochę ludzi, którzy chcą odrestaurować swoje motocykle, więc pomagam.
Marzenie o muzeum starych motocykli

Pasjonat na brak pracy przy motocyklach nie narzeka. Jak wylicza, 30 swoich maszyn ma już odrestaurowanych, a kolejnych 20 czeka w kolejce. Martwi go natomiast powierzchnia garażu. Chciałby mieć więcej miejsca dla motocykli. A najlepiej to prywatne muzeum, gdzie mógłby zaprezentować swoje maszyny.

- Potrzebuję tylko jakiejś życzliwej osoby, która pomogłaby w zorganizowaniu miejsca. A jeśli to się nie uda, to mam dwóch synów. Być może będą kontynuować to, co robi ojciec. Zobaczymy. Na razie są jeszcze za mali.

Zobacz też miniaturowe skody, fordy i bentleye

Opinie (42) 4 zablokowane

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Kolekcjoner starych motocykli

    (1)

    Prawdziwy pasjonat motocykli !! a może by tak wypożyczalnie zrobić zamiast muzeum?pozdro!!

    • 2 2

    • Opinia do filmu

      Zobacz film Kolekcjoner starych motocykli

      Muzeum nie problem zrobić, znacznie gorzej utrzymać. Był taki pomysł by w wielkiej hali wagonowej ZNTK na Przeróbce, dziś praktycznie pustej, stworzyć muzeum komunikacji. Na dział motocykli można by tam przeznaczyć nawet pół hektara.

      • 1 0

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Kolekcjoner starych motocykli

    Ach te czasy! Ojciec w pilotce na głowie / kaski nie obowiązywały / i założonej tył na przód marynarce,żeby nie zawiewało. , ja "na baku" czyli z przodu na zbiorniku paliwa, mama z tyłu. Czarna WFM model MO-6 z gumową gruszką jako sygnałem dźwiękowym i okrągłą puszką narzędziową. Numer rejestracyjny pamietam do dziś GS-0909. Nie było rafinerii więc często jeździliśmy do Sobieszewa krętą drogą wzdłuż Wisły, potem dalej do Swibna a raz nawet do Krynicy Morskiej. Między Górkami Zachodnimi a Pleniewem była ruchoma kładka i po niej po specjalnej desce ułożonej przy schodach dygowało się motocykle w górę i w dół.

    • 3 0

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Kolekcjoner starych motocykli

    Super

    • 2 0

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Kolekcjoner starych motocykli

    Piękne motocykle (3)

    Uwielbiam oglądać stare motocykle, ale jazda nimi to już co innego: kilkuletnią eksploatację Jawy 350 wspominam jako horror wiecznego dłubania w niej, przejechanie 100km bez awarii graniczyło z cudem, łapy ciągle brudne od nagaru i oleju, kufer wypchany narzędziami i częściami zamiennymi a powrót do domu to i tak zawsze była loteria, zdarzyło mi się zostawić unieruchomioną Jawkę u gospodarza gdzieś pod Starogardem i wracać do Gdańska PKSem. W tej chwili jeżdżę plastikową tajwańską 250-ką brzydką jak kupa ale bezawaryjną: silnik na wtrysku pali tyle co nic i jest bezobsługowy, od czasu do czasu wymiana oleju, raz do roku filtra powietrza i gotowe. Bez najmniejszej awarii przelatałem tym azjatyckim pierdzikiem ze 25 tys. km, w przypadku starych motocykli jest to niewykonalne, a silnik dwusuwowy bez remontu kapitalnego chyba takiego dystansu nawet nie wytrzyma. Tak więc stare motocykle do oglądania: piękna sprawa, ale nie do jazdy, nigdy więcej.

    • 1 1

    • Opinia do filmu

      Zobacz film Kolekcjoner starych motocykli

      Pozdrawiam kolegę Marka (2)

      Krytykować łatwa sprawa chociaż krytyki w powyższych komentarzach nie ma za wiele. Znamy się z Markiem bardzo długo i historię jego kolekcji motocykli znam dość dobrze. Ktoś napisał że Marek nie ma pojęcia o renowacji zabytkowych motocykli. Można by o tym podyskutować. On to robi na swój oryginalny sposób. Czasem sam się dziwię jak można tak remontować motocykle - bez chromów,lakier proszkowy zamiast jakiegoś,, autorenolaku".Ale tak po prostu jest taniej i tą metodą można zrobić więcej motocykli. Nie każdego stać na remont motocykla w zakresie kosztów rzędu 10-15 tys.zł. a tyle obecnie kosztuje dokładna naprawa oldtimera. Także trzymaj się Marku i rób swoje.Z motocyklowym pozdrowieniem kolega Jacek z Gdyni.

      • 2 1

      • Opinia do filmu

        Zobacz film Kolekcjoner starych motocykli

        Jawa 350 z żeliwnymi cylindrami, rok produkcji 1984

        Taką Jawą przejechałem 46 tyś.km. na dwóch silnikach. Mogę zapewnić że normalnie użytkowany, turystycznie motocykl Jawa jest tak samo niezawodny jak ,, Koreańczyk'' kolegi.Jeden z kilku moich motocykli z których byłem na prawdę zadowolony.Pozdrawiam serdecznie.

        • 1 0

      • Opinia do filmu

        Zobacz film Kolekcjoner starych motocykli

        Pytanie.

        Hej.odezwij się w jakiś sposób.moze być messenger. Marcin Mazelanik

        • 0 0

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Kolekcjoner starych motocykli

    Zrób jeden motor ale porzadnie

    Szkoda ze żaden z tych sprzętów nie przypomina autentyku. Wszystko popaprane jakimiś dziwnymi lakierami.

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Premiera MINI Cooper F66

Premiera MINI Cooper F66

Sprawdź się

Sprawdź się

Pasjonat zabytkowych aut, Witold Ciążkowski, jest twórcą:

 

Najczęściej czytane