Wiadomości

stat

Kolizje drogowe z udziałem kierowcy bez prawa jazdy

Kolizja drogowa nigdy nie należy do przyjemnych doświadczeń.
Kolizja drogowa nigdy nie należy do przyjemnych doświadczeń. fot. Dmitry Kalinovsky / 123rf.com

Poszkodowany w kolizji nie posiada prawa jazdy lub jego pojazd nie został dopuszczony do ruchu - czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jakie konsekwencje grożą takiej osobie? Chociaż kierujący nie spowodował stłuczki, na pewno nie uniknie kary. Oczywiście mandat zostanie nałożony także na kierowcę, który doprowadził do kolizji. Poniżej przedstawiamy cztery podobne sytuacje.Ile razy w życiu miałe(a)ś kolizję?

kilkukrotnie 43%
raz w życiu 34%
nigdy 23%
zakończona Łącznie głosów: 374
Kolizja drogowa, bez względu na to, czy jesteście poszkodowanymi, czy też sami ją spowodowaliście - nigdy nie jest przyjemnym doświadczeniem. W większości przypadków temat stłuczki załatwiany jest przez kierowców polubownie, bez udziału policji. Są jednak zdarzenia sporne, w których to policjanci z drogówki rozstrzygają konflikt.

Zdarza się, że przy wizycie funkcjonariuszy na miejscu kolizji wychodzą kolejne kwiatki, jak chociażby brak uprawnień kierowcy czy też niedopuszczenie pojazdu do ruchu. Sprawdziliśmy, co dzieje się w sytuacjach, gdy to osoba poszkodowana - choć nie spowodowała kolizji - ma swoje za uszami i tak naprawdę nie powinna prowadzić auta.

Brak uprawnień osoby poszkodowanej w kolizjiPierwsza sytuacja dotyczy osoby, która nie ma i nigdy nie posiadała uprawnień do kierowania pojazdu. Mimo to wsiadła "za kółko" i uczestniczyła w kolizji, nie będąc jej sprawcą. Wówczas taki kierujący musi liczyć się z mandatem karnym w wysokości 500 zł, a także skierowaniem sprawy do sądu z wnioskiem o ukaranie i orzeczeniem środka karnego w postaci zakazu kierowania pojazdem mechanicznym. Z uwagi na fakt, iż pokrzywdzony zdarzeniem drogowym nie ma uprawnień do kierowania, mogą też pojawić się problemy z uzyskaniem odszkodowania z ubezpieczenia OC sprawcy.

Tymczasowo odebrane prawo jazdyDrugi przypadek jest podobny. Z tą małą różnicą, że poszkodowany kierowca biorący udział w kolizji ma tymczasowo zatrzymane uprawienia.

- W takiej sytuacji policjant ruchu drogowego w zależności od okoliczności będzie wnioskować do właściwego starosty o przedłużenie okresu zatrzymania prawa jazdy do 6 miesięcy, jeśli oczywiście prawo jazdy zatrzymane zostało na 3 miesiące za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym, tj. powyżej 50 km/h. Sprawca takiego wykroczenia może też zostać ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł lub też policjant skieruje sprawę do sądu z wnioskiem o ukaranie i orzeczeniem środka karnego w postaci zakazu kierowania pojazdem mechanicznym - wyjaśnia nadkom. Magdalena Ciska z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Gdańsku.
W przypadku, gdy prawo jazdy zostało zatrzymane za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu, wówczas na taką osobę nałożony zostanie mandat karny w wysokości 500 zł, a sprawa skierowana zostanie do sądu z wnioskiem o ukaranie i orzeczeniem środka karnego w postaci zakazu kierowania pojazdem. Jeśli w systemie widnieje informacja, że kierujący ma orzeczony sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi, to wtedy mamy do czynienia z przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do 5 lat.

Kolizja z pojazdem niedopuszczonym do ruchuW przypadku, gdy pokrzywdzony w kolizji porusza się pojazdem niedopuszczonym do ruchu (np. brak ważnego badania technicznego albo zatrzymanie dowodu rejestracyjnego za zły stan techniczny pojazdu), naraża się na mandat karny od 20 do 500 zł i 1 punkt karny. Mogą też pojawić się problemy z uzyskaniem odszkodowania z ubezpieczenia OC sprawcy.

Brak ubezpieczeniaW sytuacji, gdy kierujący nie posiada obowiązkowej polisy OC pojazdu, o braku takiego ubezpieczenia zostanie poinformowany ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny. Za brak polisy OC w danym pojeździe UFG przewiduje karę zgodnie z obowiązującą taryfą. W przypadku auta osobowego może to być kwota nawet 4,5 tys. zł.

Opinie (49) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

XC90 to model z gamy którego producenta?