• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Koncepcyjne Audi skysphere i A6 e-tron w Gdańsku

mJ
24 września 2022, godz. 06:00 

Audi skysphere w Gdańsku

Dwa niezwykle ciekawe modele Audi odwiedziły na kilka dni Trójmiasto. W strefie ekspozycyjnej Audi City GdańskMapka zaparkował ultranowoczesny samochód przyszłości w wydaniu Audi, czyli shypshere concept. Drugim z bohaterów jest bardziej przyziemny i współczesny model, który zalicza właśnie polską premierę - to A6 e-tron concept.Krajowy importer Audi sprawił nie lada niespodziankę trójmiejskim fanom motoryzacji. Sprowadził do Gdańska dwa wyjątkowe modele. Modele przyszłości. Pierwszy z nich to wciąż koncepcyjny A6 e-tron, którego finalna wersja na nasze drogi wyjedzie w 2024 roku. Elektryczna limuzyna pojawiła się w Audi City Gdańsk przy al. Grunwaldzkiej 347Mapka w wybornym towarzystwie samochodu przyszłości. To model, którym Audi pokazuje, jak za kilkanaście, może kilkadziesiąt lat wyglądać będzie motoryzacja. Skypshere concept, bo o nim mowa, wyprzedza motoryzacyjną epokę. Zobaczyć go na żywo - bezcenne. To auto, które wygląda, jakby właśnie zostało wyjęte ze szkicownika projektanta. Co więcej, to jedyny egzemplarz na świecie.

Auta w Trójmieście są od czwartku. Dodajmy, że wcześniej pokazane były wyłącznie w takich miejscach, jak Mediolan, Dubaj czy Monachium. Podczas pierwszego dnia wizyty odbyły się premierowe pokazy dla dziennikarzy i klientów Audi Plichta. Natomiast od piątku do niedzieli mają miejsce prezentacje prowadzone przez eksperta Audi dla uprzednio zarejestrowanych uczestników. Pierwotnie organizatorzy zaplanowali trzy prezentacje dziennie dla łącznie 120 osób. Szybko jednak musieli zwiększyć pulę osób, bo przerosła ich skala zainteresowania wydarzeniem High Progress.

W poniedziałek, 26 września, odbędzie się dzień otwarty, podczas którego będzie można zobaczyć wyłącznie A6 e-tron concept. Auto będzie dostępne od godz. 9 do 19 w Audi City Gdańsk.

Audi skysphere conceptPrototypowy shysphere to pierwszy samochód koncepcyjny z rodziny Sphere, który został zaprojektowany w jednym celu: pokazania motoryzacyjnej przyszłości. Przyszłości, w której pojazd staje się interaktywną przestrzenią i sferą ciekawych doświadczeń. W najbliższych miesiącach Audi powinno zaprezentować także dwa kolejne futurystyczne modele - grandsphere i urbansphere.

Elektryczny skyshere to otwarty, dwumiejscowy roadster z charakterystyczną, bardzo długą maską. Waży 1,8 tony. Stylistyką ma nawiązywać do Horcha 853, kabrioletu z lat 30., który mierzy 5,23 m długości. Ta długość w przypadku shyshere jest bardzo istotna, bo samochód może zwiększyć swoje wymiary do 5,19 m. Może, gdyż ma zmienny rozstaw osi. Ten zabieg wykorzystywany jest przy autonomicznej jeździe, podczas której rozstaw między osiami zwiększany jest o 25 cm. Po wydłużeniu rozstaw porównywalny jest do tego z Audi A8 L - 3,13 m. Gdy w pojeździe aktywowany jest tryb jazdy autonomicznej - kierownica, pedały i drążek do zmiany biegów chowają się, natomiast pasażerowie mogą się zrelaksować, przeczytać książkę czy obejrzeć film.

Dodajmy tylko, że skysphere oferuje autonomiczność na poziomie czwartym. Co to oznacza? Tyle, że kierowca oddaje pełną kontrolę samochodowi, który - jakkolwiek to zabrzmi - ponosi pełną odpowiedzialność za to, co może się wydarzyć na drodze. Mnogość algorytmów, terabajty danych, wyliczenia, analizy, radary, kamery i czujniki - to wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko kolizji czy wypadku. W motoryzacyjnej przyszłości większa liczba takich ultranowoczesnych aut będzie się wymieniała między sobą informacjami. Posłuży do tego łącze internetowe. Co ciekawe, aktualnie najszybsza sieć 5G będzie niewystarczająca do tego typu transmisji danych. Zanim jednak do tego dojdzie, to z pewnością 5G stanie się przeżytkiem.

Kiedy jednak zaufanie kierowcy do autonomicznego samochodu spadnie - zawsze może wrócić do trybu sportowego i wziąć sprawę w swoje ręce. Wówczas rozmiar auta wróci do tego pierwotnego, bardziej "kompaktowego" - mierzącego 4,94 m.

Tylnonapędowy kabriolet z silnikiem umieszczonym z tyłu auta, oferuje 630 KM mocy i 750 Nm maksymalnego momentu obrotowego, co przekłada się na cztery sekundy do "setki". Auto zostało wyposażone w aktywne zawieszenie i tylną oś skrętną, co przy takich gabarytach jest sporą zaletą.

OC dla auta elektrycznego - czy jest droższe?Baterie o pojemności 80 kWh mają zapewnić zasięg w granicach 500 km.

Kosmiczny jest nie tylko wygląd zewnętrzny, ale także kokpit. Wyświetlacz mierzy - uwaga - 1,41 m długości i 18 cm wysokości.

Audi A6 conceptPora na bardziej przyziemny, choć wciąż koncepcyjny model - A6 e-tron. Przyziemny, bo na polskie drogi wyjedzie w 2024 roku. Nie jest tajemnicą, że podczas pokazu obu modeli w Audi City Gdańsk, to ten pierwszy, ultranowoczesny skysphere skradł show, nieco przyćmił obecność A6 e-tron. A to przecież ten drugi model zalicza właśnie polską premierę.

Co o nim wiemy? To Sportback, który zapoczątkuje nową serię aut elektrycznych w rodzinie Audi. Po jego oficjalnym debiucie, w ofercie pojawi się także kombi, czyli wersja Avant.

Prezentowany egzemplarz to wciąż prototyp z wieloma niedociągnięciami, nad którymi pracują inżynierowie z Ingolstadt. Stąd m.in. drzwi pokazowego A6 e-tron podczas prezentacji są szczelnie zaryglowane, bo i wnętrze nie jest jeszcze gotowe, skrojone na miarę Audi.

Wiemy również to, że samochód na jednym ładowaniu będzie mógł pokonać nawet 700 km - a taki wynik robi wrażenie. Co więcej, ładowanie baterii do stanu umożliwiającego przejechanie 300 km ma potrwać zaledwie 10 minut.

Elementem charakterystycznym dla modelu A6 e-tron concept są jego światła pozwalające... zagrać w grę. Serio. Z jednej strony to prężenie muskułów przez Audi i pokazanie światu, jak wysokiej jakości są reflektory Digital Matrix LED, a z drugiej to rozrywka, która ma zabić nudę podczas postoju na ładowanie. W trakcie pokazu wiązka światła została rzucona na czarną ścianę, a eksperci korzystając z kontrolera do gier, zaprezentowali, jak gra się w grę.

Skyshpere i A6 e-tron - do kiedy w Trójmieście?Jak już wspomnieliśmy - skysphere zostanie w Gdańsku do końca niedzieli, natomiast A6 e-tron o jeden dzień dłużej.

Osoby, które chciałyby wziąć udział w prezentacjach obu modeli, które odbędą się w sobotę i niedzielę - muszą zarejestrować się na dedykowanej stronie internetowej. Zaplanowano po trzy pokazy każdego dnia, które odbywać się będą w godzinach: 11, 13 i 15.

Natomiast w poniedziałek, 26 września, w godz. od 9 do 19 na odwiedzających czekać będzie już tylko A6 e-tron concept.

mJ

Wydarzenia

Spotkanie High Progress w Audi City

spotkanie, dni otwarte

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (33)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Sprawdź się

Ile ustawowo czasu na przerejestrowanie zakupionego auta ma nowy właściciel?

 

Najczęściej czytane