Wiadomości

Koniec papierowych abonamentów parkingowych w Gdyni

Mieszkańcy, ale także wynajmujący mieszkanie w Gdyni i rozliczający tam PIT, mogą zakupić abonament parkingowy na preferencyjnych warunkach.
Mieszkańcy, ale także wynajmujący mieszkanie w Gdyni i rozliczający tam PIT, mogą zakupić abonament parkingowy na preferencyjnych warunkach. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Od maja nie trzeba będzie pamiętać o umieszczeniu abonamentu parkingowego za szybą auta w strefie płatnego parkowania w Gdyni. Abonamenty przypisane do numerów rejestracyjnych będą w systemie online, a kontrolerzy sprawdzą je w mobilnych urządzeniach.Jak najczęściej płacisz za parkowanie?

mam okresowy abonament 5%
w parkomacie 49%
poprzez aplikację 21%
nie płacę, zawsze szukam bezpłatnych miejsc 25%
zakończona Łącznie głosów: 1327
Już teraz ok. 1/3 wszystkich abonamentów parkingowych w Gdyni jest kupowana poprzez sklep internetowy. Wciąż trzeba je jednak odbierać. Po zmianach nie będzie to już konieczne, bo od maja tego roku osoby, które zakupią preferencyjny abonament mieszkańca typu "M", otrzymają go tylko w formie cyfrowej.

- Stawiamy na digitalizację usług i to nie tylko efekt pandemii. W Gdyni można m.in. płacić w naszych solarnych parkomatach BLIK-iem czy przedłużać postój za pomocą aplikacji mobilnych. Dlatego też od maja tego roku każdy abonament będzie funkcjonował jedynie w formie cyfrowej, a mieszkańcy nie będą musieli martwić się o jego wykładanie za przednią szybę - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.

Parkowanie do 200 metrów od domu z abonamentemTo kolejny krok w digitalizacji systemu. Od lipca 2020 roku należy wpisywać numer rejestracyjny podczas opłacania postoju, bo dzięki temu nie trzeba wkładać biletu parkingowego za szybę. Teraz cyfrowe będą też okresowe abonamenty, które dla mieszkańców kosztują od 25 do 30 zł miesięcznie w zależności od tego, na jaki okres je wykupują. Dzięki nim mogą parkować w promieniu 200 metrów od miejsca zamieszkania bez ponoszenia dodatkowych opłat.

- Statystyki wskazują, że gdynianie bardzo chętnie korzystają z bezgotówkowej formy płatności za parkowanie i coraz więcej osób decyduje się na zakup abonamentów drogą online. Do takiej formy zakupu zachęcamy, bo jest sprawna i bezpieczna, chociażby z uwagi na obostrzenia sanitarne. Jednak nadal oferujemy możliwość zakupu abonamentu osobiście, w naszym biurze przy ul. T. Wendy 15. Różnica będzie polegała na tym, że mieszkaniec nie otrzyma papierowego abonamentu w postaci druku, a jedynie wykaz ulic i zaznaczony obszar na mapie, gdzie będzie mógł parkować w ramach wykupionego abonamentu - wyjaśnia Karol Kozak, kierownik Działu Płatnego Parkowania.
Tu można zakupić e-abonament: https://gdynia.e-abonamenty.pl/

Opinie wybrane


wszystkie opinie (94)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Sprawdź się

Co oznacza skrót FSM?