• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Koniec zimy? Nie warto jednak spieszyć się z wymianą opon

mJ
14 marca 2023, godz. 09:10 
Opinie (88)
Nie warto spieszyć się z wymianą opon. Nie warto spieszyć się z wymianą opon.

W końcu doczekaliśmy się ocieplenia w Trójmieście. Zdaje się, że powoli żegnamy zimę. Kierowcy jednak nie powinni spieszyć się z wymianą opon na letnie. Kiedy warto udać się do wulkanizatora?Kiedy planujesz zmienić opony na letnie?

"Zasada 7 stopni"Za każdym razem w tekstach o wymianie opon, czy to przed zimą, czy też wiosną, jak mantrę powtarzamy "zasadę 7 stopni". Co oznacza? Otóż gdy temperatury jesienią systematycznie spadają poniżej 7 stopni Celsjusza - powinno się zmienić ogumienie na zimowe. Oczywiście ta umowna granica działa także w drugą stronę. Wiosną, gdy robi się cieplej i temperatury utrzymują się powyżej tej wartości, warto pomyśleć o zmianie ogumienia na letnie. Nie jedźmy jednak od razu do najbliższego wulkanizatora. Pozwólmy ustabilizować się kapryśnej pogodzie.

Wielu kierowców tę zasadę traktuje jak chwyt marketingowy wielkich koncernów oponiarskich. Nie do końca tak jest. Z punktu widzenia producentów opon bardziej opłacalna i łatwiejsza byłaby produkcja tylko jednego rodzaju ogumienia. W ten sposób koncerny oponiarskie zredukowałyby koszty produkcji, a sam zysk byłby większy. Kierowcy jeżdżący przez cały rok na jednych i tych samych oponach ze względu na ich zużycie musieliby odwiedzać sklepy oponiarskie równie często jak w przypadku dwóch kompletów. Zatem zasada "7 stopni" nie jest mitem.

A dlaczego akurat 7 stopni? Poniżej tej temperatury opony letnie - z racji swojej charakterystyki oraz składu mieszanki gumowej - zaczynają po prostu tracić swoje właściwości.


Kiedy wymienić opony?Na pewno jeszcze nie teraz. Warto poczekać na ustabilizowanie się pogody. Zapewne czekają nas już dużo cieplejsze dni, ale pamiętajmy, że noce w dalszym ciągu bywają chłodne i zdarzają się poranne przymrozki.

Marzec i kwiecień to miesiące, w których pogoda jest kapryśna, bywa zmienna. Jednego dnia możemy cieszyć się z 12 stopni Celsjusza, a następnego temperatura może oscylować w granicach 0 stopni Celsjusza. Zaleca się, aby do maja z wymianą wstrzymali się kierowcy, którym zdarza się jeździć w nocy lub nad ranem.

mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (88)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dni Otwarte w Citroen Zdunek

dni otwarte

1/8 mili - Street Meeting Race v1

29 zł
zlot, zawody / wyścigi

Street Meeting Show

39 zł
pokaz

Sprawdź się

Sprawdź się

"Bez gwiazdy nie ma jazdy" - to powiedzenie tyczy się której marki?

 

Najczęściej czytane