Wiadomości

stat

Kto ma pierwszeństwo na drodze trzypasmowej?

Wymuszenie pierwszeństwa na trzypasmówce


Zmiana pasa ruchu to manewr, który tylko z pozoru jest banalny. Dla wielu niedoświadczonych kierowców to utrapienie, a największy problem stanowią drogi wielopasmowe. Warto raz jeszcze przypomnieć sobie zasady pierwszeństwa przejazdu.Czy Polacy potrafią zmieniać pasy ruchu? Z drogowych obserwacji wynika, że nie do końca. Wielu kierowców jeździ dość intuicyjnie, nierzadko zapominając o pierwszeństwie pozostałych pojazdów. A to z kolei wywołuje niezdrowe emocje i poirytowanie innych uczestników ruchu.

Zdaje się, że największe kontrowersje budzi zmiana pasa ruchu na drodze trzypasmowej. Wielu kierowców zastanawia się, kto ma pierwszeństwo w sytuacji, w której dwa samochody poruszające się skrajnymi pasami równocześnie zjeżdżają na pas środkowy? W takim przypadku pierwszeństwo przejazdu ma auto znajdujące się na prawym pasie.

Czytaj także: Czy można wyprzedzać prawym pasem?

Niektórzy uważają, że pierwszeństwo w takiej sytuacji ma pojazd, w którym kierowca pierwszy włączy kierunkowskaz. To kompletna bzdura, taka zasada nie istnieje. Jeszcze inni sądzą, że pierwszeństwo ma samochód, który jest bardziej z przodu - takiej zasady również nie ma.

Kodeks ruchu drogowego mówi wyraźnie (Art. 22. ust. 4): "Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony".

W sytuacji, w której samochody ze skrajnych pasów równocześnie zmieniają pas na środkowy - pierwszeństwo ma ten poruszający się prawym pasem.
W sytuacji, w której samochody ze skrajnych pasów równocześnie zmieniają pas na środkowy - pierwszeństwo ma ten poruszający się prawym pasem. trojmiasto.pl
To podręcznikowa sytuacja, której niestety częstym finałem jest kolizja. To trochę pokłosie braku drogowej empatii oraz zdolności przewidywania. Pamiętajmy, że samochody na lewym pasie poruszają się zazwyczaj szybciej od aut z pozostałych dwóch pasów, a do tego - przy zmianie pasa na środkowy - mają bardziej ograniczoną widoczność od kierowców pojazdów po prawej stronie.

Czytaj także: Kto przesadza na obwodnicy?

Często zdarza się również tak, że zmotoryzowani z prawego pasa nagle zmieniają pas na środkowy zupełnie nie przejmując się tym, co dzieje się na lewym pasie. Pamiętajmy, że na drodze wielopasmowej należy mieć oczy dookoła głowy. Nierzadko do podobnych sytuacji dochodzi w korkach, kiedy to kierowcy "walczą" o każdą wolną lukę na środkowym pasie.

Nie zapominajmy również, że używanie kierunkowskazów w znacznej mierze ułatwia drogową komunikację.

Dla niektórych kierowców zmiana pasa ruchu na "trzypasmówce" stanowi nie lada wyzwanie.
Dla niektórych kierowców zmiana pasa ruchu na "trzypasmówce" stanowi nie lada wyzwanie. fot. Gina Sanders/fotolia.com

Opinie (54)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

W Polsce limit prędkości na drodze ekspresowej dwujezdniowej wynosi: