• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Wybieramy pierwszy fotelik samochodowy dla niemowlaka

Michał Jelionek
20 czerwca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Pierwszy zakupiony dla niemowlaka fotelik powinien być z grupy 0-13 kg. Pierwszy zakupiony dla niemowlaka fotelik powinien być z grupy 0-13 kg.

Fotelik samochodowy to jedna z tych rzeczy, na których nie powinno się oszczędzać. Warto rzetelnie podejść do tematu jego zakupu, w końcu chodzi tu o zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci. Wielu świeżo upieczonych rodziców nie wie, czym kierować się przy wyborze pierwszego fotelika dla swojego malucha. Eksperci z trójmiejskich sklepów podpowiadają, jak kupić właściwy fotelik dla niemowlaka.Według ciebie, który czynnik jest najważniejszy przy wyborze fotelika dla własnego dziecka?

Poszukiwania pierwszego fotelika samochodowego dla naszego dziecka powinniśmy rozpocząć od sprecyzowania własnych potrzeb i odpowiedzeniu na kilka istotnych pytań. Po odwiedzeniu markowego sklepu i szczegółowym wywiadzie sprzedawcy - zdecydowanie łatwiej będzie dobrać stosowny fotelik.

- Przed wyborem należy zastanowić się, jak fotelik będzie użytkowany. Czy będziemy go często dźwigać i wnosić na np. czwarte piętro? Wówczas kluczowa może okazać się jego waga. Czy fotelik będzie przepinany z samochodu do samochodu? Tutaj z kolei liczy się łatwość jego obsługi, a z pomocą przyjdzie baza fotelika. Czy w końcu fotelik powinien dać się zapiąć do wózka? Pamiętajmy również, że jeżeli jesteśmy w trakcie zmiany auta, to w pierwszej kolejności kupmy nowy samochód i dopiero wówczas dobierajmy do niego fotelik - wyjaśnia Krzysztof Harlak ze sklepu MK&KIDS.
Na rynku roi się od wynalazków i tandetnych produktów. Nie dajcie zwieść się atrakcyjną ceną czy oszczędnością w postaci uniwersalnego fotelika z grupy wagowej 0-36 kg. Trudno w takim foteliku o bezpieczną, wygodną i zdrową pozycję niemowlaka. Nasi eksperci są zgodni: pierwszy zakupiony dla niemowlaka fotelik powinien być z grupy wagowej 0-13 kg.

- Przyczyna jest prosta, modele z tej grupy są najlepiej dopasowane do budowy ciała noworodka. W tych fotelikach możemy odebrać dziecko z oddziału położniczego oraz przewieźć je po raz pierwszy do domu. Owszem, są pojedyncze modele z grup 0-18 kg czy 0-23 kg, które są dostosowane dla dzieci od pierwszych dni życia, ale zawsze fotelik 0-13 kg będzie lepszym rozwiązaniem. Również z tego względu, że możemy go wpiąć na stelaż wózka dziecięcego lub traktować jako nosidełko - mówi Tobiasz Pinczewski ze sklepu BoboWózki.

Sklepy z artykułami dziecięcymi w Trójmieście


Foteliki samochodowe dla niemowląt zaliczane są do kategorii 0 i 0+, montowane są zawsze tyłem do kierunku jazdy. Dobrze dopasowany fotelik to przede wszystkim bezpieczeństwo niemowlaka, ale również komfort podróżowania. Pozycja fotelika w samochodzie, ale i samego dziecka to jedne z najważniejszych kryteriów doboru fotelika samochodowego. Bardzo istotny jest kąt jego montażu w aucie.

- Kąt powinien zawierać się między 30 a 45 stopni, mierzony od pionu. Przy małych dzieciach zaleca się by był bliższy 45 stopni, natomiast przy starszych może oscylować bliżej 30 stopni. Dlaczego tak? Małe dzieci mają nieproporcjonalnie dużą głowę w porównaniu z resztą ciała, nie potrafią jej jeszcze sztywno trzymać, więc kąt bliższy 45 stopni pozwoli zminimalizować ryzyko opadającej głowy. Pamiętajmy jednak, aby kąt nie był większy, bo wówczas dziecko zamiast wciskać się w skorupę fotelika - będzie się przesuwać. To niebezpieczne, bo w takiej sytuacji ciało dziecka jest dopięte do fotelika, a głowa już nie. Powoduje to rozciągnięcie się odcinka szyjnego kręgosłupa. Niestety, przewożenie w ten sposób dziecka może okazać się tragiczne w skutkach. Z kolei kąt bliższy 30 stopni u małych dzieci sprawia, że główka opada do przodu. To skutkuje zaburzeniami oddychania, które mogą doprowadzić nawet do "śmierci fotelikowej" - tłumaczy Harlak.

Co zrobić z fotelikiem samochodowym po wypadku?


Foteliki samochodowe dla niemowląt zaliczane są do grupy fotelików 0 i 0+, montowane są zawsze tyłem do kierunku jazdy. Foteliki samochodowe dla niemowląt zaliczane są do grupy fotelików 0 i 0+, montowane są zawsze tyłem do kierunku jazdy.
Wielu świeżo upieczonych rodziców popełnia sporo błędów przy wyborze pierwszego fotelika dla niemowlaka.

- Niestety, rodzice często bagatelizują rolę fotelika samochodowego. Traktują go jako jedną z części zestawu kupowanego z wózkiem. Nawet nazywają ten element "nosidełkiem". Oczywiście, jest to jedna z jego funkcji, ale nie najważniejsza. Fotelik analizujemy pod kątem oferowanego poziomu bezpieczeństwa w razie wypadku. Dlatego czasami nie warto oszczędzać na foteliku. Drugim błędem jest kupowanie fotelika bez przymiarek do samochodu. Nawet najdroższy fotelik, który nie pasuje do auta, nie będzie spełniał swojej funkcji - dodaje Pinczewski.
Kupujesz fotelik dla niemowlaka? Wybieraj tylko spośród "bezpiecznych fotelików".

- Bezpieczny fotelik to taki, który został sprawdzony przez renomowane instytuty lub placówki badawcze w dynamicznych testach zderzeniowych oraz dostał w nich wysoką ocenę. Mówi się, że ocena 3 w testach ADAC, to ocena przyzwoita. Jeżeli szukamy naprawdę bezpiecznego fotelika, warto szukać modeli posiadających ocenę 4 lub więcej. W tej chwili z łatwością można znaleźć w internecie wyniki takich testów, a nawet filmy nagrane w trakcie testów zderzeniowych. Oczywiście gwarantem bezpieczeństwa jest odpowiednie dopasowanie do samochodu - dodaje.
Foteliki samochodowe montuje się na dwa sposoby: za pomocą pasów bezpieczeństwa albo bazy ISOFIX. Częstym pytaniem przy wyborze fotelika jest rodzaj uprzęży. Rodzice zastanawiają się, które zapięcie pasów bezpieczeństwa wybrać: 3- czy 5-punktowe. Testy pokazują, że w fotelikach 0-13 kg pasy 3-punktowe są tak samo bezpieczne, jak 5-punktowe.

Fotelik dla dziecka w taksówce? Ze świecą szukać


Z jakim kosztem powinniśmy się liczyć, przy zakupie pierwszego fotelika?

- Ceny dobrych fotelików dla niemowlaków zaczynają się już od kwoty 439 zł. Górna granica przekracza 2 tys. zł - zdradza Harlak.
Na pewno zastanawiacie się, kiedy zdecydować się na pierwszą, dłuższą podróż autem z niemowlakiem na pokładzie?

- Pierwsza podróż ma miejsce już kilka dni po porodzie, kiedy odbieramy maluszka ze szpitala. A jeżeli chodzi o pierwszą, dłuższą podróż - to nie ma wyznaczników. Znam wiele opinii rodziców na ten temat i nie ma sztywnych wytycznych. Najczęściej powtarza się jednak zalecenie, by z naprawdę długimi wypadami poczekać do trzeciego miesiąca, kiedy stabilizują się kręgi szyjne dziecka - tłumaczy Pinczewski.
Foteliki z grupy wagowej 0-13 kg to najlepszy wybór dla niemowlaków. Kiedy warto pomyśleć o wymianie fotelika na większy?

- Tak naprawdę jak najpóźniej. Jeżeli chodzi o pierwszy fotelik, to dopiero wtedy, kiedy górna krawędź główki wystaje poza zagłówek fotelika. Wystające nóżki albo mała przestrzeń dookoła ramion nie są wyznacznikami wyrastania. Górna granica wagi to dopiero 13 kg, biorąc to pod uwagę w połączeniu ze wzrostem dziecka, fotelik powinien spokojnie wystarczyć do 12-15 miesięcy - zakończył.

Miejsca

Opinie (55) 4 zablokowane

 • (1)

  Niemowlę (okres niemowlęcy) dziecko od urodzenia do końca pierwszego roku życia. Wyodrębnienie to w psychologii rozwojowej dokonywane ze względu na szczególną wagę rozwoju małego dziecka w tym okresie.

  o jakim foteliku wiec mowa? a i zdjęcie nie pasuje

  • 7 7

  • Popieram w 100 proc.

   Dobry fotelik to ten który będzie jak najżadziej używany.

   • 1 0

 • Jeśli fotelik ma być nosidełkiem wpinanym w wózek na szybkie zakupy to tylko z funkcja rozkładania na płasko.

  • 8 5

 • polecam sklep mama i ja (8)

  Polecam kupni fotelika w sklepie Mama i ja. Duzy wybor, swietna i profesjonalna obsluga. Specjalisci dobrze doradza co wybrac i przede wszystkim pokazuja jak montowac baze do fotelika.

  • 13 12

  • nie w gdańsku (7)

   Mama i ja jok, ale tylko ten w gdyni, niestety osoby w gdańsku pomogą w kupnie wózka itp, ale niestety w doborze fotelików są daleko w tyle

   • 5 5

   • również polecam mama i ja w Gdańsku (6)

    Nie zgodzę się z tą opinią. W Mama i Ja w Gdańsku ekipa jest świetnie przeszkolona w doborze fotelików samochodowych. Doskonale doradzą według potrzeb, przymierzą do auta, a dla starszych dzieci również co nich. W doborze wózka też, jest u nich największy wybór. Najlepsi fachowcy. Ja i moja rodzina, nasi znajomi, jesteśmy stałymi klientami

    • 7 6

    • W mama i ja w gdansku (5)

     Rok temu potraktowano nas lekko mówiąc olewajaco, Panu nie chciało się zamontować na próbę fotelika w samochodzie, postawił tylko na kanapie samochodu z tyłu i stwierdził że ok, nie będzie montowac bo zaraz będzie deszcz. Na pytanie czy możemy jeszcze raz przyjechać z dzieckiem i czy zamontuje na próbę wybrane dwa modele odpowiedział że nie ma potrzeby, przecież dziecko może przymierzyć fotel w sklepie. No rzeczywiście super podejście do klienta. Kupiliśmy w Bobo wózki, tam mam przymierzyli dwa bez problemu. Jeden kupiliśmy.

     • 4 2

     • (1)

      To chyba zależy na kogo się trafi, bo nam Pan z bobo wózków w Gdańsku nie zrobił przymiarki.

      • 5 1

      • Tak bywa

       Pewnie tak, nam zrobili, dwa zmontowali, wymontowali i po zakupie jeszcze raz jeden model zmontowali nowy fabrycznie zapakowany był. Mamy także obiecane że możemy w każdej chwili podjechać i pomogą nam zamontowac fotel i sprawdzić czy wszystko jest ok. Nas obsługiwało w sumie dwoje sprzedawców, Pan i Pani ale to było rok temu. Oboje bardzo mili i profesjonalni. Wogole sami proponowali że mogą coś jeszcze zamontować jeśli jest potrzeba.

       • 3 2

     • (2)

      a sami nie macie rąk? Ciężko samemu przymierzyć te foteliki? Ja nie miałem z tym nigdy problemu i przy okazji widać było, czy fotelik naprawdę będzie pasował

      • 3 2

      • Dla mnie ciezko (1)

       Nie znam się i wolę nie ryzykować, a poza tym gdzie znajdziesz sklep w którym sprzedawca da Ci foteliki i powie Idź sobie sam Pan zamontuj i sobie coś wybierz. Chyba to nierealne, jeśli już pozwoli Ci zamontowac i łaskawie poczeka aż zapoznasz się z zasadami montażu, jednego i drugiego fotela(oba na pasy) to i tak będzie musiał stać obok i tych foteli pilnować. Na etapie zakupu chyba sprawdza się czy fotel pasuje do samochodu i dziecka a nie uczy montażu. Tak generalnie mogłabym to zrobić sama ale jadąc w daleka podróż jakoś spokojniej będę się czuła jeśli zrobi to ktoś wykwalifikowany.

       • 4 0

       • A masz gwarancję że koleś ze sklepu zrobi to prawidłowo? Ja zawsze wolę sprawdzić samemu, bo różnie jest z ,, kwalifikacjami" personelu

        • 1 0

 • ciezki wybor (8)

  w sklepach jest tego naprawdę dużo......jak kupowaliśmy córeczce fotelik to panowie ze sklepu dobrali nam fotelik do samochodu a potem mierzyli go do dziecka ;) u nas fotelik to concord reverso plus

  • 6 6

  • (7)

   dobrali do samochodu, a kolor tez?

   • 6 7

   • (6)

    Tak, do samochodu. Jakbyś nie wiedział to samochody mają inny kąt nachylenia tylniego siedzenia i nie każdy fotelik będzie pasował do jednej marki samochodu ale skąd ty to masz wiedzieć, zamiast najpierw poczytać zanim skomentujesz to zrobiłeś z siebie kretyna

    • 11 3

    • (3)

     niestety kretyna z siebie robisz ty

     • 2 7

     • (2)

      no jeśli kupisz fotelik isofix a takich uchwytów nie nie ma w samochodzie - to chyba jasne ze nie będzie pasował, a mocowany na pasy zawsze pasuje - i to cała filozofia związana z fotelikami- reszta to marketing

      • 3 8

      • (1)

       Nieprawda, nie wszystkie foteliki bez isofix pasują do jednej marki auta. Naprawdę douczcie się zanim zaczniecie wyśmiewać

       • 5 2

       • isofix od 2006 roku stanowi obowiązkowe wyposażenie każdego nowego modelu samochodu, dopuszczonego do sprzedaży w Unii Europejskiej. Od 2011 dotyczy wszystkich aut będących w sprzedaży. -
        może do tej jednej marki nie pasuje

        • 1 0

    • (1)

     Tylniego?
     Kiedyś mnie uczyli, że pisze się tylnego...

     • 2 0

     • Nie umie się wypowiadać w temacie to czepia się błędów . Jakie to patologiczne Brajanku.

      • 0 1

 • (1)

  Na foteliku nie warto oszczędzać.Gdy córka była starsza,kiedy mogła już na poddupniku jeździć,nadal kazałam jej siadać w fotelik z maksymlnie wysuniętym zagłówkiem. Miałysmy boczne uderzenie ciężarówki i gdyby nie solidne,grube zagłówki,głową uderzyłaby w rant drzwi.Drodzy rodzice,nie oszczędzajcie na bezpieczeństwie dzieci i nie śpieszcie się z przesadzeniem ich w "poważniejsze" jakby się wydawało akcesoria

  • 26 2

  • Mądry komentarz,

   te podstawki, podwyższające siedzenie nie spełniają żadnej roli w ochronie pasażera. Dziecko nie ma odpowiedniego zabezpieczenia pasami. Dla wielu rodziców sadzanie niskiego dziecka na przednim siedzeniu to wygodny wybór, niestety bardzo nieodpowiedzialny.

   • 2 0

 • Fotelik dla niemowlaka (1)

  Po pierwsze baza isofix po drugie kompatybilny ze stażem czyli bez adapterow wpinany w ramę
  Polecam britax.mialam I super sprawa.

  • 2 3

  • Faktycznie britax jest super. Moja malenla córeczka wreszcie polubiła jazdę autem.

   • 0 0

 • Za dobry fotelik trzeba zapłacić 3 tysiące. (2)

  • 3 19

  • Bjedaku...
   Te powyżej 6 koła są sensowne.

   • 6 2

  • tańszy

   wcale nie, concord reverso plus tańszy o połowe

   • 0 0

 • (2)

  Tylko markowy. Może Porsze albo Cybeks?! Musi kosztować. Musi. Duże logo wskazane. Bedzie dobrze widoczne na zdjęciach pociechy i na selfiku mamusi.

  • 18 11

  • Gratuluje

   Czyli jeździsz z poddupnikiem z markietu ? Chyba trzeba nie lubić swoich dzieci żeby tak postępować...

   • 4 8

  • selfik

   my sobie selfika robimy z naszym reverso plus :D

   • 0 0

 • (3)

  Od kilku lat kupujemy wszystkie foteliki w mama i ja w gdańsku najlepsza obsługa i najlepsze doradztwo pełen profesjonalizm.Gorąco polecam.

  • 6 11

  • "Od kilku lat kupujemy wszystkie foteliki"

   Wszystkie tzn ile? 10, 20 40
   kryptoreklama

   • 10 1

  • Czemu kłamiesz , cienka manipulka , płytka reklama

   • 7 1

  • to ile macie dzieci?

   • 0 0

 • (2)

  warto dodać, że do niektórych samochodów nie można dobrać fotelika, aby te kąty nachylenia się zgadzały. Przykład, ford focus (wersja z 2017 r). Tylna kanapa ma kąt nachylenia skoczni narciarskiej, więc isofixy są jedynie ozdobą, bo po zapięciu bazy kąt jest dwa razy za duży. Jedyne co to można wtedy pasami zapinać i pchać jakieś gumolity pod fotelik, aby wypoziomować.

  • 7 0

  • Dobra uwaga

   Przy kupnie nowego samochodu najlepiej przymierzyć fotelik. I dziecko też ;) Czasami pasy są za krótkie a widać, że z oparciem też bywa różnie. Może i będą się w salonie gapić. A niech się gapią...

   • 3 0

  • Piotr

   Focus MK3 ma podobny problem ale jeden z modeli maxi Cosi z bazą isofix siedzi odpowiednio.

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Street Meeting Show

39 zł
pokaz

Pomorskie Targi Autokosmetyki 2023

targi

Carvibes 2023

30 zł
zlot

Sprawdź się

Sprawdź się

Czym jest immobilizer?

 

Najczęściej czytane