• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kupujesz swój pierwszy samochód? Mamy kilka rad

mJ
16 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (96)
Zakup pierwszego samochodu nie jest łatwą sztuką. Można się przejechać. Zakup pierwszego samochodu nie jest łatwą sztuką. Można się przejechać.

Kilka dni temu opublikowaliśmy historię młodego chłopaka, który kupił swoje pierwsze auto i... mocno się przejechał. Natknął się na nieuczciwego sprzedającego, który wykorzystał jego młodzieńczą naiwność. Mamy kilka rad dla niedoświadczonych osób, które przymierzają się do zakupu swojego pierwszego, wymarzonego samochodu.



Ile miałe(a)ś lat kiedy kupiłe(a)ś swój pierwszy samochód?

1. Chłodna głowa



Niezależnie od tego, czy przy zakupie auta jesteś zdany wyłącznie na siebie, czy też masz dookoła siebie sztab ekspertów - podstawą przy zakupie samochodu jest zachowanie chłodnej głowy. Kupowanie samochodu emocjami zazwyczaj kończy się wpadkami i "utopieniem" pieniędzy. Na rynku nie brakuje cwanych handlarzy, którzy tylko czekają na takich klientów.

2. Nie spodziewaj się cudów



Pierwszy, używany samochód dla młodej osoby, która niedawno odebrała prawo jazdy, zazwyczaj wiąże się z niewielkim budżetem. Oczywiście każdy marzy, aby ten pierwszy wóz był nieprzeciętny, najlepiej marki premium z mocnym silnikiem pod maską. Trzeba jednak zejść na ziemię. Nie trać czasu i skup się na poszukiwaniach auta adekwatnego do aktualnych możliwości finansowych. W ten sposób minimalizujesz ryzyko wpakowania się w kosztowne naprawy. Chociaż i przy tańszych samochodach nie można tego wykluczyć. Nie zawsze tak jest, ale warto przyjąć sobie, że im bardziej prestiżowa marka, tym wizyta u mechanika będzie droższa. Pamiętaj, sam zakup samochodu to tylko połowa sukcesu. Warto patrzeć szerzej - na eksploatacje i koszty, które mogą się przytrafić.

Sugestia: zamiast 20-letniej limuzyny z poprzecieranymi skórami i potężną jednostką pod maską szukaj małego miejskiego auta z niewielkim, ale sprawdzonym i bezawaryjnym silnikiem.

"Kupił swój pierwszy samochód w życiu i... się ostro przejechał"

3. Czytaj opinie



W sieci nie brakuje stron, na których można znaleźć opinie użytkowników danego modelu. To kopalnia wiedzy dla potencjalnych właścicieli tych aut. Z opinii można się dowiedzieć m.in. o częstych usterkach czy najlepszych silnikach dla danego modelu. Jeśli nurtują cię jakieś pytania - nie bój się zapytać na forum. Możesz tylko zyskać.



4. Sprawdź historię auta



Jeśli wpadł ci w oko któryś egzemplarz, to koniecznie sprawdź jego historię na stronie historiapojazdu.gov.pl. To nic nie kosztuje. Potrzebujesz trzech danych: numeru VIN, numer rejestracyjnego i daty pierwszej rejestracji pojazdu. Te wszystkie informacje powinny znajdować się w ogłoszeniu, a jeśli ich nie ma, to warto zwrócić się po nie bezpośrednio u sprzedającego pojazd.

Z raportu dowiecie się m.in. ilu właścicieli miało auto, kiedy dochodziło do sprzedaży, terminy badań technicznych itp.

5. Nie ufaj sprzedającemu



Podczas oględzin auta nigdy, ale to przenigdy nie daj po sobie poznać, że ty już kupiłeś ten samochód. To najgorsze, co można zrobić. Doświadczony sprzedający, który to zauważy, będzie mógł "wcisnąć ci każdy kit". I tutaj wracamy do punktu pierwszego i chłodnej głowy. Bądź pewny siebie, nie bój się pytać. Jeśli zauważysz, że właściciel zacznie się motać w zeznaniach, to prawdopodobnie coś ukrywa. Często historie są koloryzowane, dlatego trzeba filtrować to, co mówi sprzedający.

Trójmiasto - gdzie nabić klimatyzację?



6. Jazda próbna



To najważniejszy punkt programu. Nie wyobrażamy sobie zakupu auta bez wcześniejszej jazdy testowej. Najlepiej osobiście poprowadzić samochód, ale niektórzy sprzedający nie wyrażają na to zgody. Taka jazda powinna potrwać przynajmniej kilkanaście minut. Kilka kółek na sklepowym parkingu to za mało żeby wyłapać nieprawidłowości. Zwróćcie uwagę na to, jak zachowuje się samochód przy hamowaniu, w zakrętach i przy przyspieszaniu. Czy nic nie stuka, czy silnik pracuje płynnie, czy skrzynia biegów działa bez zarzutów. Warto również zwrócić uwagę, czy z rury wydechowej nie wydobywa się dym o dziwnej barwie.

Auto detailing - w tych miejscach odpisujesz swoje auto przed sprzedażą



Jazda próbna przy sprzedaży auta. Kto prowadzi? Jazda próbna przy sprzedaży auta. Kto prowadzi?
Kolor spalin prawdę ci powie Kolor spalin prawdę ci powie

Przed ostateczną decyzją o zakupie auto powinien obejrzeć mechanik. Przed ostateczną decyzją o zakupie auto powinien obejrzeć mechanik.

7. Weź auto na warsztat



Wiele stacji kontroli pojazdów za niewielką opłatą zweryfikuje stan techniczny samochodu, który zamierzacie nabyć. Wskazane jest zabranie auta do zaprzyjaźnionego warsztatu. Fachowcy sprawdzą m.in. czy są wycieki, zapocenia, luzy w zawieszeniu, korozja itp.



8. Czas oględzin



Nigdy nie umawiaj się na oględziny auta po zmroku i w złej pogodzie - to mocno ogranicza możliwości efektywnego sprawdzenia samochodu. Na oględziny auta warto zabrać bardziej doświadczoną w tematyce motoryzacyjnej osobę. Jeśli takiej nie macie, to zabierzcie kogokolwiek. W dwie osoby raźniej, a i łatwiej wyłapać jakiekolwiek nieścisłości.

9. Niski przebieg



Niewielki budżet, leciwy samochód - nie spodziewajcie się, że taki samochód będzie miał niski przebieg. Choć wiele osób ma takie wyobrażenie. 20-letnie auto z przebiegiem oscylującym w granicach 100-150 tys. km jest bardzo podejrzane, ale zdarzają się takie przypadki.

Miernik lakieru, szwagier i ruszamy na łowy nowego auta Miernik lakieru, szwagier i ruszamy na łowy nowego auta

10. Zamów raport



Jeśli boisz się wpadki przy zakupie pierwszego samochodu, to warto zainwestować kilkaset złotych w oględziny specjalistów. Zdajemy sobie sprawę, że przy niskim budżecie to spory wydatek. Jak to działa? W pierwszej kolejności należy zapytać sprzedającego, czy nie ma nic przeciwko oględzinom przeprowadzonym przez zewnętrzną firmę. Jeśli się zgodzi, należy wykupić i opłacić usługę. Następnie pracownicy danej firmy umówią się na oględziny, a ty po kilku dniach otrzymasz szczegółowy raport o stanie technicznym z opinią, czy warto kupić ten samochód.

Jak napisać dobre ogłoszenie sprzedaży auta? Jak napisać dobre ogłoszenie sprzedaży auta?

Gdańsk, Gdynia, Sopot - usługi blacharsko-lakiernicze

mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (96)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Autokosmetyki 2024

10 - 25 zł
Kup bilet
targi

Pomorska Giełda Modeli Samochodów

kiermasz

Gdańska Liga Rallycross Modeli RC

30 zł
zawody / wyścigi

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku odbył się pierwszy przejazd przez Trójmiasto Mikołajów na motocyklach?

 

Najczęściej czytane