• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mają prawo jazdy, ale za "kółko" nie wsiadają. Coraz mniej takich osób?

mJ
22 maja 2024, godz. 06:00 
Opinie (132)
Wiele kobiet woli podróżować w fotelu pasażera. Obaw przed powrotem za kierownicę jest bardzo dużo. Wiele kobiet woli podróżować w fotelu pasażera. Obaw przed powrotem za kierownicę jest bardzo dużo.

"Mam prawo jazdy od 30 lat, ale nigdy nie byłam kierowcą" - nie mamy wątpliwości, że takich kobiet (ale też panów) wciąż jest bardzo dużo. To panie, które lata temu zdały egzamin na prawo jazdy, a dokument do dziś "kurzy się" w portfelu. Dlaczego tak się stało? Czy ten trend się zmienia? Jak zachęcić - w szczególności - kobiety do reaktywacji "za kółkiem"?



Czy znasz osobę, która posiada prawo jazdy, ale nigdy nie prowadziła samochodu?

Mam prawo jazdy, ale nie jeżdżę. Dlaczego?



Mają prawo jazdy, ale tak naprawdę kierowcami nigdy nie były. Ich kariera "za kółkiem" zwykle kończyła się wraz ze zdaniem egzaminu. Jedne nie kontynuowały jazdy samochodem, bo komunikacją było szybciej i taniej, drugie... bo zawsze kierował mąż, a jeszcze inne, bez wiary we własne możliwości, odpuszczały prawdopodobnie ze strachu czy presji, którą z reguły wywierał właśnie partner. Presji na bezbłędne prowadzenie ich wypieszczonego pojazdu. Zazwyczaj takie kobiety wolały po prostu przesiąść się na fotel pasażera.

Były oczywiście przypadki, w których kobieta nie wsiadała za kierownicę, bo rodziny nie było stać na auto. I tak już zostało. Dziś, kiedy fundusze na samochód są, i tak do fotela kierowcy nie wracają.

Niektórzy "bierni kierowcy" po latach przerwy od zdania prawa jazdy podejmowali próbę zostania pełnoetatowymi kierowcami, jednak z biegiem lat przełamanie się nie jest takie łatwe. Dziś często takie osoby nie wracają już za kierownicę, bo mają szereg obaw - zdecydowanie większe natężenie ruchu, wiecej skomplikowanych skrzyżowań, bardziej rozwinięte technologicznie samochody, wysokie mandaty etc. A i pozostali uczestnicy ruchu nie pomagają, bo często ich brawura czy nerwowość najzwyczajniej odstraszają panie do powrotu na drogi.

Każda jakakolwiek przerwa w prowadzeniu samochodu jest negatywna. To, czego już się nauczyliśmy, prawdopodobnie zostanie nam do śmierci, ale niestety w czasie prowadzenia samochodu bardzo ważna jest praktyka. A jeśli tej praktyki nie ma, to te umiejętności obumierają - wyjaśnia Tomasz Chmiel, kierowca wyścigowy.
Oczywiście powrót do prowadzenia auta to bardziej rozległy problem, który nie dotyczy wyłącznie kobiet. Jest spora grupa mężczyzn, którzy posiadając prawo jazdy, nigdy kierowcami nie byli.



Coraz mniej takich osób?



Myślę, że z roku na rok jest coraz mniej pań, które zdobyły prawo jazdy i włożyły je do szuflady. Na przestrzeni lat trend całkowicie się zmienił. Dzisiaj znaczna część kobiet zaraz po zdaniu egzaminu wsiada za kierownicę i korzysta z dokumentu. Tym bardziej że od razu po zdanym egzaminie można uzyskać tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel. Pamiętam, gdy byłem instruktorem nauki jazdy, zgłaszały się do mnie osoby, nie tylko panie, które chciały podszkolić się po latach przerwy. Zgodnie z przepisami takie szkolenie może przeprowadzić instruktor techniki jazdy w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy - wyjaśnia Roman Nowak, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku.
Jak zachęcić panie do prowadzenia samochodu po długiej przerwie?

Uważam, że po latach przerwy w jeździe samochodem i chęcią powrotu warto jest skorzystać z opcji doszkolenia, poćwiczyć z kimś doświadczonym na mało ruchliwych drogach, w warunkach bezpiecznych i komfortowych dla kierowcy. Pamiętam osoby, które napotykały największe obawy związane z ruszaniem z miejsca na skrzyżowaniu, gdzie było wzniesienie. Dzisiejsze pojazdy przede wszystkim są wyposażone w system Hill Holder, który wspomaga ruszanie pod górę, natomiast bardzo dobrym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji pojazd z automatyczną skrzynią biegów, który nie stoczy się na wzniesieniu - dodaje.
Egzamin na prawo jazdy możesz zdać także w Egzamin na prawo jazdy możesz zdać także w "automacie"

Podobnego zdania jest kierowca wyścigowy.

Kurs doszkalający jest bardzo potrzebny. Z pewnością pomaga to kobietom przełamać strach, który mają zazwyczaj po zdaniu prawa jazdy. Proszę się nie bać. Naprawdę warto przyjechać na tor i pojeździć pół godziny, może godzinę. Na pewno to pomoże. Jeśli tego nie przełamiecie, to te problemy mogą wam towarzyszyć już zawsze, wsiadając za kierownicę - dodaje Marcin Chmiel, kierowca wyścigowy.


Firma zorganizowała szkolenie na torze dla pań



Na świetny pomysł wpadli włodarze gdyńskiej firmy transportowo-spedycyjnej Visline, którzy zorganizowali na Autodromie Pomorze w Pszczółkach kilkugodzinne szkolenie dla pań.

Pomysł narodził się przy okazji Dnia Kobiet. Inspiracją do akcji były informacje zasłyszane podczas luźnych rozmów przy kawie. Okazało się, że wiele pań z naszej firmy, pomimo posiadania prawa jazdy, ma obawy przed prowadzeniem auta. Postanowiliśmy więc pomóc, a że jesteśmy firmą transportowo-spedycyjną i mamy sporo wspólnego z pojazdami - kilku naszych spedytorów to prywatnie kierowcy wyścigowi - przeszliśmy od słów do czynów. Chcieliśmy zaproponować naszym koleżankom nie tylko emocje na torze wyścigowym, ale przede wszystkim wiedzę oraz trening umiejętności prowadzenia w trudnych, ale kontrolowanych warunkach - tłumaczy Tomasz Kempa, FTL Freight Manager w Visline.
Świetna inicjatywa spotkała się z zadowoleniem uczestniczek szkolenia.
mJ

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (132)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorska Giełda Modeli Samochodów

kiermasz

Street Show 2024 (1 opinia)

(1 opinia)
79 - 99 zł
widowisko / show, zlot

Trójmiejski Grill Motocyklowy Moto-Zone

w plenerze

Sprawdź się

Sprawdź się

Co oznacza skrót ESP?

 

Najczęściej czytane