• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mandat za parkowanie? Oznakowanie może wprowadzać w błąd

piw
27 marca 2023, godz. 07:00 
Opinie (66)

Nasz czytelnik otrzymał mandat za parkowanie na ul. HaffneraMapka w Sopocie, na wysokości krytej pływalni. W zeszłym roku w tym miejscu, choć tylko na krótkim odcinku, wprowadzono zakaz parkowania. Problem w tym, że choć ustawiono odpowiedni znak pionowy, to na samej jezdni wciąż widać ślady po oznaczeniach miejsc parkingowych. Po zimie, gdy tak wygląda część oznaczeń poziomych na drogach - może to wprowadzać w błąd.Zdarzyło ci się w ostatnim czasie otrzymać jakiś mandat?

Zakaz parkowania wprowadzono w tym miejscu głównie dlatego, że po drugiej stronie jezdni zdarza się zatrzymać autobusom. O ile autobus, albo samo zaparkowane auto przejazdu nie blokuje, to już autobus stający obok zaparkowanych po drugiej stronie samochodów, praktycznie uniemożliwiał przejazd ul. Haffnera.

- Nie bywam często w Sopocie, raczej sporadycznie, ale pamiętałem, że na ul. Haffnera można było parkować na wysokości pływalni. Podjechałem w to miejsce i na jezdni zobaczyłem wyblakłe oznaczenia miejsc parkingowych. Po zimie to normalne, że takie oznaczenia są mniej widoczne, dlatego też zaparkowałem i zostawiłem samochód - mówi nasz czytelnik.
Kiedy jednak wrócił do auta, to czekała go niemiła niespodzianka. Samochodu prawie nie odholowano, skończyło się jednak na mandacie.

- Dopiero wtedy zauważyłem, że niedawno, tylko na krótkim odcinku drogi, właśnie na wysokości pływalni, wprowadzono zakaz parkowania, o czym informował znak przy ulicy. To oczywiście moja wina, że go nie zauważyłem, ale jednak uważam, że wyblakłe oznakowanie na jezdni mogło wprowadzać w błąd. Zresztą wprowadziło nie tylko mnie, bo kilku innych kierowców również otrzymało mandat w tym samym czasie - mówi czytelnik Trojmiasto.pl.

Znaki powinny się uzupełniaćNależy tu zaznaczyć, że o randze znaków pionowych i poziomych decyduje rządowe rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Czytamy tam, że "znaki poziome odzwierciedlające znaki pionowe ostrzegawcze lub zakazu albo dodatkowe znaki szlaków rowerowych stanowią powtórzenie zastosowanych znaków pionowych, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej".

Krótko mówiąc, znaki poziome mają przede wszystkim powtórnie komunikować to, co przekazują znaki pionowe.Przepisy jednak w żaden sposób nie określają hierarchii znaków pionowych i poziomych. W teorii powinny się one bowiem uzupełniać i być nośnikiem tej samej treści. Niemniej eksperci radzą, aby w sytuacji, gdy komunikat płynący z obu typów znaków jest rozbieżny, priorytetowo traktować te pionowe. Tym bardziej, gdy oznakowanie poziome jest wyblakłe i mniej widoczne.

ZDiZ: linie już w tym miejscu zamalowywano, ale zamalujemy je raz jeszczeO sprawę zapytaliśmy przedstawicieli sopockiego ZDiZ. Jak stwierdzili, pasy na jezdni wyznaczające dawne miejsca postojowe przy ul. Haffnera, na wysokości krytej pływalni, były już w zeszłym roku zamalowywane.

- O zakazie zatrzymywania się w tym miejscu informuje ustawione oznakowanie pionowe - znak B-36, pod którym dodatkowo umieszczona została tabliczka T-24 wskazującą, że pojazd pozostawiony w tym miejscu, zostanie usunięty na koszt właściciela - mówi Anna Dyksińska, rzeczniczka ZDiZ.
Na filmie naszego czytelnika widać jednak, że faktycznie w tym miejscu widoczne są wyblakłe oznaczenia poziome.

- Oznakowanie poziome musi być w kolorze białym lub żółtym. We wskazanym miejscu nie występują linie, które zezwalałaby na postój pojazdu. By jednak na przyszłość uniknąć ewentualnych nieporozumień, miejsce to, dodatkowo i ponownie zamalujemy, podczas odnawiania oznakowania poziomego ulic - mówi Dyksińska.
piw

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (66)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Street Meeting Show

39 zł
pokaz

Pomorskie Targi Autokosmetyki 2023

targi

Carvibes 2023

30 zł
zlot

Sprawdź się

Sprawdź się

Co to jest CDI?

 

Najczęściej czytane