Wiadomości

Mistrzowie w pasach - ogólnopolska akcja zawitała do Gdyni

Ogólnopolska akcja zawitała do Gdyni

Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę - a przynajmniej powinien - że elementarną zasadą bezpieczeństwa podczas podróżowania autem są poprawnie zapięte pasy. Wielu zmotoryzowanych najzwyczajniej ignoruje i bagatelizuje ten problem. Dlatego też warto o tym mówić głośno. Na przekór zapominalskim wychodzi Grupa Lotos z ogólnopolskim programem "Mistrzowie w pasach".Czy zawsze pamiętasz o zapięciu pasów bezpieczeństwa?

tak, nigdy nie wyruszam w drogę bez zapiętych pasów 81%
tak, sporadycznie zdarza mi się zapomnieć 10%
raczej tak, ale tylko na dłuższych dystansach 5%
nie, jeżdżę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa 4%
zakończona Łącznie głosów: 113
Żyjemy w kraju należącym do niechlubnej czołówki państw o największym zagrożeniu uczestników wypadków ruchu drogowego. Tylko w ubiegłym roku na polskich drogach doszło do blisko 3,5 tys. wypadków z udziałem dzieci do lat 14, w których odnotowano 3,9 tys. poszkodowanych, w tym 90 ofiar śmiertelnych. Niestety, z obserwacji policji wynika, że polscy kierowcy mają duże trudności z prawidłowym zapinaniem pasów bezpieczeństwa czy też poprawnym przewożeniem dzieci w fotelikach.

W wyniku niepokojących statystyk drogowych powstał program "Mistrzowie w pasach". Celem projektu jest podnoszenie świadomości kierowców oraz zaszczepianie ważnych nawyków zapinania pasów i jazdy w fotelikach samochodowych wśród małych pasażerów. Pomysłodawcy akcji liczą również, że edukowanie najmłodszych skutecznie wpłynie na złe przyzwyczajenia dorosłych.

W tym roku, podczas drugiej edycji "Mistrzowie w pasach", projekt zostanie przeprowadzony w 27 pit-stopach na terenie całej Polski. Są to miejsca, w których eksperci bezpłatnie instruują kierowców na temat poprawnego zapinania pasów, sprawdzają poprawność montażu fotelików oraz upewniają się, że pasy bezpieczeństwa nie zawiodą podczas wypadku. W tym roku w akcji weźmie udział kilkanaście tysięcy aut. Ambasadorem ogólnopolskiego projektu jest Kajetan Kajetanowicz, czterokrotny rajdowy mistrz Polski.

- Jeździmy po całej Polsce i przypominamy osobom, które przyjeżdżają na stacje benzynowe, że pasy i foteliki są najtańszymi i najlepszymi środkami bezpieczeństwa. Przy tak wysokim ryzyku śmierci w wypadkach drogowych w naszym kraju - niestety ten współczynnik jest jednym z najwyższych w Europie - musimy zapinać pasy i wiedzieć jak bezpiecznie przewozić nasze dzieci. I właśnie na takich pit-stopach jak ten w Gdyni pokazujemy i instruujemy kierowców - zdradza Barbara Król, ekspert programu "Mistrzowie w pasach".
W piątek, 24 lipca, na stacji paliw Lotos przy Alei Zwycięstwa 165 zobacz na mapie Gdyni w Gdyni odbył się pierwszy tegoroczny trójmiejski pit-stop (28 sierpnia akcja zawita również do Gdańska na ul. Jana Pawła II 25 C).

Niestety, ale zdecydowana większość kierowców podróżujących z dziećmi nie ma pojęcia o prawidłowym i bezpiecznym mocowaniu fotelika w aucie. Podobnie jest w przypadku zapinania pasów bezpieczeństwa.

- Należy bardzo głośno mówić o tym problemie. Kierowcy najzwyczajniej nie zapinają pasów. Pamiętajmy, że poduszka powietrzna, która znajduje się w kierownicy, w momencie uderzenia auta wybucha z prędkością 280 km/h i naprawdę może zabić. Taka siła uderzenia łamie kark lub wszystkie kości twarzoczaszki. Z kolei pasażerowie podróżujący bez pasów na tylnej kanapie prowokują poważne zagrożenie dla tych siedzących z przodu - mówi ekspert.
Nawet jeśli zapinamy pasy - to często robimy to błędnie.

- Niepoprawne zapięcie pasów to kolejny problem. Bardzo często pasy przebiegają zbyt blisko szyi albo zsuwają się z ramienia. Nierzadko również przechodzą zbyt wysoko powyżej kości biodrowych. Pas powinien opierać się na kościach biodrowych i być ułożony centralnie na ramieniu - dodaje.
Nie tylko pasy, ale również foteliki samochodowe stanowią poważny problem wśród polskich kierowców.

- Zaledwie około 5 procent skontrolowanych przez nas samochodów posiadało dobrej jakości foteliki, a rodzice wiedzieli jak prawidłowo zamontować je do siedzenia oraz poprawnie zapinać i przewozić swoje dzieci. Nierzadko foteliki są niepoprawnie dobrane do modelu auta. Pamiętajmy, że każda kanapa ma inny kształt, inny profil, a fotelik musi być dobrany do wzrostu i wagi dziecka, ale również modelu samochodu. Często widzimy dobrze dobrany fotelik, ale z kolei źle zapięte dziecko. Pamiętajmy, żeby zapinać dziecko mocno. Mocno kocha, mocno zapina - zakończyła Król.

Każda osoba, która wzięła udział w bezpłatnym instruktażu ekspertów programu "Mistrzowie w pasach" otrzymała ciekawe gadżety.

W tym roku akcja "Mistrzowie w pasach" raz jeszcze zagości w Trójmieście. Tym razem w Gdańsku na stacji benzynowej przy ul. Jana Pawła II 25 C zobacz na mapie Gdańska. Pit-stop odbędzie się 28 sierpnia.

Opinie (11) 3 zablokowane

 • Pasy jak pasy ale ustawienie foteli :D

  Ile razy widzi się jak ktoś jedzie prawie wklejony w kierownice... albo pozycja pół leżąca.

  Haha, nie wspominając o turystach jadących na półwysep - pasażerach - którzy nogi trzymają na desce rozdzielczej albo na oknie :D

  • 30 0

 • Ci co nie zapinają pasów i leżą ledwie sięgając lewą ręką kierownicy, a w prawej same ważne smsy piszą, bardzo chcą być postrzegani na takich asów kierownicy, że już lepszych na skrzyżowaniu ze świeczką szukać. Niestety, jednak więcej widać asów płci pięknej - niekoniecznie mądrzejszej. A pod Lidlem problem z zaparkowaniem bo za ciasno.

  • 13 1

 • A ja mam apel do kierowców, szczególnie płci pięknej, bo w ciągu dwóch dni miałem 3 takie akcje. (2)

  Jak widzicie, że za skrzyżowaniem jest korek to nie wpier****** się na jego środek, bo blokujecie ruch. I nie pomoże gadanie do siebie!!! Myśl i przewiduj.

  • 16 1

  • Podobno twarzą tej akcji ma być Hołowczyc i MOtylia Jędrzejczak.

   • 3 1

  • To może być trudne do ogarnięcia

   • 3 1

 • Dlaczego w Polsce nadal panuje takie zacofanie i się wmawia, że kobiecie wciąży pasy mogą zaszkodzić?! (1)

  We wszystkich cywilizowanych krajach kobiety w ciąży NIE są zwolnione z zapinania pasów bezpieczeństwa gdyż nie ma to wpływu na ciążę.

  • 7 5

  • i tu się mylisz...

   mają wpływ na ciąże ponieważ uciskają na brzuch, są za wysoko. kobieta w ciąży może a nawet powinna zapiąć pasy ale ze specjalną podkładką przytrzymującą pas na biodrach.
   koszt nie jest duży, bo w znanym sklepie (dla ciężarnych i maluchów) w Oliwie można taki pas wypożyczyć za 10 zł/m-c. Patrząc, że taki pas potrzebny jest w ostatnich 3 miesiącach ciąży jest to wydatek 30 zł.
   i paradoksalnie najważniejsze! Oby nigdy się nie przydał!!

   • 2 0

 • Z pasami to mam taki problem, że jak nie zapnę, to sygnał dźwiękowy nie pozwala spokojnie zasnąć za kierownicą. (2)

  Jak go zlikwidować? Peugeot 508.

  • 14 2

  • Zapnij sam fotel w pasy i wtesy usiądź :)

   • 2 1

  • Zmień na normalne auto ;)

   • 0 0

 • pasy obowiązkowo

  Pasy nie tylko ratują życie w momencie wypadku, ale ponadto pasy wiążące kierowcę z autem umożliwiają lepsze wyczucie ruchów pojazdu. Nie wolno zapominać o ich zapięciu, jest to obowiązkiem każdego kierowcy i pasażera auta!

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Co to jest CNG?