• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Montują siatki zabezpieczające na wiaduktach. To ochrona dla ludzi

mJ
5 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Siatki zamontowano na wiadukcie Obwodnicy Południowej.

Jeden z naszych czytelników zwrócił uwagę na siatki zamontowane na Obwodnicy PołudniowejMapka. Opublikował film w Raporcie z Trójmiasta i zadał pytanie, w jakim celu stosuje się takie "ogrodzenie". Wyjaśniamy.Montowanie siatek na wiaduktach to pokłosie tragicznych wypadków, do których dochodziło w ostatnich dwóch latach na polskich drogach. Zginęły w nich osoby, które wpadły w szczeliny dzielące obydwie jezdnie.

Dlatego też zdecydowano się w miejscach niebezpiecznych montować siatki ochronne między drogami na wiadukcie. Siatki przypominające ogrodzenie mają powstrzymać osoby do przechodzenia na przeciwległe pasy. Dzieje się tak często, gdy np. dojdzie do wypadku, a osoby znajdujące się po drugiej stronie chcą nieść pomoc. W emocjach przeskakują przez barierki oddzielające pasy ruchu, nie zwracając uwagi, że między nimi jest kilkunastometrowa przepaść.

Siatki są montowane na obiektach mostowych dwujezdniowych w ciągu dróg krajowych, gdzie każdy z obiektów ma po jednej jezdni. Co do zasady w takich miejscach, szczególnie na drogach ekspresowych nie powinno być żadnych ludzi. Do tego są zamontowane wysokie bariery, które zapobiegają przechodzeniu/przeskakiwaniu między obiektami. Niestety pomimo tego zdarzało się, że znajdowały się osoby próbujące pokonać mniejszy lub większy prześwit między wiaduktami i dochodziło tam do wypadków śmiertelnych. Stąd decyzja, by takie bliźniacze obiekty mostowe dodatkowo zabezpieczyć tabliczkami ostrzegawczymi i pionową siatką - wyjaśnia Piotr Michalski z GDDKiA.

Siatki zabezpieczające zamontowano m.in. na odcinku Obwodnicy Południowej na wysokości Traktu św. WojciechaMapka. To w tym miejscu obwodnicę tworzy kilkukilometrowy wiadukt.
mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (126)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Moto Safety Day

festyn, spotkanie

Zbieramy na Karetkę

90 - 290 zł
zlot, imprezy i akcje charytatywne

Gdańska Liga Rallycross Modeli RC

30 zł
zawody / wyścigi

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku zadebiutowały trolejbusy Solaris Trollino 18?

 

Najczęściej czytane