Motocross. Holenderki i Włosi ze złotem w drużynowych mistrzostwach Europy

W miniony weekend na gdańskim torze motocrossowym poznaliśmy najlepsze narodowe drużyny Starego Kontynentu. Rywalizację mężczyzn wygrali faworyzowani Włosi, natomiast wśród pań najlepsze okazały się Holenderki.

Wydarzenie zapowiadaliśmy w oddzielnym artykule oraz w kalendarzu imprez.

Podczas trzydniowych Drużynowych Mistrzostw Europy w akcji zobaczyliśmy 110 zawodników i zawodniczek. Wydarzenie rozpoczęło się w piątek od uroczystej prezentacji drużyn w Forum Gdańsk. W sobotę odbyły się treningi oraz kwalifikacje, natomiast ściganie o medale - w wymagających, deszczowych warunkach - oglądaliśmy w niedzielę.

Tytuł najlepszej drużyny Starego Kontynentu udało się obronić Włochom, którzy o włos wyprzedzili Hiszpanów. Na najniższym stopniu podium stanęli Czesi. Reprezentacja Italii wystąpiła w składzie: Morgan Lesiardo, Valerio Lata, Matteo Luigi Russi i Andrea Roncoli. Polacy zajęli odległe, 18. miejsce. Naszym reprezentantom w klasyfikacji generalnej udało się wyprzedzić jedynie Łotyszy i Greków.

Każda męska drużyna złożona była z czterech zawodników - po dwóch w klasie 85 cc i po jednym w klasach 125 cc i 250 cc. Łącznie zobaczyliśmy cztery wyścigi panów (klasy 125 cc i 250 cc startują razem).

Warto odnotować, że indywidualnie klasę 250 cc zdominował Duńczyk Mikkel Haarup, który wygrał oba swoje wyścigi. Niestety, koledzy z jego reprezentacji nie poszli w jego ślady, a Dania zajęła piąte miejsce.

Wśród pań na najwyższym stopniu podium stanęły Holenderki - Nancy van de Ven i Shana van der Vlist. Szczególnie duża w tym zasługa pierwszej z zawodniczek, która wygrała oba starty. Srebrne medale przypadły Niemkom (Larissa Papenmeier i Anne Borchers), a brązowe Dunkom (Sara Andersen i Line Dam). Niestety, kobieca reprezentacja Polski wycofała się ze startu w mistrzostwach.

WYNIKI: KOBIETY / MĘŻCZYŹNI