Wiadomości

stat

Na majówkę samochodem. Których miejsc unikać, by nie utknąć w korku?

Jest majówka, są i korki. Tak pewnie będzie i w tym roku.
Jest majówka, są i korki. Tak pewnie będzie i w tym roku. fot. Maciej Naskręt/Trojmiasto.pl

Przed nami długi majowy weekend. Ma być słonecznie, a temperatury mają sięgnąć nawet 15 stopni Celsjusza. Na drogi wyruszy mnóstwo kierowców spragnionych wypoczynku poza Trójmiastem, a inni przyjadą nad morze, dlatego w wielu miejscach z pewnością pojawią się korki. Podpowiadamy, jak je ominąć.



Czy wyjeżdżasz z Trójmiasta na majówkę?

tak, mam już konkretne plany na wyjazd 44%
tak, ale jeszcze nie wiem, gdzie się udam 5%
nie, zostaję w Trójmieście 51%
zakończona Łącznie głosów: 753
Przed nami długo wyczekiwane wolne dni. Jeśli ktoś wziął urlop 2 maja, to może w sumie liczyć na cztery dni odpoczynku.

To oznacza, że ruch na drogach w trakcie majówki będzie dużo większy - przynajmniej na jej początku i końcu. To natomiast wiąże się z ogromnymi korkami na drogach wylotowych z Trójmiasta. Dlatego postanowiliśmy kierowcom podpowiedzieć, które miejsca powinni omijać.

Sprawdź pogodę na majówkę

Kłopoty w ruchu na drodze Gdańsk - Elbląg

Jeśli ktoś zamierza wyjechać z Trójmiasta w kierunku Warszawy, musi liczyć się z korkami na trasie między Koszwałami a Nowym Dworem Gdańskim, i to zarówno w piątek wieczorem, jak i podczas wtorkowego wieczoru, kiedy urlopowicze będą powracać do domów.

Powodem korków jest po pierwsze wprowadzenie ograniczeń w ruchu - wprowadzono zakazy ruchu z prędkością powyżej 50 km/h. Po drugie - wytyczenie dwóch rond po obu stronach mostu nad Wisłą w Kiezmarku. Wykonano je po to, by kierowcy mogli zjechać na drogi prowadzące do Mikoszewa (przy wschodnim brzegu Wisły), a także do Cedr Wielkich i właśnie Kiezmarku (przy zachodnim brzegu Wisły).

Ronda powstały, by zachować wszystkie relacje ruchu na dotychczasowych węzłach, bowiem zlikwidowano zjazdy na północ od drogi krajowej. Powodem są prace prowadzone przy budowie dwóch nowych mostów drogi ekspresowej S7 z Gdańska do Elbląga.

Sprawdź kalendarz imprez na majówkę w Trójmieście

Uwaga na autostradę A1

Trzeba będzie także liczyć się z korkami na końcu autostrady A1. W piątek kierowcy mogą stanąć w zatorze w Nowej Wsi pod Toruniem. W sobotę przez całe południe trzeba się spodziewać zatorów przed bramkami w Rusocinie. Zatory mogą się powtórzyć na tym odcinku wieczorem w najbliższy wtorek.

Może nie być aż tak źle: Zarządca drogi wprowadził w zeszłym roku funkcjonalność automatycznego wydawania biletów na wjeździe na autostradę, przez co zwiększyła się przepustowość bramek o ok. 20-30 proc. Taka funkcjonalność włączana jest w okresach wzmożonego ruchu.

- Wykorzystanie nowych bramek zjazdowych jako bramek wjazdowych może zwiększać przepustowość o ok. 40-50 proc. - o dodatkowe 700 pojazdów na godzinę zarówno w Nowej Wsi, jak i w Rusocinie. Dla przykładu w Nowej Wsi bramki wjazdowe przy wykorzystaniu wszystkich możliwych usprawnień mogą obsłużyć nawet ponad 2100 pojazdów na godzinę - wyjaśnia Anna Kordecka z Gdańsk Transport Company, która zarządza autostradą A1.
Przypominamy, aby - zwłaszcza w okresie wzmożonego ruchu - przygotować odliczoną kwotę za przejazd. Blisko 70 proc. transakcji to transakcje gotówkowe, a odliczona kwota jest drugim (zaraz po kartach flotowych) najszybszym sposobem płatności. Skrócone cenniki ze stawkami znajdują się na najbardziej popularnych placach poboru opłat (Rusocin, Nowa Wieś, Lubicz oraz Nowe Marzy).

Tak w zeszłym roku wyglądały powroty z majówki na autostradzie A1


Korki z i do Helu

Kierowcy udający się w stronę Półwyspu Helskiego nie będą mieli lekko, szczególnie gdy będą chcieli dotrzeć tam w piątek jeszcze przed wieczorem. Z pewnością pojawi się korek do ronda we Władysławowie. Niemniej kierowcy nie powinni tam stracić więcej niż 30 minut.

We wtorek - gdy majówka będzie się kończyć - możliwy jest korek do Redy. To standard w takich dniach. Dlatego lepiej wyruszyć w drogę nad ranem bądź skorzystać z naszego objazdu korka przez Kosakowo.

Którym objazdem szybciej w stronę Półwyspu Helskiego?


Kłopoty na drogach w kierunku Kaszub

Jeśli ktoś zamierza w piątek udać się z Trójmiasta na Kaszuby, to także nie będzie miał lekko. Z pewnością będzie zakorkowana ul. Chwaszczyńska w kierunku Żukowa. Kierowcy będą jechać powoli do ronda w Chwaszczynie. Tam można stracić nawet do 20-30 minut.

To nie koniec stania w korkach na trasie w kierunku Kaszub. Kierowcy muszą się liczyć z faktem, że zator powstanie także do rond w Żukowie. Jeśli nie musicie jechać autem - polecamy wam pociągi PKM.

Ulica Spacerowa stanowi główny dojazd do ogrodu zoologicznego.
Ulica Spacerowa stanowi główny dojazd do ogrodu zoologicznego. fot. czytelnik Trojmiasto.pl
Korki na ul. Spacerowej zobacz na mapie Gdańska do ZOO

Ważnym miejscem na mapie majówkowych wypraw jest ogród zoologiczny w Oliwie. Tak też będzie i w tym roku. Jeśli pogoda dopisze i będzie ciepło, to na wybiegach zewnętrznych będzie można zobaczyć m.in. żyrafy i małpy. Niewątpliwą atrakcją jest liczne stado lwów.

Korek na zjeździe od obwodnicy do Oliwy może osiągnąć 2-3 kilometry długości. Jeśli nie musimy jechać ul. Spacerową, lepiej ją omijajmy.

Opinie (129) 9 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Firma Abarth nadaje sportowy charakter której marce aut?