• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Na świecie paliwo drożeje, a u nas... znacznie tanieje

mJ
19 września 2023, godz. 09:00 
Opinie (370)
Paliwo na stacjach w Polsce tanieje, mimo że baryłka ropy drożeje. Paliwo na stacjach w Polsce tanieje, mimo że baryłka ropy drożeje.

Ewenement na stacjach paliw w Polsce. Mimo że ceny ropy są rekordowo wysokie, to... Polacy tankują coraz taniej. Prawdopodobnie w najbliższych tygodniach możemy spodziewać się jeszcze niższych cen na pylonach.AKTUALNE CENY PALIW W TRÓJMIEŚCIECzy spodziewałe(a)ś się takich obniżek cen na stacjach paliw?

Ceny ropy szaleją, a na stacjach paliw w Polsce kierowcy płacą mniej. Według ekspertów w obecnej sytuacji za litr oleju napędowego tankujący powinni płacić ok. 7,5 zł. Tymczasem płacą średnio 6 zł za litr ON. A prognozy są optymistyczne, bo szacuje się, że w drugiej połowie września ta cena spadnie poniżej 6 zł.

Z dnia na dzień powiększa się dysproporcja między tym, co dzieje się na rynku światowym, a naszym, krajowym podwórku. Ceny na rynku światowym zauważalnie rosną - komentuje dr Jakub Bogucki z e-petrol.pl.
Aktualna sytuacja na stacjach paliw z pewnością dziwi. Można jedynie snuć domysły, czym jest spowodowana. Co więcej, ceny na pylonach mają spadać, a przecież cena baryłki ropy wciąż rośnie i za moment przekroczy granicę 95 dolarów (stan na 19.09.23 - 94,94 dolara).

Cena baryłki ropy to już ponad 94 dolarów. Drożeją kontrakty terminowe paliw gotowych, a u nas ceny konsekwentnie spadają. Producenci krajowi obniżają ceny. W porównaniu z poprzednim weekendem to już 200 zł na m sześc. benzyny i 137 zł na m sześc. oleju napędowego. Ta skala przekłada się oczywiście na ceny na stacjach paliw. Natomiast oznacza duże komplikacje dla importerów, dla których cena produktu jest po prostu niewspółmierna do tego, co widać w krajowych cennikach rafinerii - dodaje ekspert.

W ciągu tygodnia benzyna Pb 95 potaniała średnio o 27 gr na litrze, Pb 98 - o 16 gr, a ON - o 19 gr. Autogaz zaliczył delikatny wzrost. Pamiętajmy jednak, że LPG rządzi się nieco innymi prawami niż tradycyjne paliwa.

Aktualnie na stacjach cena Pb 95 oscyluje w granicach 6,14 zł za litr, Pb 98 - 6,8 zł za litr, ON - 6,07 zł za litr, a LPG - 2,9 zł za litr.

Dla porównania u naszych sąsiadów za litr ON płaci się: Niemcy - ok. 8,3 zł za litr, Słowacja - 7,6 zł, Litwa - 7,29 zł, Czechy - 7,2 zł.

18:51 20 WRZEśNIA

Wybory obniżają ceny paliw (74 opinie)

Wybory..... przedwczoraj tankowalem za 6,10. Dzis rano 6.05. Dzis.wieczor 5.99.... Stacja Gdańsk Osowa
Wybory..... przedwczoraj tankowalem za 6,10. Dzis rano 6.05. Dzis.wieczor 5.99.... Stacja Gdańsk Osowa
mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (370)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Przejazd historycznego pociągu z lat 70-tych

30 - 260 zł
spotkanie

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak nazywa się impreza, organizowana na Pomorzu, która promuje zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym?

 

Najczęściej czytane