• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Off-road - sztuka topienia terenówki w błocie. Naucz się jej

Michał Jelionek
15 stycznia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 

Emocji za "kółkiem" nie dostarczają jedynie szybkie i luksusowe samochody. Równie dużego - a może i jeszcze większego - skoku adrenaliny doznasz za kierownicą terenówki taplanej w głębokim błocie. Dzięki gdyńskiej ekipie Off Road Taxi sprawdziliśmy, jak smakuje prawdziwy off-road.Czy próbowałe(a)ś swoich sił w off-roadzie?

Na samym wstępie warto wyjaśnić, co kryje się pod pojęciem "off-road", bo dla niektórych może być to nowość. W tłumaczeniu na język polski to określenie oznacza "poza drogą". Ten anglicyzm na stałe przyjął się w naszym języku i zdecydowanie chętniej sięgamy po to zapożyczenie niż po np. jazdę po bezdrożach.

Do rzeczy jednak. Off-road to nic innego jak przemierzanie specjalnie zmodyfikowanym samochodem terenowym bardzo wymagających, nieutwardzonych tras. Tras, na których zwykła osobówka nie miałaby żadnych szans i poległaby na pierwszych metrach. Takie bezdroża charakteryzują się ekstremalnie trudną rzeźbą terenu, a strome podjazdy i zjazdy, wyżłobione koleiny, wszechobecne błoto i głęboka woda są na porządku dziennym.

Czytaj także: Off-roadowy "maraton" w szczytnym celuW żargonie off-roadowców tak wygląda popularna "wklejka". Oznacza jedno: auto o własnych siłach już z tego błota nie wyjedzie. Potrzebna pomoc. W żargonie off-roadowców tak wygląda popularna "wklejka". Oznacza jedno: auto o własnych siłach już z tego błota nie wyjedzie. Potrzebna pomoc.
Jak już wspomnieliśmy, do off-roadu niezbędny jest samochód ze stosownymi modyfikacjami, które - w zależności od auta - mogą przewyższyć jego wartość dwu-, a nawet trzykrotnie. Nie jest to zabawa należąca do tych tanich. Terenówka, która ma dzielnie radzić sobie w ekstremalnym terenie powinna posiadać m.in. terenowe opony, zmodyfikowane i podniesione zawieszenie, wyciągarkę z liną syntetyczną, snorkel (rura, przez którą powietrze trafia do silnika) oraz stalowe progi i zderzaki z porządnymi zaczepami.

- Cena przygotowanej do off-roadu terenówki zależy od tego, do czego auto ma służyć. Jeśli chcemy kupić sprzęt do tzw. upalania wokół komina, czyli jeżdżenia po okolicznych rajdach, to za 15-25 tys. zł nabędziemy sensowny egzemplarz. Jeśli jednak nastawiamy się na bardziej odległe wyprawy zagraniczne - to wiem z doświadczenia, że kwota takiej terenówki przystosowanej do wypraw będzie oscylowała w granicach 100 tys. zł - wyjaśnia Marek Leszczyk z Off Road Taxi.
Tak wyglądają auta terenowe przygotowane na wymagający off-road. Tak wyglądają auta terenowe przygotowane na wymagający off-road.
Jeśli te kwoty was przerażają i nie zamierzacie wydawać kilkudziesięciu tysięcy na swoją nową pasję - możecie wydać kilkaset złotych i świetnie się bawić za kierownicą terenówki użyczonej przez Off Road Taxi, oczywiście z instruktorem na fotelu pasażera. Jedna godzina szkolenia kosztuje 300 zł.

- Tak naprawdę off-road to sztuka topienia pieniędzy w błocie (śmiech). A tak serio, to nasza ogromna pasja, którą chcemy zarażać naszych klientów. Podczas szkolenia u boku instruktora kursant poznaje podstawy jazdy w terenie, która przecież diametralnie różni się od prowadzenia auta na asfalcie. To zupełnie coś innego, zupełnie inne nawyki. 60-minutowe szkolenie odbywa się na bardzo zróżnicowanej trasie, dzięki czemu kursant może liznąć warunków i elementów, które każdorazowo będzie spotykał w terenie. Takie szkolenie to także świetne przetarcie przed np. off-roadowym wyjazdem za granicę - dodaje.
Bez wyciągarki nie ma sensu zapuszczać się w głęboki off-road. Bez wyciągarki nie ma sensu zapuszczać się w głęboki off-road.
Co ciekawe, ze szkolenia chętnie korzystają nie tylko panowie, ale także panie. I po pierwszym razie - większość wraca po kolejną dawkę emocji za "kółkiem" terenówki.

- Tak, zgadza się. Ku zdziwieniu wielu, kobiety często wypadają w off-roadzie lepiej od mężczyzn. Facet nie do końca słucha instruktora. Coś mu wpadnie jednym uchem, drugim wypadnie i ostatecznie robi po swojemu. A kobieta jest bardzo zadaniowa. Jeśli przekazujemy jej jakąś wskazówkę - to ta świetnie wywiązuje się z zadania. Dlatego zawsze powtarzałem, że panie świetnie sobie radzą za kierownicą terenówki - dodaje Leszczyk.
Flota terenówek Off Road Taxi liczy dwanaście aut.

- Do dyspozycji kursantów oddajemy głównie nasze Nissany Patrole, czyli w mojej ocenie najlepsze i najbardziej odporne terenówki. Ponadto posiadamy Jeepy, modele Wrangler i XJ - wylicza instruktor.
Warto dodać, że grupa Off Road Taxi oprócz szkoleń off-roadowych organizuje także całodniowe wyprawy na kilka aut, integracje, wieczory kawalerskie i panieńskie oraz imprezy firmowe. Wyprawy odbywają się na kaszubskich trasach, na wynajętych terenach.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (141)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

WOŚP Kolej na Strzyżę 2024 pokaz makiet

warsztaty, pokaz

Street Meeting Show 2024

zlot

Sprawdź się

Sprawdź się

Co przedstawia logo Skody?

 

Najczęściej czytane