• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie możesz wyprzedzać bezpośrednio przed przejściem. A "bezpośrednio" to oznacza ile?

mJ
26 lutego 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (152)
Kiedy wyprzedzanie bezpośrednio przed przejściem jest rzeczywiście wyprzedzaniem bezpośrednio przed przejściem? Wiele zależy od interpretacji policji. Kiedy wyprzedzanie bezpośrednio przed przejściem jest rzeczywiście wyprzedzaniem bezpośrednio przed przejściem? Wiele zależy od interpretacji policji.

Wyprzedzanie bezpośrednio przed przejściem dla pieszych albo nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście - to dwa surowo punktowane wykroczenia. Pytanie, ile to "bezpośrednio przed przejściem" i w jakim momencie pieszy rozpoczyna "wchodzenie" na przejście? Czy zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym?



Czy otrzymałe(a)ś mandat za najwyżej punktowane wykroczenie (15 pkt karnych)?

Pod naszym artykułem dotyczącym wykroczeń, za które bardzo szybko można stracić prawo jazdy, jeden z czytelników słusznie zwrócił uwagę na pewien problem. A w zasadzie dowolność w interpretacji przepisów przez policjantów.

Poniżej wspomniany komentarz.

Co na to policja?



Postanowiliśmy zapytać o to bezpośrednio u wywołanych do tablicy policjantów, jak to z tą interpretacją przepisów jest.

Art. 26 ust. 3 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym zabrania wyprzedzania na oraz bezpośrednio przed przejściem dla pieszych. Ustawodawca jednak nie określa odległości, na podstawie której można stwierdzić, że do wyprzedzania doszło "bezpośrednio" przed przyjściem. Przejścia dla pieszych to miejsca szczególnie niebezpieczne, ponieważ w ich obrębie często dochodzi do zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Kierujący widząc znak D-6 powinien na tyle zmniejszyć prędkość, by zatrzymać pojazd przed przejściem. Ponadto kierujący powinien wjechać w rejon przejścia dla pieszych pod bezwzględnym warunkiem pełnej widoczności nie tylko samego przejścia, ale także obszaru przyległego tj. chodnika, czy wyspy dzielącej jezdnię. Zatem sam manewr wyprzedzania przed przejściem powinien zakończyć się w takiej odległości od niego, by zapewnić bezpieczne zatrzymanie pojazdu oraz możliwość obserwacji sytuacji zarówno na przejściu, jak i w jego okolicy - tłumaczy st. sierż Justyna Chabowska z Wydziału Ruchu Drogowego KMP Gdańsk.
Wygląda na to, że rzeczywiście policjanci mogą dowolnie interpretować pojęcie "wyprzedzania bezpośrednio przed przejściem". Zresztą w przypadku drugiej sytuacji, czyli nieustąpienia pierwszeństwa osobie wchodzącej na przejście dla pieszych, jest podobnie.

Zgodnie z art. 26 ust, 1 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym zasadne jest zachowanie kierowców, którzy przed przejściem dla pieszych ograniczają prędkość. Poza tym zgodnie z obecnymi przepisami kierujący zobowiązany jest do ustąpienia pierwszeństwa nie tylko osobie znajdującej się na przejściu, ale także pieszemu, który zbliża się do tego przejścia i zamierza na nie wejść. - dodaje funkcjonariuszka.
Przypomnijmy, że od 17 września 2022 r. kierowców obowiązuje zaostrzony taryfikator mandatów. Za kilka najcięższych wykroczeń można otrzymać 15 punktów karnych.

Duże zmiany dla kierowców. Co się zmieniło 17 września 2022 r.? Duże zmiany dla kierowców. Co się zmieniło 17 września 2022 r.?
12 punktów karnych za rozmowę przez telefon w czasie jazdy. Dużo czy mało? 12 punktów karnych za rozmowę przez telefon w czasie jazdy. Dużo czy mało?
mJ

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (152)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Autokosmetyki 2024

10 - 25 zł
Kup bilet
targi

Dni testowe w promotocykle chwaszczyno

dni otwarte

Pomorska Giełda Modeli Samochodów

kiermasz

Sprawdź się

Sprawdź się

ODTJ Autodrom Pomorze zlokalizowany jest w:

 

Najczęściej czytane