Wiadomości

Nowe malowania policyjnych radiowozów. Będzie amerykańsko

Być może kiedyś malowania radiowozów będą wyglądały właśnie tak. Póki co odblaski nie trafią na policyjne pojazdy.
Być może kiedyś malowania radiowozów będą wyglądały właśnie tak. Póki co odblaski nie trafią na policyjne pojazdy. fot. policja.pl

Polska policja idzie z duchem czasu. Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zmianami malowań radiowozów, które będą bardziej "amerykańskie". Projekt przewiduje pojawienie się gwiazdy na masce oraz napisu: "pomagamy i chronimy". O odblaskach póki co nie mam mowy.Czy radiowozy policji są czytelnie oznakowane?

tak, pojazdy policji są dobrze oznakowane 35%
raczej tak, choć przydałyby się odblaski 40%
nie, radiowozy są słabo oznakowane 25%
zakończona Łącznie głosów: 1924
Podczas ubiegłorocznych targów w Warszawie policja zaprezentowała radiowozy z nowymi malowaniami. Główna zmiana polegała na pojawieniu się wyraźnych, żółtych odblasków na karoserii. Pojazdy policyjne z podobnymi malowaniami na co dzień patrolują ulice Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Szwecji.

Była to jedynie zapowiedź zmian. I rzeczywiście, idzie nowe, ale oznakowanie radiowozów, nad którym pracuje resort infrastruktury, będzie inne niż to pokazane na wspomnianych targach.

Na odblaski poczekamy. Teraz hasło i gwiazdaNiestety policja jeszcze nie pochwaliła się nowym projektem malowań, ale wszystko wskazuje na to, że na masce radiowozów, tuż nad napisem "Policja", znajdzie się miejsce na gwiazdę z wpisanym numerem alarmowym 112 (sam napis będzie mógł być lustrzanym odbiciem). Nad policyjną gwiazdą pojawi się hasło w iście amerykańskim stylu: "pomagamy i chronimy". Niektóre jednostki policji w Stanach Zjednoczonych zdobią swoje radiowozy w napis "to protect and to serve", co w tłumaczeniu na język polski oznacza "chronić i służyć".

To nie koniec. Na pojazdach pojawi się tzw. numer taktyczny, który będzie indywidualny w skali kraju. Będzie się on składał z wyróżnika literowego, który określać będzie przyporządkowanie radiowozu do określonej jednostki policji, a także z ciągu cyfr stanowiących numer indywidualny.

Nowe oznakowanie wejdzie w życie prawdopodobnie w czwartym kwartale tego roku. Niewykluczone, że w bardziej odległej przyszłości na radiowozy trafią także odblaski.

Opinie (217) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Do którego koncernu należy marka Infiniti?