Wiadomości

Nowe oznakowania na ekspresówkach

Najnowszy artukuł na ten temat

Znaki poinformują kierowców o wysokości mandatu

Na drogach ekspresowych przewidziano ustawianie tablic z odległością do zjazdu (tak jak jest to obecnie na autostradach). Nowym elementem są tablice kierunkowe na zjazdach z autostrady i drogi ekspresowej.
Na drogach ekspresowych przewidziano ustawianie tablic z odległością do zjazdu (tak jak jest to obecnie na autostradach). Nowym elementem są tablice kierunkowe na zjazdach z autostrady i drogi ekspresowej. Fot. Andrzej J. Gojke / KFP

Oznakowanie na drogach ekspresowych ma być czytelniejsze i przekazywać kierowcom więcej informacji. Nowe oznakowanie jest na etapie projektowania i w pierwszej kolejności pojawi się na trzech odcinkach drogi S6 między Bożympolem Wielkim a Gdynią.Czy oznakowanie na drogach ekspresowych jest czytelne?

tak, jest czytelne 41%
znaki mogłyby przekazywać więcej informacji 37%
trudno zorientować się w oznakowaniu na takich drogach 22%
zakończona Łącznie głosów: 652
- Będzie to rzecz nowa na pomorskich drogach. Kierowcy mogli się z takimi oznaczeniami spotkać m.in. na autostradzie A1 w województwie kujawsko-pomorskim - mówi Piotr Michalski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Jak wyjaśniają przedstawiciele GDDKiA, eksperymentalne oznakowanie jest wprowadzane na niektórych drogach w celu zebrania doświadczeń przy oznakowaniu dróg. Najbardziej widoczną dla użytkownika drogi zmianą są pojawiające się nazwy i numery węzłów.

- Tablice drogowskazowe umieszczane nad pasami ruchu są jednakowych rozmiarów, ze strzałkami kierującymi na konkretne pasy ruchu. Na drogach ekspresowych przewidziano ustawianie tablic z odległością do zjazdu. Tak jak jest to obecnie na autostradach. Nowym elementem są tablice kierunkowe na zjazdach z autostrady i dróg ekspresowych. Ponadto pojawiają się na tablicach drogowskazowych za węzłem informacje o odległości do kolejnego węzła - tłumaczy Michalski.
Co istotne, nowych znaków nie wprowadzono na oddanej w zeszłym roku do ruchu drodze S7 między Koszwałami a Elblągiem, ponieważ - jak wskazują urzędnicy - w czasie, kiedy pojawiła się możliwość jego zastosowania, ta trasa była już zaprojektowana, a zmiana projektu oznaczałaby konieczność poniesienia dodatkowych kosztów.

Odcinkowy pomiar prędkości w dwóch miejscach na obwodnicy

Sprawdź się

Do którego koncernu należy marka Lexus?