Nowy rekord trasy z Sopotu do Gdyni. Rożalski z dubletem

mJ
15 lipca 2024, godz. 09:45
Opinie (60)
Grzegorz Rożalski w swoim ponad 1100-konnym Lancerze nie dał szans rywalom. Grzegorz Rożalski w swoim ponad 1100-konnym Lancerze nie dał szans rywalom.

To był weekend jednego kierowcy - Grzegorz Rożalski w swoim ponad 1100-konnym Mitsubishi Lancerze na 3-kilometrowej trasie z Sopotu do GdyniMapka ustrzelił dublet, wygrał obie rundy GSMP rozegrane w sobotę i niedzielę, a dodatkowo pobił rekord podjazdu. Za nami 7. i 8. runda Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski.

Wydarzenie zapowiadaliśmy w oddzielnym artykulekalendarzu imprez. Poniżej prezentujemy szczegółowe wyniki obu rund GSMP.

• Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski 2024 (Sopot - Gdynia).
Weekend z wyścigami rozpoczął się już w piątek przy Ergo ArenieMapka od badania kontrolnego samochodów biorących udział w GSMP. Następnie kierowcy uformowali paradę i przejechali pod hotel Sofitel Grand SopotMapka. W hotelowych ogrodach odbyła się konferencja prasowa.

Rożalski po raz pierwszy

Grzegorz Rożalski przyjechał nad polskie morze jako lider klasyfikacji generalnej Kategorii 1 i główny faworyt do zwycięstwa. Nie zawiódł. W zasadzie każde jego pojawienie się na trasie (przez dwa dni łącznie z podjazdami treningowymi było ich osiem) jego nazwisko widniało na samej górze tablicy z czasami. Był zdecydowanie najszybszy.

W sobotę, podczas 7. rundy GSMP, Rożalski w swoim pierwszym podjeździe wyścigowym "wykręcił" czas 1:26,309. Drugi, Sebastian Stec, stracił do Rożalskiego 0,83 sekundy, a trzeci Piotr Krotoszyński już ponad 5,5 sekundy.

W drugim, szybszym podjeździe Rożalski uzyskał czas 1:23,948. Stec ponownie był drugi, tym razem ze stratą 1,24 sekundy. Na trzecim miejscu także bez zmian - Krotoszyński w skodzie fabia przejechał 3-kilometrową trasę ze stratą ponad 6 sekund do lidera.

Łącznie, w dwóch sobotnich przejazdach Stec stracił do Rożalskiego nieco ponad 2 sekundy. 7. rundę GSMP ukończyło 35 kierowców.

Bardzo dobrze zaprezentował się przedstawiciel gospodarzy - Sebastian Matuszewski, który w swojej klasie b5 zajał drugie miejsce, ze stratą zaledwie... 0,26 sekundy. O włos lepszy okazał się jedyny obcokrajowiec w stawce - Tomi Ahjoniemi z Finlandii.

Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski 2024 (Sopot - Gdynia). Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski 2024 (Sopot - Gdynia).

I po raz drugi... Tym razem z rekordem

Niedziela także należała do Rożalskiego. W swoim pierwszym podjeździe wyścigowym pobił rekord sopocko-gdyńskiej trasy. Osiągnął fenomenalny czas 1:21,170. Średnia prędkość podczas przejazdu na krętej trasie wyniosła aż 135 km/h. Drugie miejsce, ze stratą prawie 5,5 sekundy, zajął Robert Sługocki, a trzecie - Konrad Wróbel (strata do Rożalskiego - 6,6 s).

Drugi podjazd to kolejne zwycięstwo Rożalskiego (1:23,513). Tym razem drugie miejsce - po problemach i odległej pozycji podczas pierwszego podjazdu - zajął Sebastian Stec. Stracił do piekielnie szybkiego lidera zaledwie 0,6 sekundy. Trzecie miejsce przypadło Robertowi Sługockiemu, który do drugiego miejsca stracił 0,7 sekundy.

Niedzielne ściganie padło łupem Rożalskiego, który w dwóch przejazdach osiągnął czas 2:44,683. Drugi był Sługocki (strata 6,7 sekundy), a trzeci - Bartłomiej Madziara w tylnonapędowym Porsche 991 GT3 CUP (strata do lidera 11,2 sekundy). Madziara w obu podjazdach wyścigowych był czwarty, co w efekcie dało mu trzecie miejsce w 8. rundzie GSMP.

Wspominaliśmy o Sebastianie Matuszewskim, który podczas sobotniego ścigania nieznacznie przegrał z Finem. To, co nie udało się w sobotę, udało się niedzielę. Reprezentant Automobilklubu Orskiego wygrał w swojej klasie b5.

Drugiego dnia także 35 kierowców ukończyło Grand Prix Sopot-Gdynia.

GSMP Historycznych - wygrał nasz człowiek

Na koniec warto wspomnieć o rywalizacji klasyków, czyli GSMP Historycznych, które również dostarczyły kibicom emocji. Przez dwa dni na sopocko-gdyńskiej trasie ścigało się ośmiu kierowców. Obie rundy wygrał reprezentant gospodarzy - Christian Zaleski w pięknym Porsche 911 SC RS.

Obie rundy zakończyły się dokładnie takim samym składem na podium. Drugie miejsce dwukrotnie zajął Wojciech Myszkier w VW Golfie 2 GTI, a trzecie Piotr Jurkowski w BMW 318is.