• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Nowy tryb nakładania mandatów

18 października 2001 (artykuł sprzed 21 lat) 
Wczoraj wszedł w życie nowy kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Istotnej modyfikacji uległy także tryb i zasady nakładania mandatów karnych za wykroczenia drogowe.

Do najistotniejszych zmian zaliczyć należy zasadę indywidualizacji sprawcy wykroczenia oraz podwyższenie górnej granicy mandatu do 1000 zł. Innym novum wprowadzonej ustawy jest także zasada terminowego ograniczenia możliwości nałożenia grzywny na sprawcę. W sytuacji, gdy sprawca odmówi przyjęcia mandatu, możliwy termin ukarania go przez policję wyniesie trzy dni, natomiast 14 dni to okres na ukaranie sprawcy mandatem, który nie został zatrzymany, jednakże istnieją niezbite dowody potwierdzające jego winę.

- Policjant nakładając karę grzywny, kierować się będzie stopniem społecznego niebezpieczeństwa czynu - powiedział "Głosowi" nadkom. Marek Konkolewski, rzecznik Wydziału Ruchu Drogowego pomorskiej policji. - Funkcjonariusz powinien brać pod uwagę rodzaj i rozmiar szkody, stopień winy, sposób działania oraz stosunek do pokrzywdzonego. Istotne znaczenie będą miały także indywidualne cechy sprawcy, takie jak warunki osobiste i majątkowe, sposób życia i zachowania przed i po popełnieniu wykroczenia.

Niezależnie od wyżej wymienionych czynników, policjanci będą mogli posiłkować się uchylonym taryfikatorem, co pozwoli na wyeliminowanie sytuacji wątpliwych, zapewnia rzecznik.

Podwyższenie górnej granicy grzywny z kwoty 500 zł do 1000 zł ma natomiast na celu, ukaranie winnego, który jednym czynem naruszył kilka przepisów prawnych. W nowo obowiązującym stanie prawnym przewidziano 3 rodzaje mandatów karnych: gotówkowy, kredytowany (wydawany za potwierdzeniem odbioru) oraz kredytowany zaoczny.

Gdańscy kierowcy podeszli z nieukrywanym entuzjazmem do wprowadzonych zmian. - Jeżeli policjanci będą przestrzegać założeń nowej ustawy, to jestem pełen optymizmu - mówi Henryk Lubaszewski. - Taryfikator, choć sprawiedliwy był ewidentnie zbyt restrykcyjny. Teraz natomiast funkcjonariusze mają możliwość indywidualnej oceny zaistniałych sytuacji. Mam nadzieję, że będą wykazywać się zwiększoną wrażliwością i wykroczenia będą częściej kończyły się pouczeniami.

Opinie (3)

 • Mandaty

  No tak Buzek załatwił budżetówke, więc chłopcy muszą dorobić na ulicy. Ta ulica to niedługo wszystkich wykarmi.
  Pozdro.

  • 0 0

 • To normalna banditierka!

  Teraz ta policyjna banditierka, zacznie kasowac jak za zboże. Jaki debil wymyslił stawki na takim poziomie I poprzednim też.
  Jedynym rozwiazaniem jest zlewka po całości. Sądy się szybko zatkają nowymi sprawami.

  • 0 0

 • Stary komunistyczny system wraca do łask

  No to mamy pierwsze efekty komuny, która wróciła do władzy. Myślę, że wkrótce zobaczymy jeszcze sporo takich kwiatków - nie koniecznie nagłaśnianych...
  Stary taryfikator jaki był, taki był (można dyskutować nad jego merytoryczną zawartością), ale na pewno eliminował korupcję wśród policji. Sam musiałem zapłacić około 400 zł (2 mandaty) czy mi sięto podobało czy nie. Przełknąłem, a policjant przynajmniej do kieszeni nie wziął!
  A teraz korupcja wróci jak nic! Oczywiście policjanci się cieszą - bo zarobią, kierowcy zadowoleni - bo będzie można znowu dać w łapę (50 zł i wio).
  Tylko czy to oznacza, że jest to dobry krok...?
  Tak więc.... odśpiewajmy Międzynarodówkę i czekajmy na kolejne kroki naszej nowej władzy (przez małe \"w\").
  Pozdrawiam

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Street Meeting Show

39 zł
pokaz

Pomorskie Targi Autokosmetyki 2023

targi

Carvibes 2023

30 zł
zlot

Sprawdź się

Sprawdź się

Co to jest PHEV?

 

Najczęściej czytane