• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nieodpowiedzialne zachowanie pieszego

mJ
13 lutego 2023, godz. 14:00  Raport
Opinie (215)

Film został nagrany 11 lutego 2023 r.

Kilka dni temu we Wrzeszczu, na ul. WyspiańskiegoMapka, o mały włos doszłoby do potrącenia na przejściu pieszego. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Pieszy jednak nie był bez winy.

Czytelnicy poinformowali nas o tym w Raporcie.
Widzisz coś ciekawego? + dodaj Raport


Gdyby doszło do potrącenia pieszego bez świadków:

Groźna sytuacja została zarejestrowana przez kamerę zamontowaną w aucie naszego czytelnika, który poruszał się po przeciwległym pasie. Autor nagrania zatrzymał się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście. Film został opublikowany w naszym Raporcie z Trójmiasta.

Dlaczego wina leży także po stronie pieszego?Przed przejściem nie zatrzymał się samochód jadący z naprzeciwka. Nie oznacza to jednak, że wina leży tylko po stronie tego kierowcy, bo niepoprawnie zachował się także pieszy, który będąc już na przejściu... nagle zaczął biec, co jest niedozwolone.

Drugą kwestią, którą szczegółowo opisaliśmy w oddzielnym artykule, jest fakt, że sytuacja miała miejsce na przejściu dwuetapowym. A pamiętajmy, że w świetle polskiego prawa przejścia dwuetapowe traktuje się jako dwa odrębne przejścia.

A to oznacza, że kierowca, jadąc po prawej stronie jezdni, zbliżając się do przejścia dwuetapowego, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa wyłącznie pieszemu, który znajduje się po prawej stronie jezdni bądź na wysepce po lewej stronie. Jeśli pieszy dopiero wchodzi na przeciwległą jezdnię z lewej strony, w świetle prawa kierowca znajdujący się na drugim pasie ruchu nie musi się zatrzymywać.

Zasadniczym błędem kierowcy toyoty było niezachowanie ostrożności przed przejściem dla pieszych. Kierujący ewidentnie nie zauważył przebiegającego pieszego, bo nawet w ostatniej chwili nie zwolnił.

Czy piesi oduczyli się korzystania z telefonów na pasach? Czy piesi oduczyli się korzystania z telefonów na pasach?
Pierwszeństwo pieszych a tramwaj Pierwszeństwo pieszych a tramwaj
mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (215)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Street Meeting Show

39 zł
pokaz

Pomorskie Targi Autokosmetyki 2023

targi

Carvibes 2023

30 zł
zlot

Sprawdź się

Sprawdź się

Ile maksymalnie punktów karnych za jedno wykroczenie może otrzymać kierowca?

 

Najczęściej czytane