• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Odprysk na szybie: naprawa czy wymiana?

mJ
20 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Odprysk na szybie auta - co zrobić w takiej sytuacji? "Oczko", "pajączek" czy "gwiazdka" na szybie czołowej nie zawsze muszą oznaczać wymiany szyby. W wielu przypadkach wystarczy tańszy i szybszy zabieg naprawy defektu.
Gdy na szybie twojego auta pojawi się odprysk:

Odprysk na przedniej szybie może pojawić się tak naprawdę w każdej chwili. To zdarzenie losowe, na które nie mamy wpływu. Z reguły powstaje w wyniku uderzenia kamyka.

Na domiar złego nawet niewielki defekt szyby może skutkować nałożeniem mandatu i zabraniem dowodu rejestracyjnego przez policjanta. Co zatem zrobić, gdy drobny kamyczek wystrzeli w waszym kierunku i uszkodzi przednią szybę?

Naprawa odprysku na szybie samochodowejWe współczesnych samochodach najczęściej szyby czołowe są laminowane, natomiast te z boku auta i z tyłu - hartowane. Szyba przednia jest kluczowa, dlatego też jest klejona, a tym samym najmocniejsza. W razie wypadku ma chronić kierowcę i pasażerów przed obrażeniami. Niektórzy właściciele aut decydują się ją dodatkowo zabezpieczyć specjalną, przezroczystą folią, ale to już spory wydatek.

Skupmy się jednak na standardowych, niezabezpieczonych dodatkowo szybach. W laminowanych szybach z reguły powstają dwa typy defektów - odpryski i pęknięcia liniowe. Należy pamiętać, że uszkodzenie uszkodzeniu nierówne. Ubytki różnią się kształtami, grubościami i rozmiarami.

Do naprawy szyby kwalifikują się wyłącznie ubytki punktowe. Dziś nie naprawia się już uszkodzeń liniowych. Takie zabiegi wykonywało się dawno temu w starszych samochodach, kiedy to szyba nie stanowiła elementu nośnego konstrukcji pojazdu. Ostatni raz naprawialiśmy takie defekty 18 lat temu. Dziś taka naprawa nie ma sensu. Nie przynosi efektów - tłumaczy Mariola Angielska z firmy Anglass.
Przyjęło się, że jeśli punktowe uszkodzenie ma średnicę przekraczającą 22-24 mm, szybę wymienia się na nową.

To prawda. Uszkodzenie szyby, które można skutecznie naprawić, nie powinno być większe jak pięciozłotowa moneta. Co więcej, powinno znajdować się minimum 10 cm od krawędzi szyby. Większe uszkodzenia oraz pęknięcia kwalifikują szybę do wymiany - wyjaśnia Łukasz Cyman z firmy Pilkington Automotive Poland.
Pamiętajmy również o tym, że najlepiej naprawę szyby zlecić na świeżo, zaraz po jej uszkodzeniu. Tygodniowe "oczko" kwalifikowane jest już jako stary ubytek.

W tych miejscach wymienisz lub naprawisz szybęJak naprawić szybę w samochodzie po odprysku?Do naprawy stosuje się żywicę. Zanim jednak dojdzie do aplikacji przy użyciu pompy pod ciśnieniem, w pierwszej kolejności fachowcy muszą usunąć z odprysku wszelkie zanieczyszczenia, pozostałości szkła, wilgoć i powietrze. Następnie ubytek uzupełniany jest rzadką żywicą, która wypełnia przestrzeń między szybą a folią. Następnie nakłada się gęstą żywicę wyrównującą szybę. W kolejnym kroku powierzchnia jest utwardzana promieniami UV i polerowana.

Należy wyraźnie podkreślić, że "oczko" po naprawie jest i będzie widoczne. Żywica to nie szkło, a niektórzy klienci oczekują cudów. Myślą, że po naprawie uszkodzone miejsce zniknie. Niestety, to miejsce będzie widoczne - dodaje Angielska.
Czas trwania takiego procesu zależy od rodzaju ubytku. Z reguły zajmuje 15-30 minut.

Jak już wspominano, do naprawy kwalifikują się tylko uszkodzenia punktowe. Szyby po takiej naprawie były przez nas testowane i możemy zagwarantować jej wytrzymałość niemal na poziomie szyby bez uszkodzeń - dodaje Cyman.
Dobrze przeprowadzona regeneracja przywraca szybie nawet 95 proc. pierwotnej wytrzymałości.

Ile kosztuje naprawa odprysku na szybie samochodowej?Ile kosztuje naprawa szyby? To około 120-250 zł. Dla porównania ceny wymiany szyby na nowej rozpoczynają się od około 400 zł. A taka wymiana może przecież kosztować 3-4 tys. zł, a w przypadku autobusów nawet 9 tys. zł.

Warto podkreślić również, że auto z naprawioną szybą bez problemu przechodzi badania techniczne, nie ma też problemu w przypadku ubezpieczenia pojazdu - zakończyła Mariola Angielska.

Wymiana szyby w samochodzieCzasami jednak nie ma wyjścia i pozostaje tylko wymiana szyby na nową. Raczej nie mamy co liczyć na naprawę szyby, gdy uszkodzenie znajduje się na wprost oczu kierowcy. Należy pamiętać, że żywica wypełniająca nieco inaczej załamuje światło, mamy do czynienia z zaburzeniem optyki. Co z kolei może wpłynąć na widzenie kierowcy.
mJ

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (39)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Autokosmetyki 2024

10 - 25 zł
Kup bilet
targi

Gdańska Liga Rallycross Modeli RC

30 zł
zawody / wyścigi

Gdańska Liga Rallycross Modeli RC

30 zł
zawody / wyścigi

Sprawdź się

Sprawdź się

BMG Goworowski to trójmiejski przedstawiciel marek:

 

Najczęściej czytane