• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Parowanie szyb w aucie - przyczyny i sposoby

PK
30 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Parowanie i zamarzanie szyb w aucie to dwa główne problemy, z którymi borykają się kierowcy w okresie jesienno-zimowym. Najczęstszą przyczyną parowania szyb jest wilgoć, której niestety nie sposób uniknąć - wystarczy otworzyć drzwi lub wejść do auta z mokrymi podeszwami, by przez kilka minut zmagać się ze wzmożonym parowaniem szyb. Parowanie szyb nie świadczy na ogół o usterce samochodu. Jest to powszechna niedogodność, której warto jednak przyjrzeć się bliżej, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim pasażerom. Jak poradzić sobie z parującymi szybami w aucie?



Kiedy wymienić opony na zimowe?






Dlaczego szyby w samochodzie parują?



Odpowiedź na to pytanie może tkwić w samym stanie poszczególnych części auta lub po prostu być wynikiem aury panującej na zewnątrz. Jeżeli parowanie szyb zdarza się często, nawet przy dogodnych warunkach pogodowych, przyczyną nadmiaru wilgoci może być zapchany filtr kabinowy. Jego zadaniem jest oczyszczanie powietrza, które trafia do wnętrza pojazdu, co wiąże się też z pochłanianiem wilgoci. Jeśli jest już zapchany, powietrze słabiej przez niego przepływa, a wilgoć trafia przez nawiew do kabiny.
Warto więc przypomnieć sobie, kiedy ostatnio dokonaliśmy wymiany filtra. Zaleca się wymianę urządzenia co ok. 15 tys. km, jednakże dobrze będzie, jeżeli zrobimy to po zimie i następnie przed kolejną jesienią. W większości przypadków wymiana filtra rozwiąże problem parujących szyb.

Pożądany efekt może także przynieść wymiana uszczelek. Zwykle nie przywiązujemy wagi do tego, jak ważną funkcję w konstrukcji auta pełnią uszczelki drzwi czy okien oraz jak istotne jest dbanie o ich dobrą kondycję. Jeżeli uszczelki w drzwiach lub w bagażniku są już zbyt mocno zużyte, mogą przepuszczać wodę w trakcie deszczu lub podczas mycia pojazdu, czego konsekwencją jest właśnie parowanie szyb. Warto więc sprawdzić, czy przyczyna problemu nie leży właśnie w tym zapomnianym, niewidocznym elemencie auta.

Koszt wymiany opon wzrósł nawet o 20 proc. Koszt wymiany opon wzrósł nawet o 20 proc.

Czyste szyby



Jak cykliczne przeglądy, tak regularne sprzątanie powinno być stałym elementem dbania samochód. Regularne czyszczenie samochodu nie tylko sprawi, że pozbędziemy się brudu i przykrych zapachów, lecz także zminimalizuje zjawisko parujących szyb. Brud i kurz chłoną wilgoć, która chętniej osadza się na zabrudzonych powierzchniach, zwiększając intensywność powstawania pary. Poza odkurzaniem kabiny należy więc pamiętać o regularnym myciu szyb. Wystarczy do tego zwykły płyn do szkła i papierowe ręczniki - właśnie od tych narzędzi powinniśmy rozpocząć walkę z parą.

Wymiana dywaników



Na rynku dostępne są dwa typy dywaników samochodowych: materiałowe i gumowe. Te drugie, znacznie rzadziej wybierane przez kierowców z powodu gorszego efektu wizualnego, w sezonie jesienno-zimowym sprawdzą się znacznie lepiej niż materiałowe, gdyż nie wchłaniają cieczy i znacznie łatwiej jest usunąć z nich wodę czy śnieg.


Klimatyzacja lub nawiew



Jeżeli już dojdzie do zaparowania szyb, pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, jest włączenie ciepłego nawiewu na przednią szybę. Taki zabieg jest skuteczny, jednakże zabiera kilka cennych minut, zanim szyby będą w pełni przygotowane do jazdy i trzeba ponawiać go każdorazowo po wejściu do auta.

Z drugiej strony niewydajny nawiew czy nieprawidłowa cyrkulacja powietrza w pojeździe może przynieść odwrotny skutek, zwiększyć parowanie i powodować utrzymywanie się we wnętrzu auta wilgotnego powietrza
Jak ustawić nawiew, żeby szyby nie parowały?
Po pierwsze, strumień ciepłego powietrza powinien być skierowany na przednią szybę. Po drugie, nie należy ciągle utrzymywać wewnętrznego obiegu powietrza. Ważna jest odpowiednia wymiana powietrza z zewnątrz do wnętrza samochodu podczas całej jazdy.

Warto wiedzieć, że bardziej skuteczne będzie użycie klimatyzacji. Osusza ona powietrze i w ten sposób pozbywa się wilgoci. Efekt jest znacznie lepszy niż przy użyciu zwykłego nawiewu. Z tego sposobu można korzystać też zimą, choć w niektórych samochodach sprężarka klimatyzacji ze względu na niską temperaturę może się nie włączać.

Przygotowanie auta do zimy. Co warto wozić w bagażniku? Przygotowanie auta do zimy. Co warto wozić w bagażniku?

Specjalistyczne środki



W sprzedaży dostępnych jest wiele preparatów pomocnych w walce z parującymi szybami, tak zwane antypary. Uprzednie spryskanie czy też posmarowanie nimi szyby ma zapobiegać parowaniu na dłuższy czas.
W sklepach znajdziemy także pochłaniacze wilgoci w postaci kuleczek, granulek do postawienia we wnętrzu auta.

Domowe sposoby



Tanie odpowiedniki specjalistycznych preparatów i pochłaniaczy wilgoci znajdziemy w domu, pod ręką. W walce z parującymi szybami świetnie sprawdzi się ziemniak. Eksperymenty domorosłych ekspertów pokazują, że nasmarowanie nim szyby sprawi, że będzie ona mniej parować. Równie dobrym sposobem jest natarcie szyby pianką do golenia, a następnie wypolerowanie jej do czysta. Jako pochłaniacza wilgoci z kolei można użyć ryżu, soli czy żwirku dla kota. Substancje te są higroskopijne, co oznacza że dobrze chłoną wilgoć. Tak przygotowane pochłaniacze można wrzucić pod siedzenie czy do bagażnika. Co jakiś czas, np. raz w miesiącu, powinno się wymieniać zawartość woreczka na nową.
Kolejnym sposobem na pozbycie się wilgoci jest użycie saszetki herbaty. Okazuje się, że również ona dobrze radzi sobie z jej pochłanianiem, a ponadto likwiduje nieprzyjemne zapachy.
PK

Opinie (1)

  • Szyby od środka przetrzeć koniakiem a płatki złota rozłożyć na dywanikach.

    Wilgoć, którą odbija koniak w kontakcie ze złotem zamienia się w wodór, który uchodzi do schowka. Tam potrzebna szkatułka z jaspisu. Ten z kolei neutralizuje wodór i wydobywa się przyjemna muzyka.

    • 4 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Autokosmetyki 2024

10 - 25 zł
Kup bilet
targi

Gdańska Liga Rallycross Modeli RC

30 zł
zawody / wyścigi

Gdańska Liga Rallycross Modeli RC

30 zł
zawody / wyścigi

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku zadebiutowały trolejbusy Solaris Trollino 18?

 

Najczęściej czytane