• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Pierwszeństwo rowerzystów. Spór o przepisy

Patsz
6 września 2022, godz. 14:00 
Opinie (262)
Kierowcy ustępują rowerzyście, gdy jest na przejeździe. Gdy nadjeżdża nie muszą tego robić. Kierowcy ustępują rowerzyście, gdy jest na przejeździe. Gdy nadjeżdża nie muszą tego robić.

Czy kierowcy nie muszą ustępować pierwszeństwa rowerzystom wjeżdżającym na przejazd? Według obowiązujących przepisów, cykliści mają pierwszeństwo dopiero, gdy są na przejeździe - informuje portal bdr24.pl. Warto pamiętać, że rowerzyści nadal je posiadają, gdy jadą prosto i dojeżdżają do przejazdu, a kierowca skręca w drogę poprzeczną.Modyfikacja przepisów nastąpiła przy okazji zmiany rozporządzenia ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Podpisali je w zeszłym roku listopadzie szefowie resortów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji. O całej sprawie informuje serwis brd24.pl.

Zmiany istotne, ale słabo rozgłoszoneArtykuł 27 Prawa o ruchu drogowym mówi, że "Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, znajdującym się na przejeździe".

W przypadku znaków D-6a (przejazd dla rowerzystów) oraz D-6b (przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów) rozporządzenie w paragrafie 47, w punkcie 4 wcześniej mówiło, że kierowca "jest obowiązany zmniejszyć prędkość tak, by nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych lub rowerzystów znajdujących się w tych miejscach, lub na nie wchodzących lub wjeżdżających."

Ustęp został skasowany.

Czytelnik: rowerzyści nigdy nie mieli pierwszeństwa przed wjazdem na przejście Czytelnik: rowerzyści nigdy nie mieli pierwszeństwa przed wjazdem na przejście

Spór o interpretacjęW sprawie toczy się burzliwa dyskusja

Zdaniem części osób obecnie status rowerzysty na przejeździe jest zatem taki, jak kiedyś pieszego na przejściu. Jeśli rowerzysta wjedzie na przejazd pierwszy i potrąci go samochód, domyślnie winny jest kierowca auta. Jeśli natomiast na przejeździe szybciej było auto, a cyklista uderza w samochód, to on jest domyślnie winny.

Inni nie widzą żadnych zmian w przepisach, tłumacząc, że rozporządzenie jest aktem niższej rangi niż ustawa. Dyskusja na ten temat trwa między innymi w mediach społecznościowych.

Dodajmy, że nadal tam, gdzie nie ma przejazdu rowerowego, a jedynie przejście dla pieszych, należy schodzić z roweru.

Droga rowerowa jak jezdnia i torowisko. Nowe przepisy od 21.09Wjazd rowerem przed auto na przejście dla pieszychKierowcy skręcający w prawo nadal muszą ustąpić drogi rowerzyścieWarto też pamiętać, że jak wynika z art. 27. 1a. nadal "kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić".

Piesi bezpieczniejsi od niedawnaPrzypomnijmy, że piesi są chronieni na przejściu lepiej niż rowerzyści. Tłumaczono, że zmiana jest po to, by niezmotoryzowani uczestnicy ruchu drogowego mogli przekroczyć jezdnię bez narażania ich na niebezpieczeństwo. W praktyce przepis zmusza kierowców do zachowania szczególnej ostrożności przed przejściem, nawet gdy nie ma na nim pieszego.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji portalu brd24.pl w resorcie trwają prace nad dopisaniem do prawa tego, co do dziś widnieje w sprawie pieszych - czyli "zakazu wjeżdżania bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd".

Naklejka na przedniej szybie nie jest już obowiązkowa

Patsz

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (262)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

Spotkanie High Progress w Audi City

spotkanie, dni otwarte

Premiera nowego Lexusa RX

dni otwarte

Street Meeting Poland 2022

zlot

Sprawdź się

Sprawdź się

Jakie oznaczenie na stacjach benzynowych ma paliwo przeznaczone do silników diesla?

 

Najczęściej czytane