• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pijani kierowcy będą tracić swoje auta

mJ
17 listopada 2022, godz. 12:00 
Opinie (1142)
Rząd będzie konfiskował auta pijanym kierowcom. Rząd będzie konfiskował auta pijanym kierowcom.

Stało się to, o czym pisaliśmy rok temu - rząd będzie konfiskował samochody pijanych kierowców. Ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta. Gdy tak się stanie, nowe przepisy zaczną obowiązywać za rok, od listopada 2023 r.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Czy samochody pijanych kierowców powinny być konfiskowane?

W środowy wieczór Sejm odrzucił sprzeciw Senatu i ostatecznie przegłosował reformę kodeksu karnego, która wprowadza m.in. zabieranie pojazdów pijanym kierowcom. Za odrzuceniem senackiego sprzeciwu głosowało 229 posłów, 206 było przeciwko, a 10 wstrzymało się od głosu. Zmotoryzowani na podwójnym gazie zaczną tracić swoje auta za rok.

Komu zabrany zostanie samochód?Pijanemu kierowcy, który miał 1,5 promila lub gdy spowoduje kolizję/wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi. Dokładnie taka sama granica zawartości alkoholu tyczy się recydywistów, którzy już kiedyś karani byli za jazdę pod wpływem alkoholu.

W sytuacji, w której pijany kierowca nie jest właścicielem pojazdu (np. jest współwłaścicielem albo prowadzi pożyczone auto) orzekany będzie przepadek równowartości pojazdu.

Wycena będzie ustalana na podstawie średniej wartości rynkowej auta. Wykorzystywany będzie system, z którego korzystają np. urzędy skarbowe. W przypadku braku możliwości ustalenia wartości przez system wyceny dokonywać będzie biegły sądowy.

Gdy pojazd zostanie zniszczony w wypadku, który spowoduje pijany kierowca, zdezelowany samochód nie będzie konfiskowany. W tej sytuacji sprawca również będzie musiał zapłacić równowartość rynkowej ceny auta.

Czytelnik: wjechał we mnie pijany kierowca i teraz to ja mam problem Czytelnik: wjechał we mnie pijany kierowca i teraz to ja mam problem

W nowelizacji pojawił się wyjątek - to kierowcy zawodowi zasiadający za "kółkiem" aut należących do pracodawcy. Często to bardzo drogie pojazdy. Dlatego sąd będzie orzekał dla takich osób nawiązkę w wysokości co najmniej 5 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

W świetle nowych przepisów wzrosnąć ma także wysokość kary dla nietrzeźwych kierowców, którzy spowodują wypadek, wskutek którego ciężkich obrażeń lub śmierć poniosą osoby poszkodowane. Wówczas pijanemu sprawcy sąd będzie mógł wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności (aktualnie do 12 lat).
mJ

Opinie wybrane