• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Piwo bezalkoholowe a prowadzenie samochodu

mJ
26 lipca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Czy kierowcy po wypiciu piwa bezalkoholowego mają się czego obawiać? Czy kierowcy po wypiciu piwa bezalkoholowego mają się czego obawiać?

Czy po wypiciu piwa bezalkoholowego można wsiąść za "kółko"? Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Pamiętajmy jednak, że niektóre piwa bezalkoholowe tylko w teorii nie zawierają alkoholu.



Czy kiedykolwiek prowadziłe(a)ś auto pijąc piwo bezalkoholowe?

W ostatnich latach piwo bezalkoholowe stało się bardzo modnym napojem. Wystarczy spojrzeć na sklepowe półki, na których roi się od piw 0 i do 0,5 proc. Wybór jest naprawdę duży, a i w smaku tego typu napoje coraz bardziej przypominają prawdziwe, alkoholowe piwo. Wielu kierowców zastanawia się, czy po wypiciu takich napojów mogą bez obaw prowadzić samochód?

W świetle obowiązujących w naszym kraju przepisów: "napojem alkoholowym w rozumieniu ustawy jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5 proc. objętościowych alkoholu". Oznacza to tyle, że wszystkie piwa zawierające do 0,5 proc. alkoholu uznawane są za bezalkoholowe. To szczególnie istotna informacja dla kierowców.

Nasz test piw bezalkoholowych



Piwa bezalkoholowe: 0,0 i do 0,5 proc.



Wybór piw bezalkoholowych jest coraz większy. Wybór piw bezalkoholowych jest coraz większy.
W sklepach oferowane są zarówno piwa bezalkoholowe 0 proc., jak również te z minimalnym stężeniem alkoholu do 0,5 proc. Tego typu produkty nie są napojami alkoholowymi, więc mogą być spożywane przez kierowców. Jeśli jednak macie jakiekolwiek obawy - to oczywiście bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie spożycie piwa 0,0 proc.

Nawet jeśli w butelce oznaczonej do 0,5 proc. znajdzie się śladowa ilość alkoholu - metabolizm szybko sobie z nim poradzi. Co ciekawe, spożycie takiego piwa jest porównywalne z wypiciem np. szklanki kefiru czy jogurtu. Niekiedy te produkty zawierają większe stężenie alkoholu od piwa 0,5 proc.

Dodajmy także, że producent wypuszczając na rynek produkt z niewielką ilością alkoholu nie musi zaznaczać, że dane piwo zawiera do 0,5 proc. alkoholu.

Piwo za "kółkiem"



Czy kierowca, który spożył piwo bezalkoholowe może obawiać się kontroli drogowej? Czy kierowca, który spożył piwo bezalkoholowe może obawiać się kontroli drogowej?
Gdy podczas spotkania towarzyskiego ze znajomymi wypijecie kilka piw bezalkoholowych 0,5 proc. i po jakimś czasie wsiądziecie za "kółko" - możecie być spokojni, że nie przekroczycie dopuszczalnej w Polsce normy (0,2 promila). No chyba, że wypijecie takich piw 15-20, wówczas nie warto ryzykować. Ale to raczej mało realny scenariusz.

Jakiekolwiek problemy mogą się pojawić, gdy pijecie takie piwo prowadząc samochód. Dlaczego? Gdyby doszło do kontroli policyjnej i w ruch poszedłby alkomat, to zapewne urządzenie wykazałoby inną zawartość niż 0,0. Oczywiście jeśli "dmuchnęlibyście" zaraz po wzięciu łyka takiego napoju. Śladowe ilości alkoholu pozostałyby w ustach, na języku i podniebieniu.

"Promile" jednak szybko wyparują, a kierowca przy kolejnym badaniu będzie już "czysty".

Dlatego jeśli już zdecydujecie się pić piwo bezalkoholowe za "kółkiem" (co nie jest niezgodne z prawem, ale do czego też nie namawiamy) i zatrzyma was policja - nie panikujcie, nie chowajcie butelki. Wręcz przeciwnie - pokażcie ją funkcjonariuszom, wyjaśnijcie sytuację i poproście o ponowne badanie.

Sprzedawca odmówił piwa bezalkoholowego nastolatkowi

mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (106)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze wiadomości

Wydarzenia

Pomorskie Targi Autokosmetyki 2024

10 - 25 zł
Kup bilet
targi

Gdańska Liga Rallycross Modeli RC

30 zł
zawody / wyścigi

Gdańska Liga Rallycross Modeli RC

30 zł
zawody / wyścigi

Sprawdź się

Sprawdź się

Który trójmiejski dealer jest przedstawicielem marki Smart?

 

Najczęściej czytane