• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Po 17 września koniec z redukcją punktów karnych

Michał Jelionek
22 sierpnia 2022, godz. 09:00 
Już niebawem kierowcy nie będą mogli redukować punktów karnych na swoich kontach. Już niebawem kierowcy nie będą mogli redukować punktów karnych na swoich kontach.

Kierowcy, którzy zgromadzili na swoim koncie dużą liczbę punktów karnych, mają niewiele czasu na ich pomniejszenie. Od 17 września nie będzie możliwości zredukowania liczby punktów karnych.Czy zdarzyło ci się przekroczyć 24 punkty karne na swoim koncie?

Aktualnie kierowcy, którzy sporo przeskrobali na drogach i zbliżają się do niebezpiecznej granicy 24 punktów karnych na swoich kontach, raz na pół roku mają możliwość pomniejszenia tej liczby. Wystarczy, że wezmą udział w stacjonarnym szkoleniu organizowanym przez Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego, które trwa sześć godzin lekcyjnych (ze szkolenia mogą skorzystać kierowcy z rocznym stażem "za kółkiem"). Koszt kursu to 400 zł.

Zajęcia odbywają się z psychologiem transportu oraz z policjantem ruchu drogowego, którzy przedstawiają skutki przekraczania prędkości. Po zakończeniu szkolenia z konta kierowcy odejmowanych jest 6 punktów karnych (usunięte zostają punkty uzyskane najdawniej).

Redukcja punktów tylko do 17 wrześniaPo 17 września kasowanie punktów następować będzie po dwóch latach. Po 17 września kasowanie punktów następować będzie po dwóch latach.
To jednak ostatni dzwonek dla "kolekcjonerów" punktów karnych.

To już ostatnie tygodnie, aby skorzystać z możliwości redukcji punktów karnych. Od 17 września zmieniają się zasady dla kierowców. Obecnie zgromadzone punkty usuwane są po roku od ich uzyskania. W myśl nowych przepisów usuwane będą dopiero po dwóch latach, ale nie od ich uzyskania, a od momentu uiszczenia grzywny lub od dnia uprawomocnienia się rozstrzygnięcia - wyjaśnia Roman Nowak, dyrektor PORD w Gdańsku.
Punkty kasowane będą nie co rok, a co dwa lata, ale ich limit nie zostanie zwiększony.

Tak jak dotychczas wynosić będzie 24 punkty. Po przekroczeniu tej granicy prawo jazdy zostanie kierowcy odebrane i aby je odzyskać, będzie trzeba zdać egzamin państwowy na prawo jazdy. Zarówno teoretyczny, jak i praktyczny - dodaje.

Pozostały dwa terminy kursówW związku ze sporym zainteresowaniem szkoleń redukujących punkty karne PORD postanowił uruchomić dwa dodatkowe terminy - 8 i 15 września.

Niewykluczone, że dyrektor PORD zdecyduje się na organizację kolejnych szkoleń.

Co ważne, być w może w przyszłości przywrócona zostanie możliwość zmniejszenia liczby punktów karnych. Nieoficjalnie mówi się o kursach trwających nie 6, a 28 godzin lekcyjnych, które skierowane byłyby do kierowców z przekroczonym limitem 24 punktów karnych. Takie szkolenie miałoby kosztować około 2 tys. zł.

Co dalej z protestem egzaminatorów?

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (182)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dni Otwarte w Citroen Zdunek

dni otwarte

1/8 mili - Street Meeting Race v1

29 zł
zlot, zawody / wyścigi

Street Meeting Show

39 zł
pokaz

Sprawdź się

Sprawdź się

W Polsce limit prędkości na drodze ekspresowej dwujezdniowej wynosi:

 

Najczęściej czytane